Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Ležíte a modlíte se, ruské bomby ničí vše. Ukrajinci popisují hrůzu v zákopech

  13:07
Vypálená města a sežehnuté lesy. Kolegové bez končetin. Bombardování tak neúprosné, že jedinou možností je ležet v zákopu, čekat a modlit se. To jsou popisy ukrajinských vojáků vracejících se z frontových linií ve východoukrajinském Donbasu, kde Rusko vede zuřivou ofenzívu. Boje líčí jako apokalypsu.

V rozhovorech pro agenturu AP si někteří vojáci stěžovali na chaotickou organizaci, dezerce a psychické problémy způsobené neustálým ostřelováním. Jiní naopak hovořili o vysoké morálce, hrdinství svých kolegů a odhodlání pokračovat v boji, ačkoliv lépe vybavení Rusové ovládají čím dál více území.

Třicetiletý poručík Volodymyr Nazarenko, zástupce velitele praporu Svoboda ukrajinské Národní gardy, byl mezi vojáky, kteří se na rozkaz velení armády stáhli ze Severodoněcku. Během měsíc trvající bitvy ruské tanky zničily všechny potenciální obranné pozice a proměnily město s předválečnou populací 101 000 lidí ve „spálenou poušť“, řekl.

„Město bylo metodicky srovnáno se zemí, ostřelovali nás každý den, byla to přehradná palba na každou budovu.“ říká Nazarenko

Severodoněck byl v té době jedním ze dvou velkých měst pod ukrajinskou kontrolou v Luhanské oblasti, kde proruští separatisté před osmi lety vyhlásili republiku. V době, kdy 24. června přišel rozkaz k ústupu, byli Ukrajinci obklíčeni ze tří stran a upevňovali obranu chemického závodu, který rovněž ukrýval civilisty.

„Jestli někde bylo peklo na zemi, tak v Severodoněcku,“ říká voják Nazarenkova praporu Artem Ruban z relativního bezpečí města Bachmut, které leží 64 kilometrů jihozápadně od dobytého Severodněcku. „Vnitřní síla našich chlapů jim umožnila držet město do poslední chvíle,“ dodává.

Rusové kontrolují Luhanskou oblast, po Lysyčansku se zaměřili na Slovjansk

„Nebyly to lidské podmínky, ve kterých museli bojovat. Je těžké vám to tady vysvětlit, jak se teď cítí nebo jaké to tam bylo,“ uvádí Ruban. „Bojovali tam až do konce. Úkolem bylo ničit nepřítele bez ohledu na cokoliv,“ říká.

Nazarenko, který po začátku ruské invaze na Ukrajinu bojoval také v Kyjevě a jinde na východní frontě, považuje ukrajinskou operaci v Severodoněcku navzdory výsledku za „vítězství“. Podle něj se obráncům podařilo omezit ztráty a zároveň zdržet ruský postup na mnohem delší dobu, než se očekávalo, což vyčerpalo ruské zdroje. „Jejich armáda utrpěla obrovské ztráty a jejich útočný potenciál byl zničen,“ dodává.

Ukrajinci mezi troskami obytné budovy po nočním ostřelování v Mykolajivu na Ukrajině. (3. srpna 2022)

Poručík i voják pod jeho velením vyjadřují přesvědčení, že Ukrajina získá zpět všechna okupovaná území a porazí Rusko. Trvají na tom, že morálka zůstává vysoká.

Výpovědi jiných vojáků, většinou bez bojových zkušeností z doby před invazí, jsou však pesimističtější. Při rozhovorech si přáli zachovat anonymitu nebo používali pouze křestní jména.

„Realita je úplně jiná“

Oleksij, příslušník ukrajinské armády, který začal bojovat proti Moskvou podporovaným separatistům v roce 2016, se právě vrátil z fronty a těžce kulhá. Říká, že byl zraněn na bojišti v Zolotém – městě, které Rusové mezitím také obsadili.

„V televizi ukazují krásné obrázky frontových linií, solidarity, armády, ale realita je úplně jiná,“ říká s tím, že si nemyslí, že by dodávky dalších západních zbraní mohly změnit průběh války.

Ukrajinským vojákům chybí komunikační vybavení. Střílejí i do vlastních řad

Jeho praporu začala během několika týdnů docházet munice. V jednu chvíli neustálé ostřelování nedovolovalo vojákům v zákopech vůbec se postavit, říká s viditelným vyčerpáním, které se zračí v jeho tváři.

Vysoce postavený poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského minulý měsíc oznámil, že každý den umírá 100 až 200 ukrajinských vojáků, byť celkovou bilanci padlých v boji neposkytl.

Oleksij tvrdí, že jeho jednotka ztratila během prvních tří dnů bojů 150 mužů, mnoho z nich kvůli vykrvácení. Kvůli neutuchajícímu ostřelování byli zranění vojáci evakuováni pouze v noci a někdy museli čekat až dva dny. „Velitelům je jedno, jestli jste psychicky na dně. Pokud vám funguje srdce, pokud máte ruce a nohy, musíte se vrátit,“ dodává.

Záleží na umístění jednotky

Jednačtyřicetiletá velitelka čety Marija, která vstoupila do ukrajinské armády v roce 2018 coby právnička a čerstvá matka dcery, vysvětluje, že míra nebezpečí a nepohodlí se může velmi lišit v závislosti na umístění jednotky a přístupu k zásobovacím trasám.

