Žalobu podal prezident k tureckému soudu a není tak jasné, jaký postih Wildersovi konkrétně hrozí.
„Svoboda slova patří k právům, kterých si v Nizozemsku vážíme nejvíce. Tato svoboda zahrnuje i karikatury, včetně těch, které zobrazují politiky,“ prohlásil Wilders, když se o podání žaloby dozvěděl.
Wilders, který patří k nejznámějším představitelům krajní pravice v Evropě, v uplynulém týdnu věnoval turecké hlavě státu řadu příspěvků na Twitteru. V sobotu zveřejnil karikaturu, na níž je Erdogan zobrazen s turbanem ve formě bomby, a doplnil ji slovem „terorista“.
V pondělí pak zveřejnil kresbu s potápějící se tureckou lodí a nápisem „Sbohem Erdogane, vyhoďte Turecko z NATO“. Wilders také sdílel článek, ve kterém je turecký prezident nařčen z toho, že udržoval vazby s teroristickou organizací Islámský stát.
Není to poprvé, kdy je Wilders za své výroky žalován. Poslední rozsudek padl v září, kdy odvolací soud v Amsterodamu zprostil politika obvinění z podněcování k nenávisti nebo diskriminaci. Soud ale potvrdil, že Wilders v předvolební kampani v roce 2014 urážel Maročany jako skupinu.
Ankara je k názorům Wilderse kritická dlouhodobě. V neděli turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavusoglu vyzval Evropu, aby „zastavila špatné, fašisticky smýšlející politiky“.
V pondělí označil některé evropské politiky za fašistické také prezident Erdogan a současně kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za podporu zveřejnění karikatur proroka Mohameda.
Podle tureckého opozičního listu BirGün Erdogan podal v loňském roce zhruba 29 000 žalob za urážky jeho osoby. Od roku 2014 byly za urážky odsouzeny tisíce Turků.