„Popelnice džihádu“ rozhodne, zda chce boj

  19:59aktualizováno  19:59
Poslední syrská bitva je na spadnutí už měsíc, ale nemusí být, pokud bude Turecko šikovné. Paradoxně jediní, kteří v ní chtějí bojovat, jsou ti, kteří v ní budou poraženi. Jde o Idlíb, poslední kus „užitečné“ Sýrie, kterou potřebuje režim Bašára Asada ještě získat, aby mohl občanskou válku prohlásit vojensky prozatím za uzavřenou.

Syrský voják ve městě Rastan (15. srpna 2018) | foto: AP

Vládní vojska se rozmisťují, na moři poblíž se hromadí ruské válečné lodě, americké taky, a zesiluje válka slov. Američané už dopředu obvinili režim Bašára Asada, že v Idlíbu chystá chemický útok, zatímco Rusové obvinili tamní džihádisty, že ho dopředu naaranžovali sami. OSN před využitím plynů varovala Asada i džihádisty, přičemž mimochodem dala výslovně najevo, že ti je mají taky.

Fotogalerie

Ale to opravdu důležité se odehrává za mnohem méně dramatických okolností, protože jednání u stolu obvykle nebývají kovbojka. Jde o to, jestli se džihádisté vzdají a rozpustí.

V Idlíbu jsou napěchovány skoro tři miliony lidí, dvakrát tolik, co před válkou. Spousta uprchlíků – a spousta džihádistů. Ti druzí sem byli poslední dva roky odkládáni jako do popelnice: když už byla nějaká oblast téměř dobyta, byl těm nejtvrdším, kteří chtěli dál bojovat, nabídnut přesun i se zbraněmi do Idlíbu.

V dané chvíli to bylo rozumnější než pokračovat s nimi v městské válce uprostřed civilistů. Šetřilo to obyčejné lidi, vládní vojáky i samotný režim, protože každá z posledních bitev byla na Západě setrvačně popisována černobíle romantizujícím stylem z prvních let bojů. Jenže „prodemokratičtí bojovníci“ jsou mrtví nebo jim už dávno narostly džihádistické plnovousy.

V Idlíbu bojuje džihádistická smetánka

Teď džihádistické a radikální skupiny ovládají tři čtvrtiny Idlíbu. Mezi největší patří bývalá pobočka al-Káidy v Sýrii a její nástupkyně v zemi. Celkem je tam podle odhadů údajně až sedmdesát tisíc bojovníků (i když padesát tisíc by bylo asi realističtější). Jak ukázaly minulé boje, kdy pár stovek džihádistů drželo trosky týdny, je to v každém případě obrovská síla.

Kdo zaplatí účet za syrskou válku? Asad tlačí na Západ přes uprchlíky

Navíc tihle muži jsou džihádistická smetánka. Jsou v boji zakalení, ideologicky pevní jako sovětský komisař a nechtějí to zabalit, což už dokázali tím, že raději přešli do Idlíbu, než aby složili zbraně. Jako by Berlín v roce 1945 bránil výkvět SS. Teď vědí, že už nemají kam ustoupit. Není žádný Idlíb číslo dva.

Jsou dvě věci, které s nimi mohou hnout. Zaprvé syrské zbraně a ruské bomby, zadruhé Turci. Tomu prvnímu by dříve či později podlehli, ale nezdá se, že by se do toho Asadovi a Rusům chtělo. Propagandisticky by hodně krváceli. Turci mají taky problém. Pokud by došlo k ofenzivě, vtrhla by k nim armáda uprchlíků, protože to mají jen přes hranici. Navíc má Turecko zvláštní zodpovědnost: velmi diplomaticky řečeno, má na idlíbské džihádisty silný vliv.

Hra o konec syrské války

Nyní se je podle dostupných zpráv snaží přemluvit, aby složili zbraně a – obrazně řečeno – oholili brady. Je to součást plánu, na němž se Turci dohodli s Ruskem. V podstatě se mají ti nejtvrdší radikálové uchýlit pod vedení těch méně tvrdých, s nimiž by se potom dojednalo politické řešení s Asadem. Kromě toho méně tvrdí radikálové v posledních týdnech cílenými akcemi zabíjejí šéfy těch tvrdších, aby jim setnuli hlavu a přiměli je k větší spolupráci.

A s radikály vyjednávají i Rusové, i když nemají ani zdaleka takový vliv jako Turci. Mohou jim ovšem o to víc pohrozit nálety, tedy tím, co je čeká. Je to vysoká hra o to, jakým způsobem nahrubo skončí syrská válka.

Kolem Idlíbu panuje už měsíc lehká hysterie. Asadův útok se předpovídá každý druhý den, experti s jistotou vykládají, že to bude frontální ofenziva ve stylu parního válce, jindy jsou si zase jistí, že to bude symbolická ukázka síly na malém prostoru. Čili nikdo nic neví.

Turecko ale pro jistotu vyslalo na hranice Idlíbu i dovnitř jednotky jako pozorovatele, aby přece jen odradilo případný Asadův útok. Tím získá i víc času na jednání. Bude při něm potřebovat vysloveně akrobatickou obratnost: šéf někdejší pobočky al-Káidy už řekl, že vzdát se by byla zrada.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz