Když kyjevští představitelé v létě prohlásili, že dovedou sestrojit drony, které jsou přesnější a odolnější než ty, které vysílá Západ, američtí vojenští činitelé to v soukromí odmítali. Nyní však začínají hovořit jinak, uvádí portál Defense News.
„Bezpilotní letouny ukrajinské výroby si vedou velmi dobře,“ řekl nedávno novinářům pod podmínkou anonymity vysoce postavený americký vojenský činitel. Na USA i další země udělal dojem ukrajinský domácí dron, který zasáhl ruský muniční sklad ve městě Toropec v Tverské oblasti. Následný výbuch byl tak velký, že jej zachytila i NASA.
Americké ocenění ukrajinského obranného průmyslu se projevuje i ve změně politiky Pentagonu. USA souhlasily s poskytnutím 800 milionů dolarů Ukrajině na výrobu dronů dlouhého doletu schopných zasáhnout ruské cíle.
„Naše drony se staly pro nepřítele skutečnou hrozbou,“ prohlásil ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. Jeho země na začátku roku věnovala na výrobu jednoho milionu dronů v přepočtu dvě miliardy dolarů. Prezident Volodymyr Zelenskyj tento měsíc uvedl, že Ukrajina již překonala tento cíl a již v prvních třech měsících tohoto roku vyrobila 1,5 milionu dronů. Podle něj je jich schopná ročně vyrobit čtyři miliony.
Ukrajina neútočí s drony jako Rusko náhodně, má svědomí, říká expert ČVUT |
List The New York Times podotýká, že se tak naplnil dlouhodobý cíl Kyjeva, aby nakupoval zbraně přímo od ukrajinských výrobců, a ne primárně od těch amerických. Washington se dlouhodobě zdráhal dát Ukrajině přímo peníze k nákupu zbraní s tím, že hodlá pomocí proti ruské agresi podpořit americké firmy. Balíčky vojenské pomoci USA pro Ukrajinu se ale v poslední době zmenšily, částečně kvůli obavám o snižující se zásoby Pentagonu.
Od roku 2022, kdy válka s Ruskem začala, se do výroby bezpilotních letounů zapojilo více než 200 ukrajinských dronových společností. Vytváří jich dokonce více, než si stát může dovolit pořídit. Umerov vyzval ostatní země, aby pomohly tím, že ukrajinské drony nakoupí, uvádí stanice NPR.
Přestávají nás potřebovat, všímají si v USA
Úspěchů ukrajinského dronového průmyslu si všímají i američtí výrobci dronů. Ukrajinci mají jiné žádosti o vybavení než předtím, případně přestávají s žádostmi úplně. Ukrajinské bezpilotní letouny jsou stále sofistikovanější a vyrábí se jich čím dál více.
„Pravděpodobně se jim daří lépe splnit své vlastní požadavky, než kdyby to za ně dělaly jiné státy,“ myslí si ředitel pro strategii americké zbrojní společnosti Anduril Industries Chris Brose.
Podle něj ale americké firmy mohou stále Ukrajincům pomoci ve složitějších technologiích, například proti ruským rušícím kapacitám či v AI. Američané projevují zájem s Ukrajinci na vývoji dronů spolupracovat, protože od nich získávají velmi cenná vojenská data, díky nimž mohou lépe přizpůsobit své vlastní produkty pro moderní bojiště.
„Jsme v neustálém spojení s jednotkami, které používají námi poskytované systémy,“ uvádí Brose. „Oni jsou našimi nejtvrdšími kritiky.“
Ukrajina vyšle na bojiště nový dron, Černá vdova ponese těžké nálože |
Ukrajinci toto hodnocení potvrzují. Spoluzakladatel ukrajinské dronové společnosti Skyassist Ihor Krynyčko si vzpomíná na svou návštěvu armádního veletrhu v Polsku, na němž si při pohledu na bezpilotní letouny od největších amerických společností jako Lockheed Martin či Boeing pomyslel, že jsou krásné, ale ve válce nebudou pro rozličné důvody fungovat.
„Není to proto, že naši inženýři jsou nutně chytřejší. Jsme ve válce a víme lépe než kdokoliv jiný, co potřebujeme na frontě,“ uvádí Krynyčko.
Některé americké firmy stále Ukrajincům drony dodávají. Řada z nich ale začíná ve větší míře spíše poskytovat komponenty a znalosti s tím, že Ukrajinci si zkompletují své nástroje války sami.
„Ukrajinské dronové společnosti se v mnoha odlišných oblastech stanou globálním, legitimním hráčem,“ říká Wahid Nawabi, šéf americké společnosti Aerovironment, která během války poslala na Ukrajinu tisíce systémů. „Je to otevřený trh pro konkurenci.“