Ugandský magazín otiskl seznam gayů, aktivisté věští hon na čarodějnice

  16:32aktualizováno  16:32
Nejprodávanější ugandský deník pouhý den po schválení kontroverzního zákona proti homosexualitě zveřejnil seznam 200 prominentních ugandských gayů a lesbiček. Aktivisté varují, že článek může spustit doslova hon na čarodějnice. Některé světové velmoci mezitím oznámily, že Ugandě přeruší finanční pomoc.

Magazín Red Pepper otiskl seznam 200 prominentních ugandských homosexuálů (25. února) | foto: AP

Už v pondělí si vysloužil ugandský prezident Yoweri Museveni mezinárodní kritiku za podepsání kontroverzního zákona proti homosexualitě. Nyní se pozornost bojovníků za práva homosexuálů zaměřila na hlavní článek místního deníku Red Pepper.

Na titulní straně nejprodávanějšího plátku totiž stojí titulek "Odhaleni!" následovaný seznamem dvou set více či méně veřejně známých lidí, kteří jsou homosexuálové, píše server britské televizní stanice BBC.

Někteří z těch, kteří skončili na seznamu, svou sexuální orientaci netají již mnoho let. Najdou se však i taková jména, která se k homosexuální komunitě dosud veřejně nepřihlásila. Mezi nimi je například známá hiphopová hvězda nebo katolický kněz. Aktivisté varují, že neuvážené zveřejnění seznamu může spustit lavinu útoků.

Aktivisté se bojí útoků na homosexuály

"Mediální hon na čarodějnice je zpět," napsala na sociální síť Twitter Jacqueline Kashaová, prominentní ugandská lesbická aktivistka, která se také objevila na seznamu. Kahaová naráží na případ homosexuálního aktivisty Davida Katoa, který byl zabit v roce 2011. Násilný útok měl vyprovokovat seznam homosexuálů zveřejněný dnes již neexistující ugandskou mutací magazínu Rolling Stone. Ta mimo jiné volala i po popravách lidí s menšinovou sexuální orientací.

Homosexualita v Africe

Homosexualita je v afrických zemích většinou tabuizována a ve 37 z nich, včetně Ugandy, je ilegální. Jen málo Afričanů se otevřeně ke své homosexualitě hlásí. Obávají se uvěznění, násilí nebo ztráty zaměstnání.

V pondělí podepsaný zákon trestá homosexualitu, její projevy a propagaci "za přitěžujících okolností" až doživotním vězením. Trestné je i to, když homosexuální chování někdo nenahlásí (více o podpisu zákona se dočtete zde).

Aktivisté, kteří bojují za práva gayů, se teď bojí vycházet. "Ani jsem dneska nešel do práce. Jsem zamčený u sebe doma," říká jeden z nich. "Nevím, co se teď stane. Telefonuji si s ostatními aktivisty. A je to to samé, všichni jsou zamčení u sebe doma."

Homosexualita se dá podle ugandských politiků, kteří zákon prosazovali, jednoduše vyléčit. "Homosexualita je špatné chování, které by nemělo být v naší společnosti dovolené," myslí si poslanec David Bahati.

Kontroverzní zákon přijde Ugandu draho

Schválením zákona se však Uganda může dostat do velkých ekonomických problémů. Chod země totiž nezanedbatelnou měrou zajišťují i příspěvky ze zahraničí. V pondělí v noci americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že podepsání zákona "je tragickým dnem pro Ugandu a pro všechny, kterým nejsou lhostejná lidská práva".

"V tuto chvíli (...) přezkoumáváme naše vztahy s ugandskou vládou. Chceme se ujistit, že všechny rozměry naší spolupráce, včetně programů pomoci a antidiskriminační politika, odráží naše hodnoty," uvedl Kerry v tiskovém prohlášení. Uganda tak může kvůli schválení jediného zákona přijít o desítky milionů dolarů. Až dosud totiž Spojené státy poskytly tomuto východoafrickému státu pomoc v hodnotě 240 milionů dolarů (4,8 miliardy korun).

V podobném duchu se vyjádřila i švédská ministryně pro rozvojovou pomoc Hillevi Engstromová. Ta uvedla, že plánovaná pomoc Ugandě ve výši 10,8 milionu dolarů (asi 216 milionů korun) bude zrušena. Dánsko se pak rozhodlo svou pomoc přesměrovat výhradně na nevládní organizace.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz