Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel,“ řekl Erdogan podle agentury AFP po skončení jednání ve Lvově. „Jsme znepokojení, nechceme další Černobyl,“ dodal turecký prezident k nynějšímu dění v Záporožské jaderné elektrárně, která je největší takovou elektrárnou v Evropě.
V posledních dnech z místa hlásí ostřelování. A jak Ukrajina, tak Rusko varuje před nebezpečnou provokací druhé strany v této elektrárně. Zelenskyj viní Rusko z terorismu a jaderného vydírání a vyzval OSN, aby zajistila „bezpečnost tohoto strategického objektu, jeho demilitarizaci a úplné osvobození od ruských vojáků“.
S generálním tajemníkem Organizace spojených národů se ukrajinský prezident kromě společné schůzky všech tří lídrů sešel i soukromě, stejně jako s Erdoganem. Ten na tiskové konferenci připomněl, že jeho vláda Ukrajincům opakovaně poslala humanitární pomoc a přijala i uprchlíky. Podle dostupných údajů do Turecka uprchlo zhruba 100 tisíc Ukrajinců.
Erdogan také sdělil, že s oběma lídry projednával, jak využít pozitivní atmosféry vytvořené díky dřívější ukrajinsko-ruské dohodě o vývozu obilí k nastolení trvalého míru.
„Osobně stále věřím, že válka skončí u jednacího stolu. A pánové Zelenskyj a Guterres si myslí v zásadě totéž. Cílem je najít nejkratší a nejférovější cestu, která nás k tomu jednacímu stolu dovede,“ prohlásil turecký prezident.
Na čtvrtečním summitu Turecko podepsalo dohodu o pomoci poválečné Ukrajině v hodnotě přesahující 100 miliard dolarů, píše list The Independent s tím, že vedle prezidentů se ve Lvově sešli i ministři obrany Hulusi Akar a Oleksij Reznikov.
„Návštěva tureckého prezidenta na Ukrajině je silný signál podpory od tak silného státu,“ uvedl po schůzce Zelenskyj na sociální platformě Telegram. Podle agentury Reuters také řekl, že jednání s Ruskem budou možná až ve chvíli, kdy ruské síly opustí nezákonně okupované ukrajinské území.
Zelenskyj doplnil, že s Erdoganem projednával možnosti, jak zlepšit ukrajinsko-ruskou dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů, kterou na konci července pomohlo zprostředkovat právě OSN a Turecko.
Západ ví, s kým má tu čest. Turecká válečná diplomacie sleduje hlavně své zájmy |
Turecko se snaží ohledně války na Ukrajině vystupovat jako neutrální prostředník. Válku sice odsoudilo, k západním sankcím uvaleným na Rusko se však nepřipojilo. Neoznámilo ani oficiální vojenskou pomoc Kyjevu, přestože turecká firma Baykar, v jejímž vedení je také Erdoganův zeť, dodává na Ukrajinu bezpilotní letouny Bayraktar.
Ty byly nasazeny hned v prvních hodinách od propuknutí ruské invaze a staly se jedním ze symbolů ukrajinského odporu. Před časem také firma poslala Ukrajině zdarma jeden ze svých strojů poté, co se na něj lidé složili ve sbírce.
Erdogan po čtvrteční schůzi řekl, že se Zelenským a Guterresem projednával také výměnu válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že později toto téma probere s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S ním se Erdogan začátkem měsíce setkal v Soči.
Podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka se Putin s Erdoganem v Soči dohodli, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech.
Tisková konference po jednání ve Lvově: