Rodiče z domu hrůzy dostali doživotí. Některé z týraných dětí jim odpustily

  20:27aktualizováno  20:27
Případ z „domu hrůzy“, který před rokem a čtvrt šokoval nejen americkou veřejnost, se v pátek uzavřel. Manželé Turpinovi v kalifornské obci Perris věznili svých třináct dětí a dvanáct z nich také krutě týrali. Zubožené a podvyživené děti zachránila až policie. Za své činy si oba rodiče od soudu odnesli doživotní trest s možností podmínečného propuštění po 25 letech.

David Turpin (vpravo ve fialové kravatě) a jeho žena Louise (vlevo) u soudu, který je za týrání dětí poslal na doživotí do vězení (19. dubna 2019) | foto: AP

Předtím, než soud vynesl verdikt, v soudní síni vůbec poprvé veřejně promluvily některé z osvobozených dětí. Některé z nich přitom rodiče hájily a odpustily jim.

„Svoje rodiče miluji. Ačkoli nás možná nevychovávali tím nejlepším možným způsobem, jsem ráda, že to dělali, protože to ze mě udělalo člověka, jakým dnes jsem,“ uvedla ve svém prohlášení Jessica Turpinová. U soudu ho přečetl její bratr.

„Nedokážu slovy popsat, co jsme zažívali, když jsme vyrůstali... Někdy pořád ještě mám noční můry kvůli tomu, co zažívali moji sourozenci, kteří byli biti a poutáni řetězy,“ uvedlo další z dětí.

Fotogalerie

Manželé během výpovědí dětí plakali. Za Davida Turpina musela přečíst prohlášení jeho advokátka. „Děkuji Bohu za své děti. Lituji, pokud jsem udělal něco, čím jsem jim ublížil,“ stojí v prohlášení. Otec doufá, že si děti zůstanou blízké.

„Je mi líto, že jsem svým dětem ublížila,“ řekla matka dětí Louise Turpinová. „Miluji je víc, než si vůbec dokážou představit,“ dodává.

Turpinovi byli obvinění z mučení, týrání dětí a omezování osobní svobody. Oba manželé také dostali zákaz se s dětmi stýkat. Nejdříve svou vinu popírali, až letos v únoru se přiznali.

Podle prokurátora kalifornského okresu Riverside Mika Hestrina bylo přiznání velmi důležité, protože ušetřilo děti toho, aby musely u soudu svědčit a vzpomínat na prožitá traumata.

19.dubna 2019 v 19:22, příspěvek archivován: 19.dubna 2019 v 20:59

Both have now been sentenced by the judge to 25 years to life, as previously agreed to with our office in the plea agreements.

Případ loni v lednu šokoval nejen americkou veřejnost. Policie uváděla, že takto těžké týrání dětí ještě neviděla. V kalifornském Perrisu objevila třináct dětí v silně znečištěném domě, jeden ze synů byl připoutaný k posteli. Další děti se z řetězů dostaly jen o chvíli dříve. Nejmladšímu dítěti byly dva roky, nejstarší dceři bylo 29 let, vážila však pouze 37 kilogramů. Když je policisté objevili, domnívali se kvůli jejich drobné tělesné stavbě, že jsou všichni nezletilí. Brzy se ale ukázalo, že šesti z vězněných už bylo 18 let, vypadali ovšem mnohem mladší.

Turpinovi se do Perrisu přistěhovali v roce 2010 z Texasu, jejich sousedé však podle svých slov celou dobu neměli tušení, co se v domě děje. Někteří ani údajně nevěděli, že Turpinovi mají děti nebo kdo v domě bydlí. Hrůznou realitu se dozvěděli až z médií poté, co se jedné ze starších dcer podařilo z domu utéct a ze skoro nefunkčního telefonu zavolat na policii.

Když se jí příjemce hovoru zeptal na její adresu, nebyla schopná odpovědět, „protože nikdy nebyla venku“. Netušila, ve které je ulici, jaký je měsíc v roce, ani třeba co to jsou léky. „Takže žiju v rodině s patnácti lidmi a mí rodiče jsou tyrani. Týrají nás a dvě mé malé sestry jsou právě teď připoutané k posteli. Je nás třináct dětí a pak matka a otec,“ řekla tehdy pracovníkům na lince 911 sedmnáctiletá dívka.

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Na otázku, zda někdo z jejích sourozenců potřebuje lékaře, podle serveru News.com odpověděla „nejsem si jistá, někdy žijeme ve špíně“. „Občas se vzbudím a nemůžu dýchat, jak špinavý ten dům je,“ popsala. Právě dívčina odvaha ji i její sourozence zachránila. 

Ven z domu nesměly, přes den spaly a v noci musely plnit pokyny rodičů. V životě nebyly u zubaře a jejich praktický lékař je neviděl přes pět let. Přístup k nim neměla ani širší rodina. Jediným potomkem, který týrání zřejmě unikl, bylo dvouleté batole. Policie tehdy do domu okamžitě přijela, děti odvezla do nemocnice a rodiče s sebou na služebnu. 

Postupně pak začaly vyplouvat další detaily z „domu hrůzy“. Děti nechodily do školy, jedly jednou denně, rodiče jim nedovolovali používání toalety a osprchovat se mohly jen jednou nebo dvakrát ročně.

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Rok po záchraně se však dětem podle slov jejich právníka Jacka Osborna žije dobře. 

Sedm nejstarších sourozenců spolu bydlí v jednom domě. „Nejsou zahořklé. Každý den berou tak, jak je, jako dárek. Chtějí, aby lidé věděli, že jsou přeživší. Ty starší jsou extrémně ochranářské vůči těm mladším. Když jsou spolu, hodně se starají a uklidňují je. Jsou vděčné, že mají jeden druhého,“ uvedl Osborn.

Dodal, že se zajímají o osud svých rodičů a že jim nejspíš občas chybějí. 

„Nacházely se v situaci, kterou považovaly za normální. A teď jsou v novém normálu. Úplně poprvé mohou činit vlastní rozhodnutí. Co budou jíst, kam půjdou, co budou studovat. Pořád se ještě stávají nezávislými. A řeknou vám, že je to tak trochu celoživotní záležitost,“ přiblížil právník pro News.com.

První informace o případu se objevily v lednu 2018:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při...

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz