Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recepty z donbaské fronty: pohankové karbanátky a pořádná porce naděje

  7:14
Mironovskij (Od zpravodaje iDNES.cz) - Zatímco Češi ještě mlsají vánoční cukroví, někteří obyvatelé Donbasu otevírají potravinové balíčky od humanitárních organizací a dumají, co se z nich dá uvařit. Tak žijí i lidé v obci Mironovskij, kde jsme si několik receptů zapsali.
Distribuce potravinové pomoci v Mironovském (15. prosince 2015)

Distribuce potravinové pomoci v Mironovském (15. prosince 2015) | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Po rozmlácené silnici se pomalu šine kamion. Zdejší silnice nebyly nikdy žádná sláva, ale poté, co po nich začaly jezdit tanky a těžká vojenská technika, je to ještě horší. Náklaďák je plný potravinových balíčků, které česká humanitární organizace Člověk v tísni poslala do vsi Mironovskij ležící pár kilometrů od frontové linie.

Místní si minulou zimu užili svoje. Jen dvacet kilometrů jihovýchodně odsud leží Debalceve, které se stalo zatím posledním velkým bojištěm této války. Po stejné silnici, po níž dnes jede kamion plný potravinových balíčků, se letos v únoru stahovala ukrajinská armáda.

Potravinová pomoc se rozdává před továrnou na železobetonové konstrukce, kde většina lidí z Mironovského pracuje. Byla postavena už v roce 1957 a za dob Sovětského svazu dodávala materiál například na stavbu Černobylu nebo Bajkalsko-amurské magistrály.

Ještě nedávno se její současné vedení chlubilo, že vysokým napětím, které je zavěšeno na sloupech vyrobených v Mironovském, by se dala pětkrát omotat zeměkoule. Dnešní realita však smělým marketingovým heslům neodpovídá. Závodní jídelna je vymlácená, potemnělými chodbami hlavní budovy se prohání vítr a zaprášené nástěnky odkazují na dávnou, lepší minulost.

Továrna však kupodivu stále funguje. Jeden po druhém se do ředitelny trousí dělníci, registrují se a odcházejí před továrnu pro balíčky s potravinami. Na tři měsíce dostali pohanku, rýži, hrách, konzervy s masem, sardinky či kondenzované mléko. Teď v mrazivém větru nakládají jídlo do auta nebo igelitky vrší na nosiče svých bicyklů.

Hrečaniki, plov a sardinková polévka

V době, kdy se Češi ještě cpou bramborovým salátem a svatoštěpánskou kachnou, tak ani oni nebudou hladovět. Do pravoslavných vánoc je ještě daleko, takže z nafasovaných potravin uvaří spíše klasická ukrajinská či ruská jídla. A jaká to budou? „Plov,“ má jasno mechanička Nataša Vasilijevna. Když se zeptáme na recept na tuto obdobu našeho rizota, hned diktuje:

Propláchněte rýži a namočte ji do vody. Nakrájejte maso na kousky a osmažte ho, přidejte cibuli a mrkev a poduste. Slijte rýži, přidejte ji k masu a zalijte vařící vodou tak, aby voda sahala dva palce nad rýži. Stáhněte oheň a pomalu vařte, dokud není rýže hotová. A máte plov.

Sympatická blondýna v khaki vaťance v továrně pracuje celý život. Na minulou zimu prý jen tak nezapomene. „Během ostřelování byla továrna zavřená, byli v ní vojáci. Dvaadvacátého ledna začala dělostřelba a v únoru jsme odsud odjeli. V březnu jsme se i s dětmi vrátili a továrna začala zase pracovat. Vojáci tu ale zůstali až do léta,“ líčí válečné časy v Mironovském. Na rozloučenou přidává ještě recept na rybí polévku:

Nakrájíme brambory na kostičky, uvaříme je doměkka a pak do vody přidáme sardinky. Připravíme si zavářku: nastrouháme mrkev a osmažíme ji s cibulí na másle. Zavářku přidáme k polévce. Nakonec osolíme, opepříme a přidáme kopr nebo petržel.

Město duchů

V ukrajinské Avdějevce se válka usadila za humny

Pacienti v městské nemocnici v Avdějevce (17. prosince 2015)
Atrakce na zahradě mateřské školy v Avdějevce vyrobili svépomocí rodiče...

Řada dělnic si při pohledu na nafasovaný pytel pohanky vzpomene na hrečaniki, tedy jakési pohankové karbanátky. Recept na tuto ukrajinskou klasiku nám poskytla Anna Mironovová:

Uvaříme pohanku a smícháme ji s osmaženou cibulkou a mletým vepřovým masem. Přidáme sůl, česnek a pepř. Z hmoty vytvarujeme karbanátky, které obalíme ve strouhance a osmažíme na slunečnicovém oleji.

Anna Mironovová z Mironovského neodjela ani v době nejtěžších bojů. „Byly to těžké časy. Doufáme, že bude lépe,“ povzdychne si. „Jak se nám žije? Bídně. Práce není, plat nedostáváme, peníze nejsou,“ tlumočí náladu ve vsi její kolegyně Lena Arkadijevna.

Od Minské dohody je však podle ní život na východě Ukrajiny každopádně lepší. „Tady bylo hrozné ostřelování. Seděli jsme ve sklepě, vařili jsme si na ohništi, byla zima a tma,“ vzpomíná na poslední zimu. Při pohledu do tašky s jídlem si vzpomene na recept na rybí karbanátky:

Vezmete sardinky a rozmačkáte je vidličkou. Přidáte strouhanou cibuli, syrové vejce a trochu krupice. Vytvarujete karbanátky, obalíte je ve strouhance a smažíte, na každé straně přesně pět minut.

Toto úterý se obě strany konfliktu dohodly na vánočním příměří, přesto řada lidí stále potřebuje potravinovou pomoc. Kvůli válce je mnoho podniků poničených a zavřených a lidé přišli o práci a příjem. Peněz není nazbyt, a tak i pohanka, rýže, hrách nebo konzervy znamenají pro skromný rodinný rozpočet významnou úsporu. Poblíž fronty navíc často není kde potraviny nakupovat. Obchody prostě zavřely.

Česká humanitární organizace tak v rámci evropského projektu vybírá nejpotřebnější obyvatele a rozdává jim standardizované balíčky se základními potravinami. „V oblastech, kde fungují obchody, pak nejohroženějším lidem distribuuje poukázky, za které si mohou nakoupit potraviny, které sami nejvíce potřebují,“ vysvětluje Lenka Blahová z ukrajinské mise Člověka v tísni.

Autor:

Na Oktoberfest zavítalo 6,7 milionu lidí, méně než loni. Klesla i spotřeba piva

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...