Mexiko nyní ochromuje celonárodní stávka vyučujících.

Mexiko nyní ochromuje celonárodní stávka vyučujících. | foto: Profimedia.cz

Mexiko chystá reformu, učitelská místa se už nebudou dědit ani prodávat

  • 3
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto v pondělí schválil nejrozsáhlejší reformu školství v zemi za posledních sedm desetiletí. Nový zákon by měl zásadně změnit systém, v němž mohla být učitelská místa prodávána či děděna a v němž neexistoval žádný přehled o tom, kolik škol, učitelů a studentů v zemi vlastně je.

Informovala o tom agentura AP. Na výuku a osnovy bude poprvé v historii Mexika dohlížet nezávislý orgán federální vlády, který bude také učitele a školy hodnotit. Doposud přístup k profesi kontroloval jedenapůlmilionový Národní svaz zaměstnanců ve školství, který učitelská místa mnohdy nepřiděloval na základě odbornosti.

Svaz učitelů se nicméně obává, že novela zákona povede k masivnímu propouštění, a Mexiko tak nyní ochromuje celonárodní stávka vyučujících. Reformu před prezidentským podpisem schválil parlament a většina zákonodárných sborů jednotlivých států.

Vzhledem k tomu, že do nynějška vzdělávací systém ovládal učitelský svaz, nikdo v Mexiku nemá potuchy o tom, kolik je v zemi škol, vyučujících či žáků. Předpokládá se, že na výplatních listinách jsou tisíce imaginárních učitelů.

V roce 2010 kupříkladu vyšel najevo případ, kdy byl mezi nimi i šéf významného drogového kartelu ve státě Michoacán, přestože uplynulých deset let nevkročil do školní třídy. Na základě reformy mají být učitelé přijímáni a povyšováni pouze s ohledem na jejich odbornost. Poprvé bude také provedeno jejich sčítání.

"Profesionální hodnoty musejí být jediným kritériem při přijímání učitelů, jejich zaměstnávání a povyšování do funkce ředitelů či inspektorů," prohlásil prezident Nieto.

Vedoucí svazu učitelů Elba Esther Gordillová, která stojí v čele této organizace již 23 let, je kritiky obviňována z korupce, zneužívání fondů organizace a dokonce i z vraždy. Vyšetřovatelé proti ní ale nikdy nevznesli formální obžalobu.

Dalším cílem reformy je zvýšit poměr žáků, kteří dokončí druhý stupeň základní školy, na 80 procent a těch, kteří dostudují střední školu, na 40 procent. Na 40 000 mexických školách se má také prodloužit vyučování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video