Turecká policie tvrdě zasáhla na Taksimu, vnikla i do parku Gezi

  8:13aktualizováno  21:56
Na istanbulském náměstí Taksim se v úterý ráno po více než týdnu objevila policie. Zásahové jednotky přijely v autobusech a obrněných vozech s vodními děly. Při potyčkách s demonstranty vzduchem opět létal slzný plyn a gumové projektily. V rozporu se sliby úřadů později policie vstoupila i do přilehlého parku Gezi.

Zásah na Taksimu začal kolem půl osmé ráno místního času, tedy v půl sedmé našeho. Policisté rozebrali barikády v okolí náměstí a odstranili transparenty a nápisy ze zdejší sochy zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka i z obří budovy kulturního centra.

Při potyčkách s demonstranty opět nasadili slzný plyn a vodní děla, stříleli i gumovými projektily. Nejméně dva lidé byli zraněni. někteří demonstranti na ně podle tureckých médií házeli Molotovovy koktejly, jiní se snažili vyjednávat.

Podle agentury AFP se na Taksim tisíce lidí po úterním zákroku večer opět vrátily, aby pokračovaly v demonstracích. A to poté, co se pořádkové síly stáhly na okraj náměstí. Následně však proti nim policie opět tvrdě zasáhla i s použitím slzného plynu, což demonstranty donutilo k ústupu.

Střety byly nesrovnatelně menší než ty, jež se tu odehrávaly v prvních dnech protivládních protestů. Ovšem napětí v každém případě silně vzrostlo, zvláště poté, co policie kolem druhé odpolední místního času v rozporu se sliby úřadů vnikla i do parku Gezi, který k Taksimu přiléhá.

Demonstranti okupují náměstí i park už přes dva týdny. Protesty, největší za minimálně deset let, začaly jako klidný nesouhlas s vládním plánem postavit na místě parku Gezi nákupní centrum. Ale po policejní brutalitě z prvních dnů se rozrostly do gigantických rozměrů a nabraly obecnější ráz: proti vládě, za svobodu slova, shromažďování...

V parku je stanové městečko, kde momentálně žije několik tisíc lidí. Na Taksimu se konají pochody, shromáždění, protesty, happeningy. O uplynulém víkendu se tu sešlo až několik stovek tisíc lidí volajících po rezignaci premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ovšem v pracovním týdnu bývá na Taksimu přes den spíše klid.

Turecké nepokoje

Policie se tu objevila poprvé od svého stažení z 1. června. Lidi z náměstí vytlačila buď do parku, nebo úplně pryč.

Následně istanbulský guvernér Hüseyin Avni Mutlu prohlásil, že cílem zásahu bylo výhradně odstranění bannerů ze sochy a kulturního centra, s lidmi v parku neměla akce "žádnou spojitost". Transparenty podle něj byly "reklamou legálních a ilegálních organizací a poškozovaly obraz Turecka ve světě."

Nicméně jen o pár hodin později zásahové jednotky vstoupily i do parku Gezi. Protestující na ně křičeli. Po asi deseti minutách konfrontace skončila a uniformy se stáhly zpátky na Taksim.

Police zasahovala i v hlavním městě Ankaře. Příslušníci zvláštní jednotky už v pondělí večer zakročili proti stovkám demonstrantů na honosné třídě Tunali Hilmi, která je uzavřena barikádami a kde od vypuknutí nepokojů dosud nedocházelo k větším střetům.

Zaměstnanci restaurací se podle svědků narychlo zavírali s klienty ve svých objektech, aby utekli před slzným plynem.

Setká se Erdogan s demonstranty?

V úterý dopoledne také znovu promluvil premiér Recep Tayyip Erdogan. Poté, co už o víkendu varoval, že jeho trpělivost má své meze, teď prohlásil, že protesty na Taksimu nabraly za uplynulé dva týdny novou dimenzi, přelily se ve "spirálu násilí" a nemohou být vnímány jako boj za demokratická práva. Zopakoval také, že demonstranti musejí z parku pryč.

Ve středu se má Erdogan, jehož rezignaci demonstranti požadují, sejít s některými z jejich zástupců. Nicméně zda se schůzka opravdu uskuteční, není jisté - zvláště nyní, po policejním zásahu na Taksimu a v parku a dalších tvrdých výrocích.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Konec stavu nouze na mexické hranici nebude. Trump vetoval rezoluci Kongresu

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vetoval společnou rezoluci obou komor Kongresu, která měla zrušit...

Média mají odposlechy ze slovenské korupční kauzy Gorila, trvají 39 hodin

Do médií unikla nahrávka z korupční aféry, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční...

VIDEO: Synchronizované tahání kočky za ocas. Putin trpěl u ruské hymny

Ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy Saúdské Arábie zažil krušné chvilky. Tamní král Salmán bin Abd...

Najdete na iDNES.cz