Tuniský prezident kvůli protestům vyhlásil výjimečný stav a prchl ze země

  16:21aktualizováno  22:41
Tuniský prezident odletěl ze země, informovala arabská stanice Al-Džazíra. Krátce předtím rozpustil kvůli protestům vládu. Podle státní televize byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, uzavřen vzdušný prostor a začal platit noční zákaz vycházení. Úřadu prezidenta se dočasně ujal premiér rozpuštěného kabinetu.

Prezident Zín Abidín bin Alí, který zemi vládl posledních 27 let, Tunisko opustil krátce poté, co rozpustil vládu a slíbil, že nové parlamentní volby se v dosud stabilní zemi na severu Afriky uskuteční do šesti měsíců.

Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí prchl ze země (14. ledna 2011)

K tomuto rozhodnutí ho přiměly protesty Tunisanů, které zemí zmítají už několik týdnů. Lidem vadí vysoká nezaměstnanost, stále vyšší ceny potravin a korupce. Čtyřiasedmdesátiletý Bin Alí sice ve čtvrtek slíbil, že v roce 2014 už nebude znovu kandidovat na nejvyšší úřad, demonstranty tím ale nezastavil.

Ráno opět zaplavili ulice metropole Tunisu a žádali jediné - rozpad vlády a odstoupení hlavy státu.

Protesty v Tunisku (14. ledna 2011)

V odpoledních hodinách prezident oznámil rozpuštění vlády. Obyvatelé metropole Tunisu, k nimž se připojili i lidé z provinčních měst, ale protestovat nepřestali.

Na osm tisíc lidí se shromáždilo před ministerstvem vnitra a všichni volali po jeho okamžité rezignaci. Lidé provolávali hesla jako "Bin Alí, odejdi!" a "Děkujeme, bin Alí, ale už to stačí", napsala ČTK.

Tuniským hlavním městem zmítají už několik týdnů nepokoje (14. ledna 2011)

Tuniským hlavním městem zmítají už několik týdnů nepokoje (14. ledna 2011)

Po odvolání vlády vyhlásil Zín Abidín bin Alí výjimečný stav. V Tunisku začal platit zákaz shromažďování a zákaz vycházení od pěti odpoledne do sedmi hodin ráno, informovala Reuters. Tunisko také uzavřelo vzdušný prostor a letiště údajně obsadila armáda.

V jednom z posledních letadel, které ze země vzlétly, byl však podle arabské televizní stanice Al-Džazíra sám prezident. Jerusalem Post na svém webu uveřejnil, že dlouholetý vládce Tuniska odletěl do Francie. Francouzské sdělovací prostředky ale večer oznámily, že prezident Nicolas Sarkozy odmítl povolit bin Alíovi vstup do země.

Podle televize Al-Džazíra tak bin Alí zamířil do oblasti Perského zálivu, nejspíš do Kataru. Jeho funkce se pak dočasně ujal premiér rozpuštěného kabinetu, Muhammad Ghannúší. Zemi zřejmě povede až do voleb.

Jedna ze soukromých tuniských televizních stanic také uvedla, že byl zatčen prezidentův zeť a několik dalších členů jeho rodiny. Později se však ukázalo, že vlivný prezidentův zeť odcestoval do Dubaje. 

Protesty v Tunisku (14. ledna 2011)

Při pátečních demonstracích byla podle Reuters slyšet střelba. Nespokojení Tunisané vylezli i na budovu ministerstva a policie proti nim použila slzný plyn a obušky.

Úřady dosud potvrdily smrt 23 civilistů, počet obětí střetů s policií a vojáky je ale prý mnohem vyšší. Jen od včerejšího večera v metropoli zemřelo třináct lidí. 

Situace v Tunisku znepokojila i amerického prezidenta Baracka Obamu, který odsoudil použití násilí proti Tunisanům a zároveň vyzval tuniskou vládu, aby zorganizovala svobodné a spravedlivé volby. "Vyzývám všechny strany k zachování klidu. Vláda by měla respektovat lidská práva," prohlásil Obama.

ČEŠTÍ TURISTÉ BY V TUNISU BÝT NEMĚLI

Podle mluvčího Asociace českých cestovních agentur Tomia Okamury se v současné době v pevninské části Tuniska nenachází žádný zájezd českých turistů. V Tunisku je totiž v zimních měsících příliš chladno a cestovní kanceláře obnovují nabídku pobytů v této zemi nejdříve v březnu.

Podle marketingové ředitelky cestovní kanceláře Firotour Pavlíny Pešové pořádá cestovní kancelář zájezdy pouze na ostrov Džerba, jinde v zemi žádné zákazníky v současné době nemá. Je ovšem možné, že je tam malé množství individuálně cestujících Čechů

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz