Turečtí záchranáři vytáhli z trosek živou holčičku, její matku i babičku

  12:02aktualizováno  19:58
Dva dny po ničivém zemětřesení na jihovýchodě Turecka objevili záchranáři ve městě Ercis živého kojence. Čtrnáct dní stará holčička přežila pod troskami 46 hodin. Záchranáři pak navíc z trosek vytáhli i její matku a později i babičku. Úřady mezitím napočítaly 432 obětí přírodní katastrofy.

Dvoutýdenní holčička jménem Azra Kardumanová byla nalezena v troskách obytného domu. Záchranáři nahého kojence vyprostili po 46 hodinách, zabalili do deky a předali zdravotníkům. Později zachránili i matku děvčátka a následně vytáhli z trosek i dívčinu babičku, uvedla televize CNN na svém webu. Zároveň vytáhli ze stejné budovy čtyři těla. Zda je mezi nimi dívčin otec, není jasné.

Jeden ze záchranářů, který děvčátko pomáhal vyprostit, později televizi řekl, že živého člověka se mu za dvanáct let záchranářské praxe povedlo vysvobodit vůbec poprvé. Záchranáře podle něj přivolala matka a pak jim dcerku úzkým otvorem i podala.

Její vytažení záchranáře velmi dojalo a dodalo jim novou energii v pátrání po přeživších. Už po několika hodinách dosáhli dalšího úspěchu, když z trosek vysvobodili desetiletého Serhata Güla. Chlapec strávil v sutinách vlastního domu 54 hodin.

Informace, že se v troskách podařilo objevit živé, působí skoro jako zázrak.  S přibývajícím časem od katastrofy se naděje, že se ještě někoho podaří zachránit, stále zmenšuje a úřady varují, že počet obětí poroste.

V zasažené oblasti celou noc pátraly týmy záchranářů se speciálně vycvičenými psy. Jeřáby a těžká technika odstraňují těžké kusy betonu a záchranářům pomáhají s lopatami i místní obyvatelé, kteří často přišli o střechu nad hlavou.

Mrzneme, nikdo nám nic nedal, stěžují si lidé

V postižené oblasti se podle úřadů zbortilo více než dva tisíce budov. Nejhůře jsou zasažená města Ercis a Van. Úřady varují, aby se lidé nevraceli na noc do poškozených domů a tisíce z nich tak tráví noci v promrzlých stanech nebo autech.

Lidé, kteří přišli o všechno, mají často dojem, že jim vláda dostatečně nepomáhá. "Noc jsme strávili v mrazu. Celou noc jsme se klepali, nikdo nám nedal žádné deky ani topení, nemáme ani záchod," svěřila se jedna žena reportérovi BBC.

"Všechny stany jsou na černém trhu, stojí se na ně fronty," postěžoval si čtyřicetiletý Ibrahim. Špatnou organizaci pomoci kritizuje i opozice, které se nelíbí, že vláda odmítla podporu ze zahraničí. Ankara slíbila, že do oblasti pošle dalších 12 tisíc stanů. Premiér Erdogan zasažená města navštívil už v neděli.

Zemětřesení o síle 7,2 stupně udeřilo v turecké provincii Van u hranic s Íránem v neděli. Záchranáři už napočítali 432 obětí a více než 1 350 zraněných.

Provincie Van, Turecko

Provincie Van, Turecko

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Najdete na iDNES.cz