První turecké bomby na Kurdy spadly v noci, tvrdí syrská agentura

  7:26aktualizováno  18:46
Turecké jednotky už v pondělí večer podnikly útok na pozice kurdských sil a na základnu arabsko-kurdské koalice SDF ve městě Málikíja na severu Sýrie. Informovala o tom syrská státní agentura SANA, Kurdové ani Turci však zatím bombardování nepotvrdili. Turecké ministerstvo obrany jen ohlásilo, že dokončilo všechny přípravy pro syrskou vojenskou operaci.

Útok, o kterém informuje syrská agentura a s odkazem na ni třeba i list The Times of Israel, se měl odehrát hned v pondělí večer. Tedy krátce poté, co z popudu amerického prezidenta Donalda Trumpa začaly ze severu Sýrie stahovat vojenské jednotky Spojených států. 

Fotogalerie

Kurdská média však zatím bombardování nepotvrdila, mlčí také Turecko. Představitelé Spojených států pak tuto informaci popřeli.

Poté, co odchod amerických vojáků vyvolal rozruch a nesouhlas na mezinárodní scéně, Trump dodal, že „zničí ekonomiku Turecka“, pokud to udělá něco, co Trump při své „velké a nekonečné moudrosti“ vyhodnotí jako překročení únosné hranice.

Turecko zatím pouze oznámilo, že už je na vojenskou operaci připravené. Informuje o tom třeba turecký server Hürriyet. Později agentura Reuters citovala dva turecké vládní činitele, podle nichž turecká armáda zaútočila v noci na úterý na irácko-syrskou hranici. Cílem úderu bylo znemožnit kurdským bojovníkům využít tuto cestu k upevňování pozic v severovýchodní Sýrii.

„Jedním z hlavních cílů bylo před operací v Sýrii odříznout tranzitní cestu mezi Irákem a Sýrií,“ řekl Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel. Tímto způsobem tak už podle něj syrští Kurdové nemohou získávat například munici. Zda byl při tureckých útocích někdo zraněn nebo zabit, není jasné. Podle jednoho z tureckých představitelů šlo o letecké údery, další činitel řekl, že armáda využila ke zničení místa „různé prostředky“.

Turecko řadí milice syrských Kurdů (YPG) k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ankara je podle ministra zahraničí odhodlána „vyčistit syrské pohraničí od teroristů a zajistit bezpečnost Turecka“. 

Turecko chce u hranic na severovýchodě Sýrie vytvořit bezpečnou zónu, která má podle něj mít zásadní význam pro stabilitu a mír v regionu. Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků. Erdoganův mluvčí zároveň ujistil, že Turecko nedopustí návrat IS. 

Zároveň v pondělí podle serveru Ahval prohlásil, že počty zajatých radikálů uváděné Spojenými státy jsou „přehnané“.

SANA uvádí, že Turecko už s útoky na Kurdy začalo:

Nejde o stažení ze Sýrie, tvrdí Američané

Vysoce postavený představitel americké vlády ve Washingtonu ujistil, že rozhodnutí Trumpa stáhnout americké vojáky, působící v Sýrii, z oblasti u tureckých hranic se týká jen padesátky až stovky příslušníků speciálních sil, kteří budou přemístěni na jiná místa v Sýrii. Neznamená to však začátek oficiálního odchodu amerických sil ze Sýrie. 

„Nejde o stažení ze Sýrie,“ ujistil zmíněný činitel podle agentury AFP a dodal, že přesuny amerických sil v Sýrii neznamenají podporu pro tureckou invazi do severní Sýrie. Americký prezident Donald Trump na Twitteru rozhodnutí Washingtonu zdůvodnil neochotou Evropy převzít tisíce zajatců z Islámského státu, které střeží na syrském severu Kurdové. 

Trump sdělil, že Američané byli v Sýrii zataženi do vlekoucích se bojů. Až za jeho působení v Bílém domě se údajně podařilo na sto procent porazit IS a zajmout tisíce jeho bojovníků, z nichž většina pochází z Evropy.

Turci podniknou invazi proti syrským Kurdům. Trump souhlasí, ale i vyhrožuje

„Evropa je ale nechce zpět, říká, abychom si je nechali. A já řekl NE, udělali jsme pro vás hodně a teď chcete, abychom je (zajatce) drželi v amerických věznicích s ohromnými náklady. Jsou to vaše procesy. A opět řekli (Evropané) ne... Kurdové bojovali s námi, ale dostali na to a na své vybavení velké sumy peněz. S Tureckem bojují po desetiletí. Snažil jsem se tento boj zadržet skoro tři roky, ale tentokrát je čas, abychom se stáhli z těch směšných, nekonečných válek, z nichž mnohé jsou kmenové, a přivezli své vojáky domů,“ napsal prezident.

Je teď podle něj na Turecku, Evropě, Sýrii, Íránu, Iráku, Rusku a na Kurdech, aby situaci posoudili a rozhodli, co chtějí se zajatci z IS dělat.

Kurdové počínání USA hodnotí jako nesplnění závazků vůči spojencům. Mluvčí SDF řekl, že jde o „vražení dýky do zad“ a že je rozhodnutí Američanů překvapením.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

Najdete na iDNES.cz