Kirby na tiskové konferenci zdůraznil, že sestřelení tří objektů „je třeba oddělit od sestřelení čínského špionážního balónu“ 4. února. „V případě čínského balónu víme kudy se pohyboval, kam mířil a jaký měl účel,“ řekl a prohlásil také, že Čína má podle USA vládní program na sběr zpravodajských informací prostřednictvím vysoko letících balónů. „Jeho efekt je zatím omezený,“ řekl Kirby.
Tři později sestřelené objekty nad USA a Kanadou byly však podle Kirbyho menší, pohybovaly se v nižší výšce, která by mohla ohrozit komerční leteckou dopravu, a mají nejasný původ.
„Mohu však vyloučit jakoukoli mimozemskou aktivitu,“ řekl Kirby a pokračoval: „Byly bez posádky, nebyly ovládané, pohybovaly se patrně s prouděním vzduchu, a nikam nevysílaly signály“.
UFO nejsou hned mimozemšťané. Za zvýšeným výskytem stály i lampiony, říká expert |
USA v reakci na incidenty podle Kirbyho zvýšily citlivost svých radarů tak, aby detekovaly „pomalu letící objekty ve vyšších výškách“. „Vidíme víc, protože hledáme víc,“ podotkl mluvčí. V souvislosti s čínským špionážním balónem dnes zopakoval dřívější prohlášení ministerstva zahraničí, že incidenty se týkají celého světa a USA v šetření „spolupracují s partnery“.
Část trosek čínského balónu již americká armáda získala. Američanům ani Kanaďanům se však zatím nepodařilo najít trosky neidentifikovaných objektů, které americké stíhačky sestřelily nad Aljaškou, Huronským jezerem a kanadským teritoriem Yukon.
„Očividně je zde patrný nějaký vzorec,“ řekl kanadský premiér Trudeau a dodal, že neidentifikované objekty „budou tématem hovoru, až se příště setká s americkým prezidentem Joem Bidenem“.
Generál Glen VanHerck, který velí Severoamerickému velitelství protivzdušné obrany (NORAD), dříve řekl, že netuší, jakým způsobem se držely ve vzduchu tři zatím neidentifikované létající objekty. Dodal, že je úmyslně nenazývá balony. Výslovně nevyloučil, že by mohlo jít o vetřelce z vesmíru, uvedla agentura Reuters.