Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

  20:24aktualizováno  20:24
V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy nestudovala. Žena by mohla mít na svědomí více než sto dětských životů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když Renee Bachová přijela z Ameriky do Ugandy poprvé, rozhodla se, že těmhle krásným chudým dětem musí pomáhat. Po pár letech se tam vrátila, začala je léčit a vyšetřovat. Taky prováděla nějaké zákroky. Bílý anděl uzdravuje černoušky. Hezký příběh. Jen měl jednu zásadní vadu.

Bachová nebyla lékařka. Ani nedostudovaná. Nebyla dokonce ani zdravotní sestra. Myslela si, že její ruku povede Bůh, ale nakonec ji vedla jen videa na Youtube. Viní ji, že když chtěla některému dítěti provést lékařský zákrok, pustila si příslušné video na internetu a kopírovala ho krok po kroku.

04.července 2019 v 22:07, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 13:26

The story of Renee Bach is heartbreaking. She is a U.S. “missionary” who killed more than 105 Ugandan children while playing doctor. She had no medical training whatsoever - none. In fact, she didn’t even go to college. Yet she was treating and operating on children in Uganda. https://t.co/TQodQU35YW

Přijela do Ugandy jako zachránce, ale pokud se obvinění potvrdí, byl by z ní malý ugandský doktor Mengele. Prozatím ji obviňují, že zabila víc než sto dětí. Ale taky se říká, že jich byly stovky. Ani jedno však není nijak doloženo.

Bachová je misionářka. Založila organizaci Sloužíme Jeho dětem, ale teď má na krku zatím obvinění ze smrti dvou konkrétních nemluvňat. Jejich matky podaly žalobu s tím, že Bachová je uvedla v omyl, protože se tvářila, že je lékařka a vede zdravotnické zařízení.

Podle žaloby běžně chodila v bílém plášti a kolem krku nosila stetoskop. Často předepisovala dětem léky. Občas zrušila léčbu předepsanou místními lékaři a nasadila vlastní.

Když zmíněná dvě nemluvňata v roce 2017 zemřela, matky se dozvěděly, že „zdravotnické zařízení“ bylo už dva roky úředně uzavřeno a že Bachové bylo zakázáno jakkoli poskytovat zdravotní péči, protože nemá nejmenší kvalifikaci.

O tom, že Bachové zakázali v Ugandě „léčit“ již v roce 2015, nevěděli ani její američtí dárci. Klidně ještě loni přijela domů do USA a sháněla další peníze.

Bachová nadělala více škody než užitku

Bachová dorazila do Ugandy poprvé jako osmnáctiletá studentka na misijní praxi. Později vyprávěla, že se do této země okamžitě zamilovala a rozhodla se tam vrátit. To skutečně udělala a v roce 2012 ve městě Jinja na východě země, kde z Viktoriina jezera vytéká řeka Nil, založila neziskovou organizaci Sloužíme Jeho dětem. Cíl: bojovat v Ugandě s dětskou podvýživou.

Afghánistán trápí sucho a hlad. Matky prodávají své děti, aby přežily

Ale přinejmenším od roku 2014 čelila obviněním, že nadělá víc škody než užitku. Faktem však je, že zatím nikde nejsou nijak popsány případy oněch sto dětí, které by měla mít na svědomí. Britský list The Times pouze psal, že v zařízení, jež Bachová provozovala, byla zaznamenána spousta dětských úmrtí. 

Americká televize NBC hovoří dokonce o stovkách dětí. Tohle však nikdo nikdy nedokáže. V Africe děti umírají často a na relativně banální nemoci. Podvýživa má na svědomí skoro polovinu úmrtí dětí do pěti let. Zpětně už nikdo neprokáže, co bylo neodvratné a co způsobil amatérismus a nadšení bez kvalifikace.

Žena na blogu popisovala, jak poskytuje zdravotní péči

Podstatné však je, že Bachová předstírala, že je někým, kým nebyla. Sama popisovala na blozích, které už zmizely z webové stránky její organizace, jak poskytuje zdravotní péči.

„Připojila jsem ho na kyslík a začala jsem pracovat,“ začíná například její vyprávění, jak ošetřovala těžce nemocné devítiměsíční dítě. Na jednom snímku zavádí podvyživenému dítěti kanylu.

Televize CNN uvedla dost divoké svědectví muže, který místopřísežně prohlásil, že osm let dělal pro Bachovou řidiče a že „vozil přinejmenším sedm až deset dětských těl týdně zpět do rodných vesnic“. S nimi prý jako formu kondolence předával dětskou rakev, 50 tisíc ugandských šilinků (asi 310 korun) a pytel kukuřičné mouky.

Lékaři z okolních nemocnic rovněž říkají, že Bachová jim běžně přetahovala pacienty. Přesvědčila rodiče, aby je stěhovali k ní, protože jako „západní nemocnice“ poskytuje péči na jiné úrovni.

Podle obhájce jde jen o řevnivost mezi organizacemi

Se svědectvím také přišla organizace No white saviours, volně Nebuďte bílí spasitelé, která radí západním humanitárním organizacím, jak „pomoci a neurazit“.

Chmurná předpověď. Deset zemí, kde v roce 2019 potrvá humanitární krize

Lidé, kteří Bachovou v Ugandě poznali, uvedli, že je narcis, což mimo jiné znamená i chápání druhých jen jako nuly, jež existují jako pouhé nástroje dokazování vlastní úžasnosti.

Obhájce Bachové však tvrdí, že za obviněními je jen „reputační terorismus“ o řevnivost mezi dobročinnými organizacemi. A že pro její středisko, kde se úspěšně zotavilo 3 600 podvyživených dětí, po roce 2015 pracovali ugandští lékaři a sestry. Ona od nich některé věci okoukala a „pomáhala jim v krizových situacích“.

Problém je, že Bachová k tomu nic říct nemůže. Úplně zmizela stejně jako její „lékařské“ blogy či jakákoliv zmínka o ní na stránkách Sloužíme Jeho dětem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ukradli jí auto. S navigací si pohotová blondýnka vystopovala zlodějku sama

Při přestřelce ve městě Florence v americké Jižní Karolíně bylo zraněno sedm...

Netrpělivost se někdy vyplácí, zjistila Američanka, které na čerpací stanici ukradli auto, s nímž přišla i o peněženku...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Vojenská loď USA u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj

Americké výsadkové plavidlo vojenského námořnictva USS Boxer na snímku z 1....

Americká vojenská loď USS Boxer u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz