Erdoganova dcera šikuje Turkyně proti emancipaci. I díky penězům od EU

  13:35aktualizováno  13:35
V Turecku sílí provládní konzervativní ženský spolek Kadem, který spoluřídí dcera prezidenta Sümeyye Erdoganová. Kadem odmítá západní pojetí rovnosti pohlaví, homosexualitu a zdůrazňuje význam rodiny. Uvádí, že peníze získal i z Evropské unie.

KADEM ODMÍTÁ ROVNOST POHLAVÍ: Turecku sílí provládní konzervativní ženský spolek Kadem, který spoluřídí dcera prezidenta Sümeyye Erdoganová. Kadem odmítá západní pojetí rovnosti pohlaví, homosexualitu a zdůrazňuje význam rodiny. Uvádí, že peníze získal i z Evropské unie. | foto: Reuters

Asociace pro ženy a demokracii (Kadem) vznikla v roce 2013. Její spoluzakladatelkou byla i mladší dcera autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Sümeyye. Ta je nyní místopředsedkyní spolku. 

Fotogalerie

Kadem pořádá různé akce, kampaně, kurzy a vydává časopis. Webové stránky má i v angličtině, což prozrazuje ambici působit i na cizince. 

Počet členek nezveřejňuje, ví se ale, že už má 45 poboček po celém Turecku. Odbornice na Kadem Ayse Dursunová vyjádřila překvapení, jak rychle spolek roste. 

Kadem deklaruje záměr zlepšit postavení žen a hodně bojuje proti násilí vůči nim. Jejich plné emancipaci však brání, takže je terčem kritiky z autenticky feministických kruhů. 

„Na první pohled se Kadem podobá jiným ženským organizacím. Existuje však jeden zásadní rozdíl,“ upozornil německý magazín Der Spiegel. „Asociace důsledně odmítá koncept rovnoprávnosti,“ uvedla politoložka Dursunová z Vídeňské univerzity. 

Na Západě vyvolala pozdvižení akce Kadem z roku 2014, na které Erdogan jako pozvaný řečník prohlásil, že rovnost pohlaví je proti přírodě. Publikum tehdy Erdoganovi zatleskalo.

Žena, tedy matka

Dursunová argumentuje, že ženskou otázku Kadem redukuje na podmnožinu rodinné politiky. „Důraz je vždy kladen na rodinu a mnohem méně na ženy,“ poznamenala. 

Z tureckých učebnic zmizely pracující ženy

Erdogan vyzval Turkyně, aby měly alespoň tři potomky. Na akci Kadem v roce 2016 označil bezdětné ženy za „neúplné“. 

Bývalá šéfka Kadem Emine Sare Aydin Yilmazová popsala spolek jako „nové ženské hnutí nového Turecka“. Podle Dursunové propaguje obraz heterosexuální ženy-matky, která je ideálně i Turkyní a muslimkou. Homosexualitu považuje Kadem za „perverzní tendenci“.

Dursunová vidí hlavní příčinu úspěchu Kadem v napojení na Erdoganovu vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Prezident na akcích hnutí často vystupuje a Yilmazová je nyní poslankyní AKP. 

Vláda přesto oficiálně Kadem nedotuje. Spolek za zdroj svých peněz označuje členské příspěvky, dary a příjmy z (pronájmu) nemovitostí.

Soros nás nesponzoruje, brání se Kadem

Kadem opakovaně kritizují ultrakonzervativní kruhy. Nedávno přišly s obviněním, že spolek přijal dary od nadace liberálního amerického finančníka George Sorose. Jeho Open Society Foundation přitom Turecko na konci loňského roku opustila, protože se Erdoganově režimu znelíbila

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Dursunová upozorňuje, že pro Kadem je velmi důležitý i turecký nacionalismus. Také proto se hnutí těší oblibě. Obvinění ze zahraničního financování proto muselo vnímat jako pokus o diskreditaci. 

Kadem reagoval prohlášením, že jediným příjmem z ciziny byla neupřesněná podpora z EU. To ovšem zase může diskreditovat Brusel. Erdoganův režim totiž po nezdařeném pokusu o puč v roce 2016 zakázal či potlačil stovky nevládních organizací, včetně mnoha ženských sdružení. 

Podle Dursunové postihlo propouštění i zatýkání i autentické představitele feminismu, například mezi akademickými pracovníky. 

Německý fotbalista Özil se oženil, svědčil mu turecký prezident Erdogan:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Zadržte íránský tanker a zabavte ropu, nařídil americký federální soud

Britové u Gibraltaru zadrželi íránský supertanker Grace 1. (4. července 2019)

Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá odplout z Gibraltaru,...

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz