Turecko poslalo bývalého prezidenta na doživotí za mříže, je mu 96 let

  12:58aktualizováno  17:52
Turecký soud odsoudil na doživotí dva poslední žijící vůdce vojenského převratu z roku 1980. Jedním z nich je někdejší šéf vojenské junty a pozdější hlava státu Kenan Evren. Šestadevadesátiletý exprezident sledoval vynesení verdiktu prostřednictvím přenosu na nemocničním lůžku.

Kenan Evren na archivním snímku. | foto: Profimedia.cz

Verdikt doživotí si kromě někdejšího vůdce vojenské junty Kenana Evrena vyslechl také bývalý šéf letectva Tahsin Şahinkaya, kterému je 89 let.

Soud uznal oba vinnými z přípravy a provedení vojenského převratu v roce 1980. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tureckou televizní a rádiovou stanici TRT. Podle prokuratury se obžalovaní dopouštěli potlačování politických svobod a nesou vinu na popravách, mučení a mizení lidí.

Oba muži se kvůli vysokému věku a zdravotním problémům vynesení rozsudku osobně neúčastnili, z nemocničního lůžka předtím rovněž svědčili a odpovídali na otázky soudce.

Evrena v 80. letech mnoho Turků pokládalo za hrdinu, protože vojenský převrat zastavil boje mezi levicovými a pravicovými skupinami na pozadí studené války. O dva roky později byl pak zvolen generál Evren hlavou státu.

Zatímco jedni jej oceňují za zastavení krveprolití z konce 70. let, které si vyžádalo asi pět tisíc životů, jiní jej viní z mučení údajných radikálů a zavedení ústavy, která omezila svobody a upevnila roli armády v politice. Evren rovněž na čas rozpustil parlament a politické strany.

Stovky umučených

Ve dnech po převratu bylo zadrženo na 650 tisíc lidí z řad pravice i levice a zhruba 230 tisíc jich bylo posláno před vojenské soudy. Podle některých dohadů asi 300 politických vězňů zemřelo ve vězení, z nich většina na následky trýznění. Režim popravil krátce popřevratu asi padesátku lidí včetně sedmnáctiletého Erdala Erena, jehož oběšení kvůli údajnému zabití vojáka otřáslo Tureckem. Tisíce dalších lidí zmizely beze stopy.

Trestní stíhání obou někdejších armádních pohlavárů umožnily ústavní dodatky o zrušení jejich doživotní imunity, které Turci v roce 2011 schválili v referendu. Definitivně tak skončila jedna éra turecké historie, kdy otěže moci pevně svírala armáda. Ta v letech 1960 až 1980 třikrát provedla vojenský převrat a ještě v roce 1997 o sobě dala hlasitě slyšet, když donutila odstoupit islamisty vedenou vládu premiéra Necmettina Erbakana.

V roce 2003 se však k moci dostala islamistická strana AKP Recepa Tayyipa Erdogana, která se pustila do boje s generály považujícími se za strážce kemalistických tradic. O deset let později celé vrchní velení turecké armády odstoupilo na protest proti rozsáhlému vyšetřování přípravy údajného puče. Na na výsluní tak díky tomu mohli být dosazeni noví, Erdoganově vládě loajální armádní velitelé.

Nad více než dvěma stovkami armádních důstojníků, kteří byli předloni odsouzeni za pokus o státní převrat, ve středu turecký ústavní soud zrušil rozsudky odsuzující je většinou ke 12 až 18 letům vězení. Podle agentury Reuters otevírá verdikt cestu k novému procesu pro 230 vysokých armádních představitelů, kteří sedí ve vězení kvůli tomu, že se podle rozhodnutí soudů nižší instance podíleli v roce 2003 na pokusu o svržení Erdoganovy vlády. Ústavní soud konstatoval, že v procesu byla porušena jejich práva, což jim dává šanci na proces nový.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Najdete na iDNES.cz