Kéž Alláh ochrání naše vojáky. Turci i jejich média mají o invazi jasno

  15:27aktualizováno  15:27
Hrdinní turečtí vojáci bojují proti teroristům v Sýrii a zachraňují tak bezpečnost celé země i Blízkého východu. Obrázek současné invaze proti syrským Kurdům vypadá v tureckých médiích výrazně jinak než v těch západních. O tom, že Kurdové porazili Islámský stát, se Turci nedozvědí. Na sociálních sítích operaci zhusta schvalují.

„Válka s terorem,“ odkazuje grafika na speciální přílohu a přidává hlavní „teroristické“ zkratky PYD, YPG, PKK, FETÖ a DAESH. Jedno prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana střídá druhé, stejně jako zprávy o počtu zneškodněných teroristů.

Fotogalerie

Následuje článek o syrských Kurdech, kteří invazi schvalují. Sloupkaři se předhánějí ve vysvětleních, proč je akce nezbytná.

Tak vypadá páteční podoba tureckého provládního serveru Daily Sabah. Ten je psaný anglicky, turecká verze se nazývá jen Sabah a taktéž má celou sérii článků o operaci Jaro míru včetně online reportáže. 

O tom, že „teroristé“ z jednotek YPG a YPJ dosud bojovali proti Islámskému státu, se čtenáři nedozvědí ani v jednom z nich. S vládou spřízněná média – což jsou v dnešním Turecku dobrovolně či nedobrovolně téměř všechna – vpád mezi Kurdy už předem schvalovala. 

Dopodrobna se věnují armádním úspěchům, pohřbu zabitých tureckých vojáků čili „mučedníků“ i společnému jednání Turecka a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Od listu Hürriyet - v anglické či turecké verzi – po jeden z nejčtenějších tureckých deníků Habertürk, téma je jasné.

Turecká mutace zmíněného Hürriyetu třeba přinesla zprávu o „kmenech v provincii Sanliurfa, které v bojích s YPG požádaly Turecko o pomoc“.Server televize TRT zase vyzval Spojené státy, aby si vybraly – „buď teroristická organizace, nebo Turecko“. „Obojí nelze,“ hlásal titulek. 

Kritiku ze Západu pak jiný text nazval „vtipem“. List Yeni Şafak Turky ve čtvrtek informoval třeba o tom, že „morálka vojáků je velmi vysoká“. V pátek pak vydal zprávu o dítěti, které údajně zranili lidé z PKK. Bulvární Günes zase přinesl třeba pohled do kokpitu stíhačky nebo Erdogana v uniformě. V několika médiích se také řešila „skandální“ schůzka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se zástupci Kurdů z YPG.

Neschvalujete zásah v Sýrii? Pustíme do Evropy uprchlíky, pohrozil Erdogan

Deník Sözcü pak čtenářům dokonce nabízí možnost poslat „hrdinným synům naší vznešené armády“ vzkaz. „Když operace začala, bylo tu osmdesát milionů srdcí, která se modlila za naše Mehmetçiky (turecká přezdívka pro vojáky, pozn. red.),“ píše redakce ve výzvě.

A už se jí sešly desítky povzbuzujících dopisů – přání úspěchu a modliteb, ale i básní nebo nabídek pomoci. „Hrdinná turecká armádo, zasáhni ty loutky imperialistických států, ty zrádce a ty, co je mají na vodítku, svou těžkou silou. Neměj slitování s žádným z teroristů, protože budou zničeni vahou hrdinné turecké armády. Kéž ti Alláh pomůže,“ píše třeba jistý Selcuk Ozdogan.

Propaganda jela už před invazí

Bylo krátce před začátkem invaze a Daily Sabah už hlásal, že „konec PKK v Sýrii se blíží“. Právě k zakázané Kurdské straně práce totiž turecká vláda řadí Kurdy z jednotek YPG a YPJ. Daily Sabah čtenářům v editorialu také předložil snůšku značně pokroucených informací a lží.

Třeba že si YPG oblast u tureckých hranic v minulosti násilím přivlastnily a změnily ji v tréninkové centrum pro sebevražedné atentátníky a experty na výbušná zařízení. „Syrská PKK se teď stala ještě nebezpečnější, protože vyhrožuje, že propustí tisíce vězňů z Daeš (arabský název pro IS, pozn. red.) z chabě řízených detenčních táborů, aby přiživili současný chaos,“ tvrdil list.

Ve skutečnosti Kurdové jen upozorňovali, že pokud je Turci napadnou, nebudou mít kapacity na další hlídání islamistů, což už se děje. Invaze bude podle mínění redaktorů nakonec prospěšná i pro samotné Kurdy, které si prý svět nyní spojuje jen s YPG, i když k nim nepatří a kvůli PKK jsou nyní v exilu. Turecké tažení pak Daily Sabah označil za „osvobození, nikoliv okupaci“.

Turecký tisk ve středu informoval také o vývoji na turecko-íránské hranici, kam vláda íránského prezidenta Hasana Rúháního nečekaně poslala armádu. Zatímco server Sözcü krok nazval „směšným“, Daily Sabah událost umně využil jako další nástroj propagandy. Postavil ji totiž na Rúháního větě, že Turecko je oprávněně znepokojené situací na své jižní hranici.

Páteční titulní strana deníku turecké státní agentury Anadolu:

11.října 2019 v 08:30, příspěvek archivován: 11.října 2019 v 11:22

Read today's top headlines with #AnadoluPost https://t.co/4HpZQ6qzga https://t.co/RNwc1WTLCC

Invazi kritizuje jen HDP, zbytek opozice se modlí za armádu

Kritiky invaze je v Turecku pomálu. Hlavní osobnosti tamní opozice operaci veřejně schvalují s tím, že jde o boj proti terorismu. Ať už jde o předsedkyni Strany dobra Meral Akşenerovou, istanbulského starostu Ekrema Imamoglua z kemalistické Lidové republikánské strany (CHP) či jeho kolegu a někdejšího Erdoganova rivala v prezidentských volbách Muharrema Inceho, všichni se modlí za turecké vojáky.

Proti turecké armádě nemá bez podpory nikdo šanci. Ani Asad, říká Klicperová

„Doufám, že se vrátí nezranění a co nejdříve zvítězí mír. Kéž nám Alláh pomůže,“ píše také předseda konzervativní islamistické Strany štěstí (Saadet) Temel Karamollaoglu. „Nechť jsou jejich meče ostré!“ uvedl také podle oficiálního twitterového účtu levicové strany Vatan její předseda Dogu Perinçek.

Jediná strana, která zveřejnila jiný názor, tak je prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). „Turecký pokus napadnout Rojavu je zločinem proti lidskosti a porušuje mezinárodní právo. Tento útok dá Islámskému státu šanci reorganizovat se a zatáhnout celý region zpět do temnoty jako v roce 2014. (...) Celý svět musí pochopit, že tato válka cílí na alevity, jezídy, Turkmény, Armény i arabské obyvatele žijící v Rojavě,“ píše HDP.

Tweet, který sdílel ankarský primátor Mansur Yavaş (CHP). „Naše vznešená armáda podnikla akci k eliminaci hrozby terorismu namířenému proti našemu regionu, zemi a národu. Přejeme vám úspěch,“ píše se v příspěvku.

10.října 2019 v 13:24, příspěvek archivován: 10.října 2019 v 13:29

Bölgemize, topraklarımıza ve milletimize yönelik terör tehdidini bertaraf etmek için harekete geçen şanlı ordumuza #BarisPinariHarekati'nda muvaffakiyetler dileriz. https://t.co/KXb486qHas

Vláda ve čtvrtek kritiku rovnou zakázala

Kritizovat invazi se nevyplácí. Turečtí policisté ve čtvrtek zadrželi novináře, který pracoval v tureckém opozičním listu BirGün. „Člen našeho internetového vydání Hakan Demir je ve vazbě, zatčen byl dnes ráno doma. Myslíme si, že to souvisí s informacemi, které jsme zveřejnili,“ stojí v prohlášení redakce. 

List už ve střed, psal o obětech invaze a zveřejnil kritiku postupu Ankary. Zatčený žurnalista navíc není sám. Podle Výboru pro ochranu novinářů (CPJ) policie zadržela i Fatiha Gökhana Dilera, který působil jako editor v redakci serveru Diken.

Policie také oznámila, že zahájila řízení proti 78 lidem podezřelým z vedení teroristické propagandy. Turecká vláda navíc podle CPJ prostřednictvím svého generálního prokurátora ve čtvrtek přímo zakázala zveřejňovat kritické zprávy nebo komentáře o Jaru míru.

Vzhledem k tomu, že Turecko už nyní patří mezi země, které zavírají nejvíce novinářů na světě, záminka s kritikou invaze jen obohatí ty ostatní, jako jsou spolupráce s pučisty nebo urážka prezidenta.

Děti vítají hrdinné vojáky, sdílí Turci na Twitteru

Tureckou invazi už před jejím začátkem podpořili i mnozí Turci, kteří informace o zásahu ve velkém sdíleli na sociálních sítích s pochvalným podtónem. Fundamentalistický islamistický server Yeni Akit, který má k vládě Erdoganovy Strany rozvoje a spravedlnosti (AKP) velmi blízko, přináší příklady některých z nich.

„Běžte říct nevěřícím: Mohamedova armáda je zpátky,“ měl napsat jistý Yeniden Devam. Server přinesl printscreen tohoto tweetu, nicméně na uživatelově účtu už se ve středu nedal dohledat. Podobných příspěvků je však jen na Twitteru mnoho a jejich příval nepřestal ani po spuštění invaze.

Turečtí fanoušci operace pod hashtagem BarışPınarıHarekatı a jeho variantami sdílí fotografie a videa hrdinné turecké armády, snímky s tureckou vlajkou nebo záběry, kterak se syrské děti nadšeně vítají s tureckými vojáky. Objevila se také karikatura zesměšňující Spojené státy.

Disco remix odvážných vojáků a Erdoganových burcujících projevů:

„Ať to celý svět slyší. Přicházíme jen kvůli míru a spravedlnosti. Je naším legitimním právem zajistit bezpečnost našich hranic. Sláva všem, kteří nás v tom podporují!“ komentoval situaci uživatel Türkçüler Otağı.

Turci – tedy alespoň ti, kteří jsou aktivní na sociálních sítích – tak mají jasno. Jejich armáda chrání nevinné lidi a je jediná na světě, která neubližuje dětem. O žádnou válku ani nejde, protože „válka se odehrává mezi zeměmi“, píše jeden z nich. A ti, kteří s invazí nesouhlasí, si svůj názor raději nechávají pro sebe.

Fotografie tureckých vojáků a dětí se objevují velmi často:

10.října 2019 v 09:29, příspěvek archivován: 10.října 2019 v 12:29

#BarışPınarıHarekati #OperationPeaceSpring https://t.co/NmvOiXlqTF

„Bůh žehnej naší slavné armádě a všem našim vojákům,“ píše se na obrázku:

08.října 2019 v 14:49, příspěvek archivován: 09.října 2019 v 14:28

Bizim yolumuz dikenlidir Ayağını seven gelmesin..#BarışPınarıHarekatı https://t.co/az2FyR3XtD


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

V Bratislavě našli další mrtvou. Nebyla zavražděna, uklidňuje policie

K případu další mrtvé ženy vyjížděli ve čtvrtek brzy ráno bratislavští policisté. Na místě zasahovali i záchranáři,...

Pro tanky je úzký, pro sanitku ne. Zelenskyj otevřel most k separatistům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu otevřel nový most, jenž vede na proruskými separatisty ovládané...

Premium

Kdyby ostrovní Samoa byla USA: bylo by tam už 26 400 obětí spalniček

Epidemie ochromuje ostrovní stát v Pacifiku, nemocný je každý 170. člověk. Srovnání s Amerikou teprve ukazuje rozměr...

Lukašenko udělal z milenky poslankyni. Královna krásy ani nevedla kampaň

Politické zkušenosti nemá, nevedla ani předvolební kampaň. Přesto se do parlamentu dostala. Novou běloruskou poslankyní...

Najdete na iDNES.cz