„Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře,“ uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje „nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu“. Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.
„Navzdory zastrašování se Francie nikdy nevzdá svých zásad a hodnot, a to v první řadě svobody slova a svobody tisku,“ uvedl k nejnovější kontroverzi s Tureckem mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.
Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis „s Erdoganem je v soukromí velká legrace“.
Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na Twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za „podvraťáky“.
Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.
V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na Twitteru a Erdogana označil za teroristu.
Nechte se vyšetřit, vzkázal Erdogan Macronovi kvůli výrokům o islámu:
25. října 2020 |
Nekupujte francouzské zboží, volají arabské země. Vadí jim Macronův proslov |
Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.
V několika muslimských zemí obchody už zahájily bojkot francouzského zboží. Podle agentury DPA začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali lidé také v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy. Výzvy k bojkotu zboží zazněly podle AFP i v Alžírsku či Sýrii.
Erdoganovy výroky odsoudil i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Francie se zastal i britský ministr zahraničí Dominic Raab. Vyzval spojence v Severoatlantické alianci, aby ukázali jednotu ve věci tolerance a svobody projevu.
Francie se také zastal Andrej Babiš: „Evropa musí chránit své hodnoty, svobodu projevu a nepoddat se tlaku autoritářů. Plně podporuji francouzského prezidenta Macrona,“ dodal.