Frontové linie, které existují od začátku konfliktu s proruskými separatisty v roce 2014, jsou statičtější a předvídatelnější, zatímco místa, která se stala bojištěm poté, co Rusko zahájilo invazi, jsou „jiný svět“, říká.

Otočíte kohoutkem a teče žlutá voda. Na frontě ji nemají vůbec, říká Čech

Marija, která z bezpečnostních důvodů odmítla sdělit své příjmení, uvedla, že její manžel v současné době bojuje právě v takovém „horkém místě“. Všem se stýská a dělají si starosti o své blízké, přesto je podle ní morálka jejích podřízených vysoká. „Jsme potomci kozáků, jsme svobodní a stateční. Máme to v krvi,“ říká a dodává: „Budeme bojovat až do konce.“

Dva další vojáci, s nimiž agentura AP hovořila – bývalí úředníci v Kyjevě bez předchozích bojových zkušeností – uvedli, že je poslali na východní frontu, jakmile dokončili základní výcvik. Říkají, že viděli „příšernou organizaci“ a „nelogické rozhodování“ a že mnoho lidí v jejich praporu odmítlo bojovat. Jeden z vojáků říká, že denně kouří marihuanu. „Jinak bych se zbláznil, dezertoval bych. Je to jediný způsob, jak se s tím vyrovnat,“ říká.

Pohled na utržené končetiny

Osmadvacetiletý bývalý učitel ve Slovjansku, který si „nikdy nepředstavoval“, že bude bojovat za svou zemi, popsal ukrajinská bojiště jako úplně jiný život s jiným hodnotovým systémem a emocionálními vzestupy i pády. „Je tam radost, je tam smutek. Všechno se prolíná,“ říká.

Přátelství se spolubojovníky mu poskytuje potěšení v pochmurné době. Viděl však také spolubojovníky, kteří podléhali extrémnímu vyčerpání – fyzickému i psychickému – a projevovaly se u nich příznaky posttraumatické stresové poruchy.

Ukrajina krvácí příliš rychle. Dojdou jí vojáci dřív než Rusku munice?

„Je těžké žít v neustálém stresu, nevyspalí a podvyživení. Vidět všechny ty hrůzy na vlastní oči – mrtvé, utržené končetiny. Je nepravděpodobné, že by to psychika vydržela,“ říká. Přesto i on trvá na tom, že motivace bránit svou zemi zůstává.

„Jsme připraveni vydržet a bojovat se zaťatými zuby. Bez ohledu na to, jak je to těžké a obtížné,“ říká učitel, který hovořil z obchodu s rybářskými potřebami, který byl přeměněn na armádní logistické centrum. „Kdo bude bránit můj domov a mou rodinu, když ne já?“ dodává.

„V očích mají prázdnotu“

Středisko ve městě Slovjansk zásobuje místní vojenské jednotky vybavením a proviantem a poskytuje vojákům místo, kam mohou zajít během krátkého oddechu od fyzické dřiny a hrůzy bojů.

Třiačtyřicetiletá taneční choreografka Tetjana Chimionová centrum založila, když začala válka. Říká, že jím procházejí všechny druhy vojáků, od zkušených příslušníků speciálních jednotek a válkou zocelených veteránů až po civilisty, kteří do armády vstoupili teprve nedávno. „Když přijdou poprvé, široce se usmívají, třeba se i stydí. Podruhé přijdou a v očích mají prázdnotu,“ říká Chimionová. „Něčím si prošli a jsou jiní,“ dodává.

Musíte otupět, jinak zešílíte. Ukrajinští hrobníci pohřbívají padlé nonstop

Za ní sedí skupina mladých ukrajinských vojáků, kteří se střídají z frontových linií a dělí se o vtipy a pizzu. Je slyšet, jak o několik kilometrů dál duní dělostřelectvo.

„Většinou doufají v to lepší. Ano, někdy přicházejí trochu smutní, ale doufáme, že jim tady zvedneme náladu,“ říká Chimionová. „Obejmeme se, usmějeme se na sebe a pak se vrátí zpátky na bojiště,“ dodává.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko posílá protestující na frontu. Davy na letištích jsou fake, říká Kreml

Zadržení při protestech a následně rovnou předvolání, z kterého plyne povinnost dostavit se na vojenskou správu. Rusko...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Výherce pohádkového jmění v loterii unesli. Na následky vydírání zemřel

Místo bezstarostného života přivodila pohádková výhra muži z Brazílie tragický konec. Pětapadesátiletého muže, který...

Ukrajinci ubránili deset obcí. Rusko řeší operační i mobilizační neúspěchy

Sledujeme online Ukrajinští vojáci úspěšně odrazili ruské útoky u deseti obcí na východě země. Ve své sobotní zprávě o tom informuje...

Ruští okupanti nutí lidi hlasovat i dvakrát, „referenda“ jsou v plném proudu

V Moskvou okupovaných částech Ukrajiny v sobotu druhým dnem pokračují narychlo zorganizovaná hlasování, která proruské...

Kov mu z paže vytáhli rezavými kleštěmi. Svět šokoval stav ukrajinského zajatce

Snímek ukrajinského vojáka Mychajla Djanova, kterého ruská armáda ve čtvrtek propustila ze svého zajetí, šokoval svět....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...