Turecko se navzdory americkým výhrůžkám nevzdá ruských raket

  6:35aktualizováno  6:35
Turecko se zřejmě nezřekne ruského systému protivzdušné obrany S-400 přestože dohoda o dodání těchto zbraní se příliš nelíbí Spojeným státům. Naznačil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po jednáních se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Moskvě.

Američané přitom pohrozili Ankaře zastavením dodávek amerických stíhacích letounů F-35, pokud Ankara nákup ruských protiraket uskuteční.

„Jsme svrchovaný stát, a proto neposkytneme příležitost to zpochybnit. Kroky, které děláme a přijímáme, nezávisí na třetí straně, ať v energetice, nebo i v obranném průmyslu. Vycházíme z vlastních potřeb,“ řekl Erdogan na společné tiskové konferenci s ruským hostitelem.

Pokud jde o protirakety S-400, turecký prezident prohlásil, že vše už bylo domluveno a dokončeno a až pak zazněla „doporučení“ se tohoto kontraktu zřeknout, bez ohledu na turecký názor. „Budeme pokračovat dále (v naplnění kontraktu s Ruskem). Je to naše svchované rozhodnutí. Nikdo nás nemůže přimět, abychom se ho zřekli,“ zdůraznil.

Ruský protiraketový systém S-400

Ruský protiraketový systém S-400

Putin na tiskové konferenci poznamenal, že jednal s Erdoganem o realizaci kontraktu na dodávku S-400 Turecku, ale o dalších podrobnostech se nezmínil.

Prodej ruského protiraketového systému S-400 Turecku vyvolal silně negativní reakce členských zemí Severoatlantické aliance, zejména Spojených států. Viceprezident USA Mike Pence dokonce minulý týden turecké vedení varoval, že nákupem riskuje své členství v Severoatlantické alianci. Turecko ale na kontraktu s Moskvou trvá a navrhuje vyřešit problém vytvořením turecko-americké pracovní skupiny, která by se sporem zabývala.

Letoun F-35

Letoun F-35

Kromě vojenské spolupráce se jednání prezidentů a obou delegací soustředila také na ekonomickou spolupráci, energetické projekty a situaci v Sýrii. Putin připomněl, že ruský zemní plyn pokrývá skoro polovinu spotřeby Turecka, přičemž do konce letošního roku má být uveden do provozu nový plynovod Turkish Stream, a na sté výročí Turecké republiky v roce 2023 má být uveden do provozu první blok v jaderné elektrárně, kterou Rusové stavějí ve městě Akkuyu na jihu země.

Turecko je také oblíbenou destinací ruských turistů, loni jich zemi navštívilo šest milionů.

Erdogan zdůraznil odhodlání obou stran pokročit v rozvoji vzájemných vztahů. Připomněl, že loni rusko-turecký obchod vzrostl o 15 procent na 26 miliard dolarů. „Ale to je pod naším potenciálem - cílem je 100 miliard dolarů,“ dodal. Ruský obchodní přebytek vysvětloval turecký prezident právě nákupy ruského plynu. Putin zase argumentoval, že turecké firmy v posledních letech uskutečnily v Rusku projekty za 70 miliard dolarů, včetně olympijských staveb v Soči.

Oba prezidenti ocenili spolupráci obou zemí v Sýrii, Erdogan ale označil kurdské milice na severu Sýrie za „stejnou hrozbu, jako Islámský stát“ - a tuto hrozbu je podle něj záhodno zničit stejně jako IS. Sýrie podle něj musí zůstat celistvá a očištěná od terorismu , přičemž kurdské milice YPG považuje za „prodlouženou ruku“ separatistické Strany kurdských pracujících (PKK).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Migranti lžou o svém věku ve 40 procentech řešených případů, zjistili Němci

Uprchlíci čekají v Berlíně před ministerstvem sociální péče, aby podali žádost...

Asi 40 procent uprchlíků prověřovaných v Německu při azylovém řízení udalo v žádosti chybný věk a prohlásilo se za...

Malta převzala 90 migrantů, které v jejích vodách zachránily italské lodě

Malta převzala 90 migrantů, které v jejích vodách zachránily italské lodě. (17....

Malta v úterý večer potvrdila, že od italské pobřežní stráže převzala asi 90 migrantů. Itálie jejich přijetí požadovala...

Těsný výsledek izraelských voleb. Netanjahu nejspíš skončil druhý

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

V Izraeli se v úterý podruhé v letošním roce konaly předčasné volby. Podle odhadů zveřejněných okamžitě po uzavření...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz