„Očekáváme, že dnešní schůzka bude první z řady takových odborných konzultací, které nás přiblíží k překonání vzniklých neshod s americkou stranou a posílí opatření na budování důvěry,“ řekla ve čtvrtek odpoledne mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
Jednání probíhalo za zavřenými dveřmi, novináři tak dění od rána sledovali před budovou amerického konzulátu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už ve středu avizoval, že budou s Američany jednat „o nahromaděných problémech“ a že se zúčastní „diplomaté a vysoce postavení experti“.
Americkou delegaci vedla náměstkyně ministra zahraničí Sonata Coulterová, ruskou pak Alexander Darčijev, nynější šéf odboru Severní Ameriky na ruském ministerstvu zahraničí a budoucí ruský velvyslanec v USA. Za Rusko dorazila také šéfka horní komory parlamentu, takzvané Rady federace, Valentina Matvijenková.
První vzájemná schůzka se 18. února uskutečnila v saúdskoarabském Rijádu za účasti šéfů diplomacií obou zemí, Lavrova a Marca Rubia. Bylo to první rusko-americké setkání na této úrovni po několika letech. Na obě strany se snesla kritika, že na jednání nepozvaly Ukrajinu. Rubio tehdy setkání označil za první krok na dlouhé a složité cestě a zdůraznil, že s mírovým řešením musejí souhlasit všichni účastníci konfliktu. Jmenoval při tom Ukrajinu, Rusko i Evropu.
Prostinké triky, odmítá Lavrov opět mírové síly. S Američany se sejde v Turecku |
Ještě za vlády amerického prezidenta Joea Bidena byly vztahy obou zemí „pod nulou“, jak loni popsal Kreml. To se začalo měnit s nástupem Donalda Trumpa. Ruský diktátor Vladimir Putin, který s Trupem 12. února hovořil po telefonu, však tento týden zmírnil očekávání, že obě země rychle dospějí k uzavření dohody.
Ještě předtím je prý potřeba obnovit důvěru mezi Ruskem a Spojenými státy. „Nikdo neočekává, že řešení přijde snadno a rychle. Problém, o který jde, je příliš složitý a zanedbaný,“ řekl ve čtvrtek novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Ale při politické vůli obou zemí, při ochotě naslouchat jeden druhému si myslím, že se nám podaří tento pracovní proces zvládnout,“ dodal.
Rusko a Spojené státy si v posledních deseti letech vzájemně vypověděly diplomaty a omezily jmenování nových zaměstnanců, což vedlo k tomu, že jejich velvyslanectví spravovalo velmi málo personálu, napsala agentura Reuters.
Americké ministerstvo zahraničí proto předem uvedlo, že čtvrteční jednání se budou týkat například počtu zaměstnanců nebo víz. „Aby bylo jasné, na programu nejsou žádná politická ani bezpečnostní témata. O Ukrajině se jednat nebude,“ řekl před schůzkou mluvčí americké diplomacie.
První kontakty vzbuzují naděje, míní Putin
Putin ve čtvrtek na zasedání ruské tajné služby FSB prohlásil, že první kontakty s americkou administrativou vzbuzují určité naděje. Obnova rusko-amerických vztahů se podle něj nelíbí některým západním zemím, které se tento dialog snaží podkopat a „chtějí nestabilitu ve světě“.
„Musíme využít všechny prostředky diplomacie i tajných služeb, abychom takovým pokusům zabránili,“ řekl Putin. Trumpovu administrativu také ocenil za „pragmatismus“ a „realistický pohled na věc“.
Mluvčí Peskov podle AFP také zdůraznil, že Moskva není ochotna jednat o statusu pěti okupovaných ukrajinských regionů, které jsou podle něj zakotveny v ruské ústavě jako součást Ruské federace. Od září 2022 si Rusko nárokuje čtyři oblasti na východě a na jihu Ukrajiny a už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
Jednou z možných oblastí spolupráce Moskvy s Washingtonem by podle Peskova mohla být v budoucnu těžba nerostů v Arktidě.
Trump ve středu podle Reuters řekl, že Putin bude muset při jednáních o ukončení války na Ukrajině udělat územní ústupky. Kyjev však prý „může zapomenout“ na vstup do NATO. „Uděláme to nejlepší, co můžeme, abychom pro obě strany vyjednali tu nejlepší dohodu,“ řekl Trump. „Pro Ukrajinu se budeme velmi snažit dohodnout, aby získala zpět co nejvíce (území),“ slíbil ve středu americký prezident.