Útok, o kterém informuje syrská agentura a s odkazem na ni třeba i list The Times of Israel, se měl odehrát hned v pondělí večer. Tedy krátce poté, co z popudu amerického prezidenta Donalda Trumpa začaly ze severu Sýrie stahovat vojenské jednotky Spojených států.
Fotogalerie |
Kurdská média však zatím bombardování nepotvrdila, mlčí také Turecko. Představitelé Spojených států pak tuto informaci popřeli.
Poté, co odchod amerických vojáků vyvolal rozruch a nesouhlas na mezinárodní scéně, Trump dodal, že „zničí ekonomiku Turecka“, pokud to udělá něco, co Trump při své „velké a nekonečné moudrosti“ vyhodnotí jako překročení únosné hranice.
Turecko zatím pouze oznámilo, že už je na vojenskou operaci připravené. Informuje o tom třeba turecký server Hürriyet. Později agentura Reuters citovala dva turecké vládní činitele, podle nichž turecká armáda zaútočila v noci na úterý na irácko-syrskou hranici. Cílem úderu bylo znemožnit kurdským bojovníkům využít tuto cestu k upevňování pozic v severovýchodní Sýrii.
„Jedním z hlavních cílů bylo před operací v Sýrii odříznout tranzitní cestu mezi Irákem a Sýrií,“ řekl Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel. Tímto způsobem tak už podle něj syrští Kurdové nemohou získávat například munici. Zda byl při tureckých útocích někdo zraněn nebo zabit, není jasné. Podle jednoho z tureckých představitelů šlo o letecké údery, další činitel řekl, že armáda využila ke zničení místa „různé prostředky“.
Turecko řadí milice syrských Kurdů (YPG) k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ankara je podle ministra zahraničí odhodlána „vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka“.
Turecko chce u hranic na severovýchodě Sýrie vytvořit bezpečnou zónu, která má podle něj mít zásadní význam pro stabilitu a mír v regionu. Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků. Erdoganův mluvčí zároveň ujistil, že Turecko nedopustí návrat IS.
Zároveň v pondělí podle serveru Ahval prohlásil, že počty zajatých radikálů uváděné Spojenými státy jsou „přehnané“.
SANA uvádí, že Turecko už s útoky na Kurdy začalo:
Nejde o stažení ze Sýrie, tvrdí Američané
Vysoce postavený představitel americké vlády ve Washingtonu ujistil, že rozhodnutí Trumpa stáhnout americké vojáky, působící v Sýrii, z oblasti u tureckých hranic se týká jen padesátky až stovky příslušníků speciálních sil, kteří budou přemístěni na jiná místa v Sýrii. Neznamená to však začátek oficiálního odchodu amerických sil ze Sýrie.
„Nejde o stažení ze Sýrie,“ ujistil zmíněný činitel podle agentury AFP a dodal, že přesuny amerických sil v Sýrii neznamenají podporu pro tureckou invazi do severní Sýrie. Americký prezident Donald Trump na Twitteru rozhodnutí Washingtonu zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z Islámského státu, které střeží na syrském severu Kurdové.
Trump sdělil, že Američané byli v Sýrii zataženi do vlekoucích se bojů. Až za jeho působení v Bílém domě se údajně podařilo na sto procent porazit IS a zajmout tisíce jeho bojovníků, z nichž většina pochází z Evropy.
Turci podniknou invazi proti syrským Kurdům. Trump souhlasí, ale i vyhrožuje |
„Evropa je ale nechce zpět, říká, abychom si je nechali. A já řekl NE, udělali jsme pro vás hodně a teď chcete, abychom je (zajatce) drželi v amerických věznicích s ohromnými náklady. Jsou to vaše procesy. A opět řekli (Evropané) ne... Kurdové bojovali s námi, ale dostali na to a na své vybavení velké sumy peněz. S Tureckem bojují po desetiletí. Snažil jsem se tento boj zadržet skoro tři roky, ale tentokrát je čas, abychom se stáhli z těch směšných, nekonečných válek, z nichž mnohé jsou kmenové, a přivezli své vojáky domů,“ napsal prezident.
Je teď podle něj na Turecku, Evropě, Sýrii, Íránu, Iráku, Rusku a na Kurdech, aby situaci posoudili a rozhodli, co chtějí se zajatci z IS dělat.
Kurdové počínání USA hodnotí jako nesplnění závazků vůči spojencům. Mluvčí SDF řekl, že jde o „vražení dýky do zad“ a že je rozhodnutí Američanů překvapením.