Labyrint tunelů pod Gazou. Inženýři Hamasu trumfnou i Vietkong

  16:47aktualizováno  16:47
Izraelská armáda v současnosti v Pásmu Gazy ničí tunely, kterými palestinští bojovníci pronikají na území židovského státu. Tato sofistikovaná síť podzemních chodeb začala vznikat před patnácti lety kvůli pašování zbraní a zboží z Egypta. Hamas pak umění kopat tunely posunul na zcela novou úroveň.

Izraelský voják v palestinském tunelu (25. července 2014). | foto: Reuters

Úplně první tunely vznikly pod hraniční linií mezi Gazou a Egyptem. Palestinci jimi pašovali zbraně, později i zboží každodenní potřeby. Když se před deseti lety izraelští vojáci z Gazy stáhli, počet tunelů podle BBC začal rychle narůstat.  

Do pašování je zapojena velká část místních obyvatel a daň z „importovaného“ zboží tvoří dnes podstatnou část příjmů Hamasu. Loni však egyptský vojenský režim tunely ústící na Sinaji uzavřel, což značně přispělo k současné ekonomické krizi na palestinském území.

Hamas vs. Izrael

Nejpozději od roku 2001 začali Palestinci podzemní chodby využívat k útokům na vojáky židovského státu. Pod izraelským kontrolním stanovištěm vykopali tunel, napěchovali ho výbušninami a vyhodili do povětří. Jenže zanedlouho zjistili, že tato metoda není příliš efektivní. Práce na tunelu byla náročná a Izraelci při explozi většinou utrpěli jen lehká zranění.

Palestinští radikálové proto změnili taktiku. V lednu 2006 se bojovníci brigád Izz ad-Dína al-Kassáma vynořili z tunelu u kibucu Kerem Šalom za hranicí Gazy a zaútočili na izraelskou hlídku. Dva vojáky zabili, další dva zranili a mladého desátníka Gilada Šalita odtáhli tunelem do Gazy  (o pěti letech v zajetí si můžete přečíst zde).

Podzemní bludiště

Tento velký propagandistický úspěch palestinských radikálů přišel v roce, kdy kontrolu nad Pásmem Gazy převzal Hamas. Radikální hnutí postupem let vybudovalo pod obydlenými oblastmi řadu podzemních bunkrů, které jsou propojené tunely s mnoho vstupy a výstupy.

Odborníci tento podzemní labyrint srovnávají s tunely Vietkongu z doby války ve Vietnamu. BBC ale upozorňuje, že tunely Hamasu jsou oproti norám vietnamských partyzánů daleko sofistikovanější. Zdi a stropy jsou vybetonované, v tunelech funguje elektřina a veškeré nezbytné vymoženosti pro delší pobyt pod zemí. Pokud do nich neprosakuje podzemní voda, kterou je potřeba odčerpávat, nevyžadují tunely téměř žádnou údržbu.

Kdyby tunely nebyly vybetonované, rozpadly by se. Půda v Gaze je totiž velmi sypká a dělníci Hamasu by je museli neustále obnovovat a vyztužovat. Tunely určené k pašování zboží a zbraní z Egypta jsou širší, aby jimi prošly i větší věci (například raketa Fadžr-5 měří více než 6 metrů a váží asi tunu). Zato tunely, které slouží k infiltraci do Izraele, jsou jen na jedno či dvoje použití a široké jsou jen tak, aby jimi prošel vyzbrojený muž.

Tunely jsou navzájem propojeny a mají mnoho vchodů a východů. To bojovníkům Hamasu umožňuje překvapivý útok z různých směrů, po kterém opět bleskově zmizí pod zem. Vstupy a pravděpodobně i samotné tunely jsou zabezpečeny nástražnými výbušninami, které Hamas poprvé použil během izraelské ofenzivy v Gaze v letech 2008 - 2009. Přesný rozsah podzemního bludiště kromě Palestinců nikdo nezná, izraelská armáda předpokládá, že tunelů jsou desítky.

Fotogalerie

Žádné sbíječky

Kopání a betonování tunelů je náročná manuální práce, která tvá i několik měsíců. Dělníci pracují dvacet metrů pod zemí a nesmí používat žádné motorové nářadí, jako jsou sbíječky, protože jejich rachocení by mohly zaslechnout izraelské výzvědné služby.

Izraelci se snaží tunely odhalit pomocí různých akustických, seizmických či radarových pomůcek. Podle izraelské tajné služby jsou vstupy často skryty pod podlahami domů, mešit či škol. Ale i když se vojákům židovského státu podaří najít jedno z mnoha ústí, nemají zdaleka vyhráno. Musejí projít dům po domu, aby trasu podzemní chodby z Gazy k izraelské hranici kompletně zmapovali.

Prozkoumaný tunel je pak třeba zničit beze zbytku. Kdyby Izraelci jen zavalili jeho ústí a vzduchové šachty, bojovníci Hamasu by tunel rychle opět uvedli do provozu. Proto izraelská armáda tunely naplní výbušninou a odpálí.

Podívejte se, jak izraelská armáda ničí tunely palestinských bojovníků: 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

TÝDEN OBRAZEM: Léto na lyžích, oběť bohům a špinavá hra

ŽHNOUCÍ PROUD. Láva světélkuje uvnitř kráteru sopky Nyiragongo, která stojí v...

Příznivci zimních sportů se i v létě dočkali závodů, ve Švýcarsku se soutěžilo v travním lyžování. V Pákistánu zase v...

VIDEA TÝDNE: Nouzové přistání airbusu, posvěcený zadek a neschopná mluvčí

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Letecké schopnosti, které předvedl pilot ruského airbusu a Češka, která si nechala posvětit pozadí. To jsou dvě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz