Turecké město chce Nobelovku, syrských uprchlíků je už víc než místních

  20:05aktualizováno  20:05
Turecké město Kilis u hranic se Sýrií hostí víc uprchlíků, než kolik je v něm obyvatel. Představitelé vlády jej dávají za vzor integrace běženců a nominovali jej na Nobelovu cenu míru. Úspěch podnikavých uprchlíků je však trnem v oku nezaměstnaných starousedlíků, infrastruktura v přeplněném městě navíc začíná kolabovat.

Pětiletá Šejma ztratila zrak, když ji v Sýrii zasáhla zbloudilá kulka. Nyní je v nemocnici ve městě Kilis na turecko-syrské hranici (9. února 2016) | foto: Reuters

V devadesátitisícovém Kilisu žije zhruba 120 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Ve městě ležícím asi 70 kilometrů severně od syrského Aleppa si otevřeli restaurace či obchody a plně se zapojili do místního života.

„Věříme, že by příklad, jaký Kilis dává, měla uznat Evropská unie a všechny země OSN. Proto si myslíme, že by město mělo být nominováno na Nobelovu cenu míru,“ popsal al-Džazíře starosta Kilisu Hasan Kara. Místní zastupitelé už do města pozvali německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se přesvědčila, jak vypadá úspěšná integrace uprchlíků v praxi.

Fotogalerie

Ve městě, jež dřív znali jen řidiči kamionů, však nejsou někteří starousedlíci z přítomnosti tolika přistěhovalců příliš nadšení. S nelibostí se na úspěch syrských obchodníků dívají lidé bez práce i turečtí podnikatelé.

„Mí příbuzní ze Sýrie sem také přišli a my jsme jim pomohli otevřít si obchůdek na rohu ulice. Ten se ale časem rozrostl do supermarketu a teď jsme to my - turečtí obchodníci - kdo tady trpí,“ říká třicetiletý majitel restaurace Mermet Canarslan. Sám si nedávno na výpomoc najal desetiletého syrského chlapce Šarifa, jehož rodina do Kilisu uprchla z asi pět kilometrů vzdáleného Azazu.

Šarif říká, že je jediným členem rodiny, který vydělává peníze, a tak nemůže chodit do školy. „Uměl jsem číst a i trochu psát, ale už jsem všechno zapomněl. Teď už umím napsat a přečíst jen své jméno,“ popisuje v pauze mezi mytím nádobí, uklízením stolů a strkáním tureckých masových pizz do pece. Za měsíc si podle The Wall Street Journal nevydělá ani dva tisíce korun.

V Turecku zůstávají nevzdělaní Syřané, varuje akademik

Jak upozornil akademik Murat Erdogan z ankarské univerzity Hacettepe, právě vzdělávání Syřanů bude v budoucnu pro Turecko představovat velký problém.

Erdogan tvrdí, že zatímco sedmdesát procent syrských uprchlíků, kteří přicházejí do Německa, má vysokoškolské vzdělání, v Turecku zůstavají ti méně vzdělaní a pouhá dvě procenta z nich mají nějakou kvalifikaci.

Syrským uprchlíkům v Turecku se každý den narodí 125 dětí, za rok se jich narodí asi 45 tisíc. „Pokud se nám to nepodaří zvládnout, bude to katastrofa,“ řekl Ergodan podle tureckého listu Hürriyet členům parlamentního výboru pro uprchlíky. Už nyní je polovině syrských uprchlíků v zemi méně než osmnáct let.

Uprchlická krize

„Tyto děti přišly z traumatizovaných regionů, utekly před bombami a katy a brzy se v Turecku stanou diskriminovanou skupinou lidí. Stanou se lidmi, kterých se budou ostatní stranit a budou se ptát: ‚Je to Syřan?‘. To povede k další agresi a disharmonii,“ dodává akademik s tím, že by se země měla připravit i na rostoucí kriminalitu.

Aby se děti jako Šarif nestaly „ztracenou generací“, poslalo Turecko tři sta tisíc z nich do škol. Dalších šest set tisíc syrských dětí však na možnost studovat stále čeká. Stejně jako v Kilisu, kde školy praskají ve švech. A zatímco úředníci kreslí plány na výstavbu dalších tříd, děti se poflakují po ulicích nebo za pár drobných pracují v kavárnách a obchodech.

Infrastruktura na hraně kolapsu

Pomalu, ale jistě tam přestávají stačit i kapacity vodovodního a kanalizačního systému. Nájmy bytů vystřelily k dříve nepředstavitelným výškám. „Byli jsme chyceni do rázové vlny, infrastruktura má blízko ke kolapsu. Tohle město nebylo vybudováno pro takto velkou populaci,“ varuje zástupce kiliského starosty Cuma Ozdemir.

Podle turecké vlády však problémy, kterým Kilis čelí, nemohou zastínit šlechetnost tamních lidí, s jakou Syřanům pomohli. „Lidé se o svou práci, domy, obchody a sociální prostor dělí se syrskými uprchlíky,“ napsal Nobelovu výboru v dopise s nominací Kilisu na cenu míru místopředseda vládnoucí turecké Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Ayhan Sefer Ustun.

„Co by se stalo, kdyby 2,5 milionu lidí prchajících před válkou přišlo do Paříže, ve které žije 2,5 milionu lidí? Co by si Britové pomysleli a udělali, kdyby tři miliony lidí na útěku před válkou nebo přírodní katastrofou přišly do Londýna, jehož populace je více než třímilionová? Jaká by byla v takovém případě jejich kritéria pro toleranci a porozumění?“ poznamenal Ustun.

Kilis, Turecko

Kilis, Turecko

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Blesky zabily v Tatrách pět lidi, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz