Tísňové linky přijaly oznámení o střelbě kolem 10:30 (09:30 SEČ). Podezřelý z místa činu utekl.
„Osobně přebírám kontrolu nad vyšetřováním a řešením tohoto zločinu,“ uvedl Klimenko a informoval o vyslání vyšetřovací skupiny a policejního pluku. Ministr později oznámil zadržení podezřelého. „V bytě, kde se skrýval, byla nalezena zbraň, která byla údajně použita ke spáchání trestného činu,“ dodal podle AFP.
Jedenatřicetiletý Hanul v rámci svého aktivismu podle serveru RBK Ukrajina opakovaně pořádal charitativní sbírky na podporu Ukrajiny. Zasazoval se také o odstranění sovětských pomníků.
Podle serveru Strana.ua, který ho nazývá „radikálním“, rušil koncerty ruských interpretů a pronásledoval rusky mluvící obyvatele Oděsy. V květnu 2014 se účastnil potyček mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty v oděském Domě odborů, jehož požár si vyžádal životy několika desítek proruských aktivistů.
Na Donbase střílel zajatce. Finové poslali Rusa na doživotí za válečné zločiny |
Hanul vedl nacionalistickou organizaci Uliční fronta, která svoji činnost v Oděse ukončila v létě 2019. Svého času byl podle agentury Reuters členem krajně pravicového Pravého sektoru.
V květnu roku 2023 Hanul uvedl, že jej zbili „neznámí vojáci“. V červenci roku 2024 si stěžoval, že ruské zdroje na internetu zveřejnily osobní informace o jeho rodině a za útok na něj vypsaly odměnu deset tisíc dolarů (asi 231 tisíc korun), napsala RBK Ukrajina. Hanul tehdy požádal ukrajinskou tajnou službu SBU o ochranu.
Aktivista nechvalně proslul několika kontroverzemi. V roce 2023 policisté v jeho autě našli střelné zbraně a také byl podle médií účastníkem několika dopravních nehod.