Tunguzský meteorit zasáhl zemi před sto lety, jeho původ je stále neznámý

  11:36aktualizováno  11:36
Obyvatele centrální Sibiře u řeky Podkamenaja Tunguska ozářilo silné světlo, do něhož se ani nedalo podívat. Pak se ozvala série výbuchů a vysoký sloup prachu a dýmu z požáru se zvedl k nebi. Na den přesně před sto lety dopadlo 75 kilometrů od města Vanavara neznámé kosmické těleso.

Jezero Čeko, které někteří vědci považují za kráter po dopadu tunguzského meteoritu. | foto: Boloňská univerzita

Mimořádně silný výbuch tělesa, o jehož původu se vědci zatím neshodli, zazněl 30. června 1908 ráno po sedmé hodině. Naštěstí těleso dopadlo nad prakticky neobydlenou částí tajgy v sibiřské Krasnojarské oblasti. Příčina obrovské detonace se nejčastěji připisuje pádu meteoritu a jeho výbuchu ve výšce asi pět až deset kilometrů nad zemským povrchem.

Exploze vyvrátila a polámala šedesát milionů stromů na ploše více než dvou tisíc čtverečních kilometrů. Asijské seismické stanice ji zaznamenaly jako zemětřesení o síle pět stupňů Richterovy stupnice a tlakovou vlnu, která zeměkouli obletěla dvakrát, detekovaly barometry po celém světě.

Ještě několik následujících nocí po detonaci byla prý noční obloha v Evropě neobvykle světlá a jevy podobné polární záři mohli lidé spatřit i ve střední Evropě.

. CO BY SE STALO, KDYBY STEJNĚ VELKÝ METEORIT ZASÁHL STŘEDNÍ ČECHY?

Nejistota o původu i velikosti tělesa trvá celé století
Co vlastně nad Sibiří před sto lety explodovalo, není dodnes zcela objasněno. Vědci se domnívají, že to byla planetka nebo kometa. Dosud se však nenašel jediný kus meteoritu a pravděpodobně ani kráter.

Loni sice skupina italských geologů publikovala článek, ve kterém tvrdili, že dlouho hledaný kráter nalezli, ale jejich hypotéza zatím nebyla potvrzena. Tímto kráterem má být zhruba třísetmetrové jezero Čeko vzdálené asi osm kilometrů od epicentra výbuchu.

Zastánci meteoritu mají jasno. Tvrdí, že nad Sibiří přeletěl chondrit, kamenný meteorit s křehčí strukturou, a proto se z něj - na rozdíl například od meteoritů, které jsou z železa a niklu - nenašly trosky ani kráter.

Síla tisícovky hirošimských bomb
Jistota ale nepanuje ani u velikosti tělesa, které nad tajgou explodovalo. Dle rozsahu škod vědci nejčastěji předpokládali, že meteorit měřil v průměru asi padesát metrů a sílu jeho exploze odhadovali na deset až dvacet megatun TNT.

Šlo o tisíckrát větší sílu, než měla hirošimská atomová bomba. Dle simulací, které loni vytvořil americký fyzik Mark Boslough, mohl ale takovou zkázu způsobit meteorit o průměru asi jen třicet metrů.

Tato hypotéza je značně znepokojující, neboť naznačuje, že zkázu tak obrovských rozměrů mohou způsobit i poměrně malá tělesa, kterých je ve sluneční soustavě obrovské množství, a vědci je navíc nedokážou včas zpozorovat.

Někteří vědci přicházejí i s exotičtějšími hypotézami. Jsou přesvědčeni, že výbuch způsobil přírodní plyn, miniaturní černá díra, kus antihmoty nebo kulový blesk. Záhadologové nevylučují havárii kosmické lodi nebo laserový paprsek ze souhvězdí Labutě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Černohorskou novinářku napadl zločinecký gang, objasnila policie

Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou v úterý večer postřelil...

Černohorská policie objasnila loňský útok na investigativní novinářku Oliveru Lakićovou. Na svědomí ho má zločinecký...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz