Turci si namastili kapsy na pomoci Syřanům, Washington utáhne kohoutky

  14:56aktualizováno  14:56
Americká vláda zkrátila finance některým nevládním agenturám, které pracují v Sýrii. Důvodem je přeplácení tureckých dodavatelů základních potřeb, které agentury distribuovaly mezi oběti konfliktu. V úterý při náletech v syrské provincii Idlíb zemřelo deset lidí.

Syrští uprchlíci u turecké hranice v provincii Latakíja (7. února 2016) | foto: Reuters

Agentura AFP se zmiňuje o „síti obchodníků zaměstnávaných nevládními organizacemi a o dalších, kteří manipulovali se zakázkami a poskytovali neoprávněné platby a úplatky za dodávky humanitární pomoci do Sýrie“.

Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) oznámila, že pozastavuje financování 14 organizací a jednotlivců zapojených do programu pomoci. USAID nikoho nejmenovala, avšak AFP získala od zdrojů zabývajících se humanitární pomocí informaci, že mezi zasaženými bude nevládní americká organizace International Medical Corps (IMC), irská organizace GOAL a Mezinárodní záchranný výbor, v jehož čele stojí bývalý britský ministr zahraničí David Miliband.

Fotogalerie

Všechna obvinění se týkají nákupu materiálu v Turecku. Spojené státy tvrdí, že turecké firmy při stanovování cen systematicky podváděly. Tyto soukromé instituce fakturovaly nevládním organizacím přemrštěné ceny za velmi nekvalitní zboží a získané přeplatky si ponechávaly. Šlo převážně o pokrývky a další zboží základní potřeby určené Syřanům postiženým boji.

Agentura USAID viní nevládní organizace, že nákupu nevěnovaly náležitou pozornost a že někteří jejich pracovníci jsou do aféry osobně zapojeni. Organizace IMC oznámila, že kvůli tomu několik lidí už propustila.

Spojené státy loni poskytly nevládním organizacím působícím v Sýrii jako dar 375 milionů dolarů (8,9 miliard Kč). USAID neuvedla, jak velkou část pomoci omezí, ale podle zdrojů tiskové agentury AFP možná půjde o desítky milionů dolarů.

K největším poskytovatelům pomoci patřila organizace IMC, která dodávala zdravotní potřeby lidem v Sýrii i uprchlíkům v okolních zemích. V minulých pěti letech tuto pomoc využilo na šest milionů lidí ve 430 střediscích podporovaných touto agenturou. V Sýrii má IMC až 2000 zaměstnanců a třetina z nich bude muset být kvůli omezení financí propuštěna. Organizace IMC už zahájila vlastní vyšetřování aféry.

Mluvčí jedné ze syrských nevládních organizací AFP sdělil, že jeho agentura už od ledna není schopna kvůli chybějícím americkým penězům nakupovat léky a další potřeby. OSN žádá pro letošek na pomoc Sýrii sedm miliard dolarů.

Nálety v Idlíbu

Při náletech v syrské provincii Idlíb zemřelo deset lidí. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) palbu připsala buď syrským, nebo ruským letadlům. Syrská agentura SANA informovala o pokračujících útocích syrské armády na teroristy, ale zmiňuje se o bojích v provinciích Dará a Homs.

SOHR tvrdí, že letadla útočila na Binniš asi šest kilometrů od města Idlíb, které je střediskem stejnojmenné provincie na severozápadě Sýrie. Mezi mrtvými je podle ní také povstalecký velitel. Province Idlíb leží na hranici s Tureckem a téměř celá je pod kontrolu povstalců, převážně z fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida, a také skupiny Ahrár aš-Šám.

Válka v Sýrii

Na konci dubna byly obnoveny tvrdé boje ve městě Aleppo, které má napůl pod kontrolou vláda a napůl povstalecké skupiny. Situaci se podařilo v minulých dnech zklidnit příměřím, které bylo poprvé vyhlášeno minulý čtvrtek a v pondělí prodlouženo o 48 hodin. Podle SOHR jsou ale hlášeny boje i tam, i když nijak zásadní. Silnější palba je pak slyšet v okolí města.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že „klidový režim“ byl v Aleppu počínaje úterým o dva dny. „Současný klidový režim v okolí Aleppa omezil případy porušování příměří. Po konzultacích s vedením Syrské arabské republiky a umírněnou opozicí, s ruskou a americkou stranou je klidový režim v Aleppu prodloužen od 00:01 hodin 10. května na dalších 48 hodin,“ sdělil ruský generál Sergej Kuralenko. Syrská vláda ohlásila osmačtyřicetihodinové prodloužení příměří v Aleppu v pondělí večer.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý řekl, že ruské letectvo vzlétlo za svého působení v Sýrii k 10 000 operacím a zasáhlo přes 30 000 cílů. Putin telefonicky hovořil o situaci v Sýrii a také v Libyi s egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Ruská armáda vstoupila do bojů v Sýrii loni na konci září a podle Putina její letectvo od té doby zasáhlo na 30 000 cílů, k nimž patří 200 ropných pracovišť.

Prezident vyjádřil naději, že se ve spolupráci s USA podaří zásadním způsobem situaci v Sýrii změnit. Označil ji za komplikovanou a řekl, že syrská administrativa musí vytvořit podmínky pro politický proces. Putin podle agentury Interfax také řekl, že kromě Palmýry bylo osvobozeno na 500 obydlených míst.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského...

Protiunijní Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve Francii. V očekávaném...

VIDEO: Hasiči sundávali polonahého muže z římsy. Schoval se tam před ohněm

Muž v Itálii musel před ohněm utéct na okenní římsu

Zajímavá podívaná se naskytla australským turistům, kteří se ubytovali v jednom činžáku na jihovýchodním předměstí...

Největší park v Paříži. Okolí Eiffelovky se dočká revitalizace

Eiffelova věž – dominanta Paříže

V Paříži má kolem Eiffelovy věže vzniknout největší park ve městě. Plán přitom počítá s razantním rozšířením pěších zón...

Najdete na iDNES.cz