Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | foto: Reuters

Žádná hudba po půlnoci, rozkázal Erdogan. Prý to lidi jen ruší

  • 110
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí oznámil nové nařízení. Po půlnoci je zakázáno pouštět veřejně hudbu. Podle vládce země tím lidé ostatní jen ruší. Rozsah zákazu není z tureckých médií jasný. Opozice ho však vnímá jako další krok k islamistické zemi a Turci se proti němu bouří na sociálních sítích.

„Bez urážky, ale nikdo nemá právo v noci rušit ostatní,“ řekl podle tureckého opozičního serveru Ahval prezident k novému zákazu. Ten prosadila vláda na svém pondělním jednání. Erdogan také podtrhl plány svého kabinetu v dalším boji s pandemií. 

Když jeden muž všem káže: Erdogan zatrhl zpěv po setmění, kozám olivovníky

Oznámil, že by se měly zrušit zákazy vycházení, které v minulých měsících platily ve velkých městech o víkendech a večer a týkaly se různých věkových skupin obyvatelstva. 

V dubnu Erdoganův kabinet zavedl ještě jednu novinku, a sice zákaz prodeje alkoholu. Opozice tak má o vládních krocích jasno. 

„Od začátku říkáme, že tyto zákazy mají ideologický základ. Erdogane, pokud chceš mluvit o tom, že někdo někoho vyrušuje, pak tuto zemi vyrušuješ ty. Co s tím uděláš?“ pronesl lídr Republikánské lidové strany (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu a apeloval na vypsání předčasných voleb. 

Ve videu určeném mladým voličům pak prezidenta nazval „boomerem“, čili zástupcem starší a mnohdy nechápavé generace. Bývalý vicepremiér a lídr nové Strany demokracie a pokroku (DEVA) Ali Babacan pak napsal, že „hudba živí duši“. „Copak duše netouží po krmi?“ dodal.

Pobouření Turci zákaz hudby komentují na sociálních sítích, kde své příspěvky sdílejí s hashtagem „urazíme se“. Ten odkazuje na zmíněná Erdoganova slova. Během čtyřiadvaceti hodin se na sítích sešlo více než 240 tisíc naštvaných tweetů, uvádí server Duvar

„Po půlnoci v naší zemi platí zákaz hudby. Ano, toto je Turecko. Snaží se zablokovat vše, co souvisí s uměním a kulturou! Jednu za druhou nám berou naše svobody,“ rozhořčil se jistý Melike Günaydın na Twitteru. „Tato země je rájem pro praní špinavých peněz, lidé kradou čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu, kradou mince z muzeí, ale muzikanti nesmějí hrát po půlnoci. Urazíme se,“ míní rapper Şanışer. 

„Dolar stojí devět lir, trezor centrální banky je prázdný, nezaměstnanost je na rekordních hodnotách, úplatky a mafie zamořují zemi. Státní přístavy slouží jako skladiště drog a ta loď se potápí, ale kapitána zajímá hlasitost hudby na palubě,“ tweetovala také uživatelka Ayşe Aydoğdu.

Zvykejte si na nové Turecko, vzkázal palác

Objevila se i citace zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka. „Hudba v životě není potřebná, protože život je hudba. Žádný žijící tvor, který nemá vztah k hudbě, není člověk.“

Novinář Can Dündar, který už léta žije v německém exilu, pak napsal, že je potřeba se proti zákazu ozvat. „Musíme říct ‚čeho je moc, toho je příliš‘, pokud nechceme Turecko, ve kterém budou všichni nosit stejnou zelenou bundu, sukni jedné délky a identický knír a volit budou moci jen jeho,“ napsal.

A třeba uživatel Murat Gençoğlu zveřejnil video, ve kterém si pouští heavy metal o půl druhé ráno. „Dbejte na každé jeho slovo, žijte ve strachu,“ poznamenal. Rapper Ağaçkakan to dotáhl ještě dál a v istanbulské čtvrti Kadıköy uspořádal malý popůlnoční koncert. Policie na krátko zadržela nejen jej, ale i jeho šestičlenné publikum.

Po vyhlášení omezení prodeje alkoholických nápojů se zase sítěmi šířilo heslo „nesahej na náš alkohol“. Vedoucí prezidentova tiskového odboru Fahrettin Altun kritiku odmítl s tím, že lidé, kteří „nezvládli opustit návyky starého Turecka“, manipulují s veřejným míněním, když tvrdí, že hudba byla zakázána úplně. Namísto toho, aby se radovali z nových pořádků.

Erdogan, který už léta čím dál intenzivněji islamizuje oficiálně sekulární zemi, také o víkendu kritizoval mladé občany, kteří odsouvají svatbu až ke třicítce. Ženy zase vyzval, aby měly více dětí, protože to je prý jejich hlavní životní úloha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video