Němcům dochází trpělivost. Erdogan už tady není vítán, vzkazují Ankaře

  12:58aktualizováno  12:58
Místopředseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier prohlásil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan již není v Německu vítán. Jeho slova jsou dosud nejostřejší německou reakcí na Erdoganovy výpady z posledních dní.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na mítinku v Eskisehiru (17. března 2017) | foto: AP

Erdogan v poslední době ostře kritizuje Německo a Nizozemsko kvůli zákazům mítinků tureckých politiků před dubnovým referendem o ústavních změnách, které by v Turecku zavedly prezidentský systém a podle kritiků zemi nasměrují k autokracii. V pondělí například kancléřku Angelu Merkelovou obvinil z „nacistických praktik“ (více zde).

Fotogalerie

Bouffier, který je zároveň ministerským předsedou spolkové země Hesensko, prohlásil, že „už toho bylo dost“. „Pan Erdogan a jeho vláda nejsou v zemi vítáni, a tak se tomu nyní musí rozumět,“ řekl Bouffier v rádiu DLF.

Německá média informovala, že Erdogan plánuje ještě v březnu Německo navštívit, aby apeloval na zhruba 1,4 milionu tamějších tureckých imigrantů, kteří mohou volit, aby ústavní změny v referendu podpořili.

Podle Bouffiera by taková návštěva vyvolala vážná bezpečnostní rizika. „Někdo, kdo nás uráží tímto způsobem, nemůže očekávat, že budeme shromažďovat tisíce policistů, aby ho chránili,“ řekl.

Berlín nechce Erdoganovi nahrávat

Němečtí politici dosud na turecké urážky reagovali zdrženlivě, podle některých hlasů možná až příliš krotce. Vláda v Berlíně totiž nechce pomáhat tureckému prezidentovi Erdoganovi rozehrávat nacionální vášně a získat tak snadné body v boji o přízeň voličů.

Hrozby v Dánsku

Dánsko si v pondělí předvolalo chargé d’affaires tureckého velvyslanectví v Kodani kvůli hrozbám, jimž jsou podle médií vystaveni dánští Turci kritizující Erdogana. „Zdůraznili jsme, že vytváření seznamů dánských občanů a jejich ohlašování cizím zemím, včetně tureckým úřadům, může být v případě prokázání trestné,“ citovala agentura AFP z prohlášení ministerstva zahraničí.

zdroj: ČTK

„Úkolem ministerstva zahraničních věcí je dosáhnout rovnováhy mezi limity danými domácí politikou a potřebami zahraniční politiky. S tureckou vládou budeme muset diskutovat i po referendu. A my se s nimi chceme dále bavit. Máme s Tureckem společné zájmy, například boj proti Islámskému státu,“ řekl v pondělí podle webu Deutsche Welle mluvčí německé diplomacie Martin Schäfer.

Zdůraznil, že Berlín úmyslně odmítá přistoupit na Erdoganovu vypjatou rétoriku. „Musíme se sami sebe zeptat, kdo bude těžit z toho, když budeme tureckému prezidentovi odpovídat jeho jazykem. A já odpovídám: pokud odpovíme urážkami a hrozbami, prospěje to jen tureckému prezidentovi. Pomůže mu to, aby v ústavním referendu získal přízeň většiny Turků. Čím tvrdší bude naše odpověď, tím spíš budeme obětí turecké vládní strany,“ dodal Schäfer.

Opozice nicméně míní, že vládní reakce by měla být ostřejší. „Jsme svědky další eskalace v německo-tureckých vztazích. Vláda nic nedělá, což tureckého prezidenta povzbuzuje k čím dál horším útokům, skandálním nacistickým přirovnáním a represím proti svým kritikům v Německu,“ uvedla představitelka opoziční strany Die Linke pro zahraniční otázky Sevim Dagdelenová.

„Evropa je fašistická a krutá“

Erdogan ve svých ostrých výrocích pokračoval i v úterý. Oznámil, že po dubnovém referendu přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií. Současná Evropa je podle jeho slov „fašistická a krutá“ jako v období před druhou světovou válkou. Naznačil také, že po referendu o posílení jeho ústavních pravomocí vznikne „velmi rozdílné Turecko“.

Turecko se podle něj již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy. „Toto období skončilo,“ upozornil turecký prezident.

Nejvyšší turecký představitel také vyzval představitele EU, aby se starali o sebe a nevměšovali se do toho, že v Turecku stále platí výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu o převrat z července loňského roku. Poté následovaly čistky na všech úrovních státní správy a i v soukromém sektoru, což se projevilo mimo jiné tvrdými zásahy proti médiím. Desetitisíce lidí přišly o práci nebo skončily ve vězení. Tisíce Turků od té doby požádalo o azyl v EU, a to zejména v Německu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Najdete na iDNES.cz