Labyrint tunelů pod Gazou. Inženýři Hamasu trumfnou i Vietkong

  16:47aktualizováno  16:47
Izraelská armáda v současnosti v Pásmu Gazy ničí tunely, kterými palestinští bojovníci pronikají na území židovského státu. Tato sofistikovaná síť podzemních chodeb začala vznikat před patnácti lety kvůli pašování zbraní a zboží z Egypta. Hamas pak umění kopat tunely posunul na zcela novou úroveň.

Izraelský voják v palestinském tunelu (25. července 2014). | foto: Reuters

Úplně první tunely vznikly pod hraniční linií mezi Gazou a Egyptem. Palestinci jimi pašovali zbraně, později i zboží každodenní potřeby. Když se před deseti lety izraelští vojáci z Gazy stáhli, počet tunelů podle BBC začal rychle narůstat.  

Do pašování je zapojena velká část místních obyvatel a daň z „importovaného“ zboží tvoří dnes podstatnou část příjmů Hamasu. Loni však egyptský vojenský režim tunely ústící na Sinaji uzavřel, což značně přispělo k současné ekonomické krizi na palestinském území.

Hamas vs. Izrael

Nejpozději od roku 2001 začali Palestinci podzemní chodby využívat k útokům na vojáky židovského státu. Pod izraelským kontrolním stanovištěm vykopali tunel, napěchovali ho výbušninami a vyhodili do povětří. Jenže zanedlouho zjistili, že tato metoda není příliš efektivní. Práce na tunelu byla náročná a Izraelci při explozi většinou utrpěli jen lehká zranění.

Palestinští radikálové proto změnili taktiku. V lednu 2006 se bojovníci brigád Izz ad-Dína al-Kassáma vynořili z tunelu u kibucu Kerem Šalom za hranicí Gazy a zaútočili na izraelskou hlídku. Dva vojáky zabili, další dva zranili a mladého desátníka Gilada Šalita odtáhli tunelem do Gazy  (o pěti letech v zajetí si můžete přečíst zde).

Podzemní bludiště

Tento velký propagandistický úspěch palestinských radikálů přišel v roce, kdy kontrolu nad Pásmem Gazy převzal Hamas. Radikální hnutí postupem let vybudovalo pod obydlenými oblastmi řadu podzemních bunkrů, které jsou propojené tunely s mnoho vstupy a výstupy.

Odborníci tento podzemní labyrint srovnávají s tunely Vietkongu z doby války ve Vietnamu. BBC ale upozorňuje, že tunely Hamasu jsou oproti norám vietnamských partyzánů daleko sofistikovanější. Zdi a stropy jsou vybetonované, v tunelech funguje elektřina a veškeré nezbytné vymoženosti pro delší pobyt pod zemí. Pokud do nich neprosakuje podzemní voda, kterou je potřeba odčerpávat, nevyžadují tunely téměř žádnou údržbu.

Kdyby tunely nebyly vybetonované, rozpadly by se. Půda v Gaze je totiž velmi sypká a dělníci Hamasu by je museli neustále obnovovat a vyztužovat. Tunely určené k pašování zboží a zbraní z Egypta jsou širší, aby jimi prošly i větší věci (například raketa Fadžr-5 měří více než 6 metrů a váží asi tunu). Zato tunely, které slouží k infiltraci do Izraele, jsou jen na jedno či dvoje použití a široké jsou jen tak, aby jimi prošel vyzbrojený muž.

Tunely jsou navzájem propojeny a mají mnoho vchodů a východů. To bojovníkům Hamasu umožňuje překvapivý útok z různých směrů, po kterém opět bleskově zmizí pod zem. Vstupy a pravděpodobně i samotné tunely jsou zabezpečeny nástražnými výbušninami, které Hamas poprvé použil během izraelské ofenzivy v Gaze v letech 2008 - 2009. Přesný rozsah podzemního bludiště kromě Palestinců nikdo nezná, izraelská armáda předpokládá, že tunelů jsou desítky.

Fotogalerie

Žádné sbíječky

Kopání a betonování tunelů je náročná manuální práce, která tvá i několik měsíců. Dělníci pracují dvacet metrů pod zemí a nesmí používat žádné motorové nářadí, jako jsou sbíječky, protože jejich rachocení by mohly zaslechnout izraelské výzvědné služby.

Izraelci se snaží tunely odhalit pomocí různých akustických, seizmických či radarových pomůcek. Podle izraelské tajné služby jsou vstupy často skryty pod podlahami domů, mešit či škol. Ale i když se vojákům židovského státu podaří najít jedno z mnoha ústí, nemají zdaleka vyhráno. Musejí projít dům po domu, aby trasu podzemní chodby z Gazy k izraelské hranici kompletně zmapovali.

Prozkoumaný tunel je pak třeba zničit beze zbytku. Kdyby Izraelci jen zavalili jeho ústí a vzduchové šachty, bojovníci Hamasu by tunel rychle opět uvedli do provozu. Proto izraelská armáda tunely naplní výbušninou a odpálí.

Podívejte se, jak izraelská armáda ničí tunely palestinských bojovníků: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ve Francii odsoudili dalšího Čecha za převoz migrantů, dostal dva roky

Policie ČR ve spolupráci s kolegy z Německa zadržela na dálnici D5 u Šlovic...

Francouzská justice uložila dva roky vězení českému řidiči kamionu, který chtěl údajně do Velké Británie převézt dvacet...

Kosovský premiér podal demisi, je obviněný z válečných zločinů

Kosovský premiér Ramush Haradinaj ukazuje ve své kanceláři deklaraci...

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj podal v pátek demisi. Učinil tak poté, co ho žalobce zvláštního tribunálu v Haagu...

Íránské revoluční gardy zajaly tanker plující pod britskou vlajkou

Britský tanker Stena Impero na archivní fotografii

Íránské revoluční gardy tvrdí, že zajaly britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu. Zprávu přinesla íránská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz