Evropská unie pro letošek slíbila Ankaře na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků tři miliardy eur, v přepočtu 81 miliard korun. Turecko se má na oplátko důrazněji zapojit do řešení evropských problému s migranty. Podle deníku Die Welt však Ankara své požadavky náhle o dvě miliardy eur navýšila, celkem tak v přepočtu požaduje 135 miliard korun.
„Ankara nyní chce pět miliard eur. My jsme však připraveni poskytnout pouze slíbené tři miliardy eur,“ řekl reportérům německého deníku vysoce postavený diplomat EU. Turecko by výměnou za peníze od Evropy mělo lépe střežit hranice a omezit počet migrantů mířících do Evropy.
Utonulo dalších 33 migrantůPři pokusu dostat se na člunu z Turecka do Řecka utonulo 33 lidí, s nimiž se převrhnl člun. Oznámila to dnes turecká agentura Anadolu, podle níž se dalších 75 lidí podařilo zachránit. Uprchlíci byli ze Sýrie, Afghánistánu a Barmy. Neštěstí se stalo mezi tureckým pobřežním městem Ayvacik a řeckým ostrovem Lesbos, kam uprchlíci směřovali. |
Slíbené tři miliardy eur zatím Turecku poskytnuty nebyly, protože Itálie pomoc blokuje kvůli námitkám vůči způsobu, jak tyto peníze získat.
Ankara chce o penězích rozhodovat sama, s evropskými kontrolami má problém
Jednání mezi EU a Tureckem nyní podle listu komplikuje rovněž skutečnost, že Ankara usiluje o větší pravomoci při rozhodování o vyplácení pomoci.
„Pro tureckou vládu je velmi těžké akceptovat, že tato miliardová pomoc pro uprchlíky bude vyplácena pouze postupně a že bude podléhat přísné kontrole,“ tvrdí podle listu zdroje z diplomatických kruhů.
Peníze by podle EU měly směřovat do konkrétních projektů, například do výstavby škol. Brusel hodlá prostřednictvím přísné kontroly zajistit, aby se k uprchlíkům nedostal pouze zlomek poskytnuté pomoci, píše Die Welt. List rovněž upozorňuje, že Ankara zatím navzdory dohodě s EU nevyvíjí žádné větší úsilí k ochraně svých hranic a příliv uprchlíků z Turecka do Řecka pokračuje.
Syřané se domů vracet nechtějí, prohlásila turecká ministryně
Až 85 procent z téměř tří milionů syrských uprchlíků, kteří teď žijí v Turecku, si nepřeje vrátit se za současných podmínek do své vlasti. Prohlásila to turecká ministryně pro rodinné a sociální záležitosti Sema Ramazanogluová, podle níž je řešením jedině integrovat tyto lidi do turecké společnosti.
Podle tureckého tisku je ministryně jednou z prvních členek vlády, která otevřeně přiznává, že Syřané v zemi zůstanou a Turecko se na to musí připravit.
Ankara Syřanům neposkytuje status uprchlíků. Ty, kteří do Turecka utekli před válkou, považuje za dočasné „hosty“ s nárokem na krátkodobou ochranu. Ministryně na svém úřadě zřídila nové oddělení, které má řešit problémy statusu.
Ministerstvo prý chce zaregistrovat všechny Syřany, i ty, kteří nežijí v uprchlických táborech. Ramazanogluová prohlásila, že loni se Syřanům narodilo 150 tisíc dětí, které je třeba považovat za „turecké děti“.
To, že její úřad uprchlíkům poskytuje jídlo, oblečení a přístřeší, je podle ministryně jenom krátkodobé opatření. „Skutečným řešením je integrace do společnosti a nejdůležitější je naučit se jazyku, najít práci a získat pracovní povolení,“ uzavírá ministryně.