Z tureckých učebnic zmizely pracující ženy, přibyla náboženská teorie

  20:23aktualizováno  20:23
Turecké ministerstvo školství čelí kritice rodičů poté, co se rozhodlo přepsat učebnice pro žáky základních škol. Podle německého výzkumu nové studijní materiály výrazně upozaďují roli žen coby pracovní síly a naopak zdůrazňují význam náboženství pro společnost. V učebnicích dějepisu je novinkou také pokus o státní převrat z roku 2016.

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu. | foto: Profimedia.cz

Výzkumnice Canan Aratemurová a Sezen Bayhanová se rozhodly, že se ve spolupráci s Tureckým pedagogickým sdružením a německou Nadací Friedricha Naumanna zaměří na změny v nových tureckých učebnicích pro žáky základních škol.

Fotogalerie

Badatelky v rámci výzkumu porovnaly učebnice vydané v roce 2016 s učebnicemi z roku 2017. Zaměřily se přitom na šestnáct výukových materiálů, které se věnují společenským vědám, dějepisu či náboženství. Zásadní změny se podle studie týkají učebnic pro první, pátou a devátou třídu.

Dvojice například zjistila, že zatímco ve školním roce 2016/2017 se na stránkách společenskovědních učebnic objevovaly ženy coby inženýrky či lékařky, v nových vydáních pro rok 2017/2018 je takových příkladů výrazně méně. Novější knihy navíc postrádají historické příklady žen v mocenských pozicích.

Bayhanovou v nových učebnicích nejvíce překvapil návrat slova „čest”, které se podle ní v Turecku vrací do módy. „Myslím si, že se nové učební osnovy přizpůsobily politickému islámu. Historie byla přepsána. Je zřejmé, že vláda má se ženami problém,” vysvětluje Bayhanová.

Její kolegyni podle stanice Deutsche Welle znepokojila jiná změna. Aratemurová totiž zjistila, že nové učebnice připisují obzvlášť důležitou roli náboženství. To je na stránkách knih vylíčeno jako klíčový faktor ke společenskému soužití. Starší učebnice přitom podle výzkumnic zastávaly spíše sekulární přístup.

„Náboženství je lidskou přirozeností a uspokojuje lidskou potřebu víry,” uvádí jedna z učebnic. „Jasná pravidla náboženství pomáhají řídit společenský život. V tomto ohledu má víra zvláštní postavení ve vytváření společenského systému,” píše se dál v textu.

Odpůrci státního převratu jsou hrdinové, píše se v učebnicích

Většímu uznání se v nových učebnicích těší také náboženské mučednictví, a to v souvislosti s politickými událostmi v Turecku. „Mnoho příběhů vychází z turecké války za nezávislost (1919-1923) nebo z neúspěšného pokusu o státní převrat z 15. července,” říká Aratemurová s odkazem na rok 2016, kdy se vojáci pokusili svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Syrské děti otročí v tureckých textilkách, vyrůstají z nich analfabeti

Podle výzkumnic nové učebnice využívají převrat k vybudování nového obrazu národa a národní identity. „Od křížových výprav až po mongolskou výpravu do Evropy, bylo posvátným úkolem našeho lidu bojovat až do poslední kapky krve,” připomíná učebnice pro devátou třídu.

„Útoky proti naší zemi však nepřicházejí jen zvenčí. Je velmi důležité, aby hrdinství, které se zapsalo do historie v noci 15. července bylo předáno dalším generacím,” uvádí text.

Právě kvůli stále zřetelnější přítomnosti náboženství ve školách, vznikla v Turecku sekulární vzdělávací iniciativa, která se snaží bojovat proti rostoucímu počtu státem dotovaných náboženských škol „imam hatip“. 

„Měli bychom se ve vzdělávání vyrovnat světu, ale s tímto školním systémem to není možné,” myslí si aktivistka Hulya Senová.

Senová se společně s dalšími rodiči snaží zabránit tomu, aby se sekulární školy proměnily v náboženské akademie. „Máme problém, protože musíme zařadit své děti do existujícího školního systému. Jenže ten dětem nedává svobodu, aby mysleli sami za sebe. Každý den je to horší,” uzavírá Senová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat záložní jednotky

Pohřeb britského veterána Harolda Percivala v anglickém městečku Lytham St....

Britské ministerstvo obrany oznámilo nový rozkaz, který umožňuje povolat do služby armádní zálohy kvůli realizaci...

Při útocích islamistů v Nigérii údajně zemřelo více než 100 vojáků

Zničené vojenské vozidlo z bojové operace v Nigérii. (Foto je z 11. září 2018)

Ozbrojené islamistické skupiny na severovýchodě Nigérie zabily od 26. prosince více než 100 vládních vojáků. Bezmála 30...

Trump oprášil program hvězdných válek. Chce se bránit rovnou z vesmíru

USA provedly test mezikontinentální balistické rakety Minuteman.

Americký prezident Donald Trump při návštěvě Pentagonu zveřejnil modernizovanou strategii protiraketové obrany, jejíž...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz