V pondělí večer tiskové agentury AFP a Reuters informovaly, že že povstalci obklíčili republikánský palác, v němž žije premiér Báhah od října, kdy byl jmenován. „Ozbrojenci palác obklíčili a premiér je uvnitř,“ řekl agentuře Reuters mluvčí vlády. Obklíčení budovy potvrdili i dva očití svědci.
Odpolední příměří potvrdil ministr vnitra Džalál ar-Ruvajšán i představitel rebelů. „Prezidentská rada souhlasila s dohodou po hodinách vyjednávání,“ řekl CNN Alí Daršan z delegace povstalců.
Při těžkých bojích podle informací jemenského ministerstva zdravotnictví zemřelo devět lidí, zraněno bylo dalších devadesát.
Ministryně informací Nadja Sakkáfová řekla agentuře AP, že šíité odmítají zveřejnit jakékoli prohlášení vlády. Sakkáfová zároveň informovala, že povstalecké hnutí kontroluje státní televizi i tiskovou agenturu, což představitel hnutí odmítl.
Z blízkosti paláce prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího byla od rána slyšet palba. Není jasné, kdo tvrdé boje vyprovokoval. Vládní představitelé obviňují povstalce. Ti nicméně tvrdí, že jemenská armáda zaútočila na lidi, kteří žádali otevření silnic, které byly uzavřeny v minulém týdnu. Podle americké stanice boje zasáhly i vládní budovy, nemocnici a obytné domy poblíž paláce.
Premiérský konvoj pod palbou
Hadí se sešel s premiérem Báhahem a když od něj premiér odjížděl, dostal se do palby také jeho konvoj. Ministr i jeho doprovod vyvázli bez zranění, ale mluvčí vlády označil palbu za pokus o vraždu předsedy kabinetu, uvádí BBC.
Pondělní situaci v Sanaa mnozí uživatelé Twitteru popsali jako dramatickou. Podle některých byla na ulici těla mrtvých. Televizní stanice šíitů oznámila, že palbu vyprovokovali vojáci, když začali bezdůvodně střílet na jednu šíitskou hlídku.
Hadí v paláci nebydlí, ale žije v domě poblíž. Armáda kolem něj okamžitě zesílila stráže. Uzavřeny zůstaly školy poblíž paláce a mnoho civilistů bylo uvězněno v domech nebo se snažilo uprchnout do bezpečnějších částí města.
Jemen ve víru násilností
„Pondělní události ukazují další stupeň v plánech Hútíovců získat více jemenského území pod kontrolu. Jenže je zde mnoho hráčů s různými cíly, takže to není skončené,“ řekl západní diplomat.
Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat území. Jsou dobře vyzbrojeni a v září se jim podařilo vstoupit i do Sanaa. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadímu předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.
Sud střelného prachu na ropné tepně. Jemenu hrozí bezvládí a rozpad |
Poslední výrazný incident se v Jemenu odehrál na počátku ledna. Před policejní akademií v Sanaa explodovalo auto naložené trhavinami, zemřelo nejméně 15 lidí. O Silvestru při sebevražedném útoku v centrální části Jemenu zahynulo nejméně 33 lidí. Terčem atentátníka se stalo kulturní centrum, kde místní studenti oslavovali narozeniny proroka Mohameda (více zde).
Mezi šíitskými kmeny ze severu Jemenu jsou nejbojovnější Hútíové. Členové největší sunnitské islamistické strany Islah se obávají, že je Hútíové budou po případném převzetí moci pronásledovat (více o situaci v Jemenu zde).
Na jemenském území již delší čas operuje sunnitská al-Káida Arabského poloostrova (AQAP), která vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarabské odnože. Američané AQAP považují za jednu z nejnebezpečnějších teroristických organizací na světě a snaží se ji potlačit pravidelnými nálety bezpilotních letadel. AQAP o sobě v posledních dnech dala vědět, když se přihlásila k zosnování útoků na magazín Charlie Hebdo ve Francii (vše o útoku zde a o AQAP zde).