Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

  20:24aktualizováno  20:24
V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy nestudovala. Žena by mohla mít na svědomí více než sto dětských životů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když Renee Bachová přijela z Ameriky do Ugandy poprvé, rozhodla se, že těmhle krásným chudým dětem musí pomáhat. Po pár letech se tam vrátila, začala je léčit a vyšetřovat. Taky prováděla nějaké zákroky. Bílý anděl uzdravuje černoušky. Hezký příběh. Jen měl jednu zásadní vadu.

Bachová nebyla lékařka. Ani nedostudovaná. Nebyla dokonce ani zdravotní sestra. Myslela si, že její ruku povede Bůh, ale nakonec ji vedla jen videa na Youtube. Viní ji, že když chtěla některému dítěti provést lékařský zákrok, pustila si příslušné video na internetu a kopírovala ho krok po kroku.

04.července 2019 v 22:07, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 13:26

The story of Renee Bach is heartbreaking. She is a U.S. “missionary” who killed more than 105 Ugandan children while playing doctor. She had no medical training whatsoever - none. In fact, she didn’t even go to college. Yet she was treating and operating on children in Uganda. https://t.co/TQodQU35YW

Přijela do Ugandy jako zachránce, ale pokud se obvinění potvrdí, byl by z ní malý ugandský doktor Mengele. Prozatím ji obviňují, že zabila víc než sto dětí. Ale taky se říká, že jich byly stovky. Ani jedno však není nijak doloženo.

Bachová je misionářka. Založila organizaci Sloužíme Jeho dětem, ale teď má na krku zatím obvinění ze smrti dvou konkrétních nemluvňat. Jejich matky podaly žalobu s tím, že Bachová je uvedla v omyl, protože se tvářila, že je lékařka a vede zdravotnické zařízení.

Podle žaloby běžně chodila v bílém plášti a kolem krku nosila stetoskop. Často předepisovala dětem léky. Občas zrušila léčbu předepsanou místními lékaři a nasadila vlastní.

Když zmíněná dvě nemluvňata v roce 2017 zemřela, matky se dozvěděly, že „zdravotnické zařízení“ bylo už dva roky úředně uzavřeno a že Bachové bylo zakázáno jakkoli poskytovat zdravotní péči, protože nemá nejmenší kvalifikaci.

O tom, že Bachové zakázali v Ugandě „léčit“ již v roce 2015, nevěděli ani její američtí dárci. Klidně ještě loni přijela domů do USA a sháněla další peníze.

Bachová nadělala více škody než užitku

Bachová dorazila do Ugandy poprvé jako osmnáctiletá studentka na misijní praxi. Později vyprávěla, že se do této země okamžitě zamilovala a rozhodla se tam vrátit. To skutečně udělala a v roce 2012 ve městě Jinja na východě země, kde z Viktoriina jezera vytéká řeka Nil, založila neziskovou organizaci Sloužíme Jeho dětem. Cíl: bojovat v Ugandě s dětskou podvýživou.

Afghánistán trápí sucho a hlad. Matky prodávají své děti, aby přežily

Ale přinejmenším od roku 2014 čelila obviněním, že nadělá víc škody než užitku. Faktem však je, že zatím nikde nejsou nijak popsány případy oněch sto dětí, které by měla mít na svědomí. Britský list The Times pouze psal, že v zařízení, jež Bachová provozovala, byla zaznamenána spousta dětských úmrtí. 

Americká televize NBC hovoří dokonce o stovkách dětí. Tohle však nikdo nikdy nedokáže. V Africe děti umírají často a na relativně banální nemoci. Podvýživa má na svědomí skoro polovinu úmrtí dětí do pěti let. Zpětně už nikdo neprokáže, co bylo neodvratné a co způsobil amatérismus a nadšení bez kvalifikace.

Žena na blogu popisovala, jak poskytuje zdravotní péči

Podstatné však je, že Bachová předstírala, že je někým, kým nebyla. Sama popisovala na blozích, které už zmizely z webové stránky její organizace, jak poskytuje zdravotní péči.

„Připojila jsem ho na kyslík a začala jsem pracovat,“ začíná například její vyprávění, jak ošetřovala těžce nemocné devítiměsíční dítě. Na jednom snímku zavádí podvyživenému dítěti kanylu.

Televize CNN uvedla dost divoké svědectví muže, který místopřísežně prohlásil, že osm let dělal pro Bachovou řidiče a že „vozil přinejmenším sedm až deset dětských těl týdně zpět do rodných vesnic“. S nimi prý jako formu kondolence předával dětskou rakev, 50 tisíc ugandských šilinků (asi 310 korun) a pytel kukuřičné mouky.

Lékaři z okolních nemocnic rovněž říkají, že Bachová jim běžně přetahovala pacienty. Přesvědčila rodiče, aby je stěhovali k ní, protože jako „západní nemocnice“ poskytuje péči na jiné úrovni.

Podle obhájce jde jen o řevnivost mezi organizacemi

Se svědectvím také přišla organizace No white saviours, volně Nebuďte bílí spasitelé, která radí západním humanitárním organizacím, jak „pomoci a neurazit“.

Chmurná předpověď. Deset zemí, kde v roce 2019 potrvá humanitární krize

Lidé, kteří Bachovou v Ugandě poznali, uvedli, že je narcis, což mimo jiné znamená i chápání druhých jen jako nuly, jež existují jako pouhé nástroje dokazování vlastní úžasnosti.

Obhájce Bachové však tvrdí, že za obviněními je jen „reputační terorismus“ o řevnivost mezi dobročinnými organizacemi. A že pro její středisko, kde se úspěšně zotavilo 3 600 podvyživených dětí, po roce 2015 pracovali ugandští lékaři a sestry. Ona od nich některé věci okoukala a „pomáhala jim v krizových situacích“.

Problém je, že Bachová k tomu nic říct nemůže. Úplně zmizela stejně jako její „lékařské“ blogy či jakákoliv zmínka o ní na stránkách Sloužíme Jeho dětem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Útok na Saúdy s českou stopou. Znamená úspěch dronů konec stíhaček?

Kouř ze zasaženého ropného zařízení v saúdskoarabském Abkajku (14. září 2019).

Před pár lety by nikdo nevěřil, že létající hračičky zapálí půlku saúdské ropy. Možná to byl útok, který jednou bude...

Těsný výsledek izraelských voleb. Netanjahu nejspíš skončil druhý

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

V Izraeli se v úterý podruhé v letošním roce konaly předčasné volby. Podle odhadů zveřejněných okamžitě po uzavření...

Malta převzala 90 migrantů, které v jejích vodách zachránily italské lodě

Malta převzala 90 migrantů, které v jejích vodách zachránily italské lodě. (17....

Malta v úterý večer potvrdila, že od italské pobřežní stráže převzala asi 90 migrantů. Itálie jejich přijetí požadovala...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz