Turci podniknou invazi proti syrským Kurdům. Trump souhlasí, ale i vyhrožuje

  6:01aktualizováno  18:45
Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na kurdském severu Sýrie. Potvrdila to mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová. Ta uvedla, že americké jednotky ofenzivu nepodpoří, nezúčastní se jí a nebudou se už vyskytovat v bezprostřední blízkosti oblasti. Americký prezident Donald Trump později upřesnil, že pokud Turecko překročí jistou hranici, ekonomicky ho zničí.

Vojáci už se ze severu Sýrie začali stahovat.  Podle kurdské agentury ANHA a exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nyní američtí vojáci vyklízejí pozice poblíž měst Rás al-Ajn a Tall Abjad, která leží u turecké hranice. Spojené státy mají v Sýrii asi tisíc vojáků.

Postoj Spojených států se změnil poté, co si šéf Bílého domu Donald Trump telefonoval s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ještě v lednu mu přitom vyhrožoval, že Američané Turecko „hospodářsky zničí“, pokud na Kurdy zaútočí.

K této hrozbě se však v pondělí odpoledne znovu vrátil. Pohrozil, že zničí tureckou ekonomiku, jestliže Ankara podnikne jakoukoli akci, kterou bude Trump považovat za překročení určité hranice.

Tou může být i situace, kdy by turecká vláda dostatečně nestřežila zajaté bojovníky Islámského, kteří jsou nyní v kurdských táborech. Podle nedělního prohlášení Bílého domu totiž Turecko za zahraniční bojovníky IS převezme odpovědnost.

„Pokud Turecko udělá něco, co při vší své skvělé a jedinečné moudrosti vyhodnotím coby překročení hranice, naprosto zničím a vyhladím ekonomiku Turecka (už jsem to udělal i dřív!). Oni musí, společně s Evropou a dalšími, hlídat zajaté bojovníky IS a jejich rodiny,“ napsal Trump 

Dodal, že Spojené státy už při ochraně regionu udělaly víc než dost a nyní je řada na ostatních. „USA jsou skvělé!“ připsal na konec.

07.října 2019 v 17:38, příspěvek archivován: 07.října 2019 v 18:21

As I have stated strongly before, and just to reiterate, if Turkey does anything that I, in my great and unmatched wisdom, consider to be off limits, I will totally destroy and obliterate the Economy of Turkey (I’ve done before!). They must, with Europe and others, watch over...

Rozhodnutí přenechat zajaté islamisty Turkům předtím zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z IS. „Evropa je nechce zpět, říká, abychom si je nechali. A já řekl NE, udělali jsme pro vás hodně a teď chcete, abychom je drželi v amerických věznicích s ohromnými náklady. Jsou to vaše procesy. A opět řekli ne...,“ napsal prezident v jednom ze série tweetů.

Vysvětloval také, proč chce právě nyní americké vojáky povolat zpět domů. „Kurdové bojovali s námi, ale dostali na to a na své vybavení velké sumy peněz. S Tureckem bojují po desetiletí. Snažil jsem se tento boj zadržet skoro tři roky, ale tentokrát je čas, abychom se stáhli z těch směšných, nekonečných válek, z nichž mnohé jsou kmenové, a přivezli své vojáky domů,“ míní Trump.

Fotogalerie

Podle něj je nyní na Turecku, Evropě, Sýrii, Íránu, Iráku, Rusku a na Kurdech, aby situaci posoudili a rozhodli, co chtějí se zajatci z IS dělat.

Turecký představitel, jehož citovala agentura Reuters, počítá s tím, že turecká vojenská operace začne až po stažení všech Američanů, což podle tohoto zdroje může trvat i týden. 

Ankara se prý chce vyhnout jakémukoli incidentu. Erdogan k zahájení operace řekl, že „to může být kdykoli a bez varování“.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF), která se s pomocí USA podílela na porážce teroristického Islámského státu (IS) v Sýrii, počínání Američanů hodnotí jako nesplnění závazků vůči spojencům. 

„Americká armáda nesplnila své závazky a stáhla své jednotky z hraničních oblastí s Tureckem, které nyní připravuje invazi do severní a východní Sýrie,“ stojí v prohlášení SDF.

Podle Kurdů bude mít toto rozhodnutí značně negativní dopad na boj proti IS. V severní Sýrii buňky této organizace stále jsou a navíc tam jsou zmíněné zajatecké tábory. Na severovýchodě Sýrie leží také tábor Al-Húl, který je přeplněný ženami a dětmi teroristů IS.

Bílý dům ve svém prohlášení v této souvislosti připomíná, že USA „tlačily na Francii, Německo a další evropské země, aby si vzaly zpět své bojovníky Islámského státu, ale ty to odmítly“. Další zadržování teroristů podle Spojených států může trvat ještě dlouhá léta a pro amerického daňového poplatníka by to znamenalo nepřijatelně velké výdaje.

Prohlášení Bílého domu:

07.října 2019 v 04:52, příspěvek archivován: 07.října 2019 v 12:02

The White House announces that Turkey will be invading Northern Syria and will take custody of all ISIS fighters captured in the past two years https://t.co/Akp8eKLKRO

Erdogan o operacích proti Kurdům mluví už dlouho

Turecká vláda kurdské bojovníky řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). O tom, že u tureckých hranic nepřipustí přítomnost „teroristů“ z kurdských milic YPG, mluví především turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už dlouhé měsíce.

„Vyčištění“ severosyrské oblasti obhajuje také s odkazem na syrské uprchlíky žijící v Turecku. Ti se podle Erdogana se vznikem „bezpečné zóny“ budou moci vrátit do rodné země. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu pak zopakoval, že je Ankara odhodlaná „vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka“. 

Neohrozte boj s IS, zní z Francie

Francouzská diplomacie uvedla, že turecká operace může ohrozit stabilitu v regionu a nepomůže návratu uprchlíků do oblasti, což Ankara slibovala.

Radikálové zadržení na severovýchodě Sýrie, včetně cizinců, by také podle Francie měli být souzeni tam, kde zločiny páchali.

Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové bude Paříž pozorně sledovat jak tureckou operaci, tak i stahování amerických vojáků ze Sýrie. „Musíme být velmi ostražití, protože takový krok, který je v rozporu s cíli koalice (bojující proti IS), může Islámský stát ještě posílit, místo aby ho oslabil a zničil,“ řekla Parlyová.

Opoziční demokraté v USA, ale také vládní republikáni varovali, že dovolit Turecku invazi do severní Sýrie bude negativním signálem pro americké spojence ve světě. Situaci se znepokojením sleduje také OSN, jež se obává nové humanitární krize. 

„Nevíme, co bude, připravujeme se na nejhorší,“ řekl koordinátor humanitární pomoci OSN v Sýrii Panos Mumtzis. Američané prý předem o svém plánu opustit své kurdské spojence neinformovali. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pak řekl, že Moskva doufá, že Ankara bude brát ohled na „politickou i územní celistvost Sýrie“.

Nebude to ovšem první Erdoganův vpád do oblasti. Kurdy s pomocí spřátelené Syrské svobodné armády (FSA), ke které se přidalo mnoho bývalých členů IS, napadl už v Afrínu. Tato invaze probíhala loni v březnu a další útok se odehrál o půl roku později. Loni v listopadu totiž turecká armáda ostřelovala město Kobani, symbol kurdského boje proti Islámskému státu.

Tentokrát jsou Kurdové odhodlaní svá zbývající území bránit. SDF v reakci na Erdoganovo sobotní oznámení operace prohlásila, že bude vzdorovat „jakémukoli nevyprovokovanému útoku ze strany Turecka“ a že svou obranu „nebude váhat přeměnit ve všeobecnou válku“.

Tall Abjad (modrá značka) a Rás al-Ajn (červená značka) leží na severu Sýrie nedaleko tureckých hranic.

Tall Abjad (modrá značka) a Rás al-Ajn (červená značka) leží na severu Sýrie nedaleko tureckých hranic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

Američané neví, kdo jsou to Kurdové. Trumpova snacha šokovala veřejnost

Snacha amerického prezidenta Donalda Trumpa šokovala veřejnost svým prohlášením, že průměrný Američan vůbec netuší, co...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Najdete na iDNES.cz