Tulení mládě, motorový olej a irský trojlístek. Ti všichni jsou pro Obamu

  10:07aktualizováno  10:07
New York (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Lední medvědi fandí Obamovi. Tulení mláďata rovněž. Také blondýny a brunety. Alespoň podle nápisů na tričkách, která se dají koupit u stánku na newyorském Union Square. "Chodí sem zrzky a ptají se, proč nemáme triko i pro ně," směje se prodavačka Jannet. Den před volbou prezidenta žije největší město USA nadějí na vítězství demokratického kandidáta. Stoupence republikána McCaina aby pohledal.

Jannet prodává na Manhattanu trička podporující Baracka Obamu (3. listopadu 2008) | foto: Adéla DražanováiDNES.cz

Autorem triček, která Jannet na trhu na půvabném náměstí prodává, je umělec Larry Kleinstein. "On má vlastně na trička firmu. Sám navrhuje a tiskne různé motivy, většinou nějak angažované. Když Obama získal nominaci demokratů do voleb, Larry odložil všechno ostatní a vrhnul se na tohle," vysvětluje Jannet.

"Jeho nápady mají obrovský úspěch, každý den tu prodám tak pětasedmdesát triček. To jsme ani nečekali," pochvaluje si Jannet, v "civilním" životě úřednice. Jedno triko stojí dvacet dolarů. Za patnáct se dá koupit "obamovský" obleček pro psíka. "Jeden motiv ukradla konkurence a teď ho prodává jen o kousek dál, koukněte," ukazuje Jannet.

Trička na podporu Baracka Obamy, Union Square, New York (3. listopadu 2008)

Vskutku. Larryho stánek totiž zdaleka není jediný svého druhu na Union Square. Jen o pár metrů dál prodává půvabná Afroameričanka vlastní grafiky s obamovským motivem. S rámečkem za padesát dolarů, bez něj za třicet. Vedle ní je další stánek, opět s tričky, tentokrát ručně malovanými. A stačí udělat čelem vzad a je tu stojan přetékající obrázky a připínacími plackami.

Všechny stánky mají jedno společné: podporují výhradně demokrata Obamu. John McCain tu žádné zastoupení nemá. "Blázníte? Tady? V centru New Yorku? Kdo by to kupoval?" směje se Jannet.

Použitý motorový olej jako metafora času.
David Macaluso, černovlasý mladík v čepici a šedivém kabátě, je Newyorčan s italskými předky. Má řasy dlouhé tak, že by s nimi mohl způsobit vichřici. Sedí na rozkládací židli u stolku se dvěma velkými portréty... Baracka Obamy.

Namaloval je použitým motorovým olejem. "Používám tuhle techniku od roku 2005. Vnímám ji jako metaforu pro čas. A zvlášť pro tohle historické období našich dějin," vysvětluje.

David studoval umění na Newyorské univerzitě, ale nechal toho po několika semestrech. Své obrazy Obamy prodává na Union Square necelé čtyři týdny. Po pětadvaceti dolarech. Nabízí je i na svých internetových stránkách, tam jsou ovšem o dvacet dolarů dražší.

David Macaluso maluje portréty Baracka Obamy použitým motorovým olejem

"Obama vyhraje. Doufám. Naše země je rozdělená. Ale Obama předvedl neobyčejnou, skvěle zorganizovanou kampaň. Samozřejmě byly věci, které ho poškodily, třeba jako ta záležitost s reverendem Wrightem. Ale on osobně žádné chyby neudělal," soudí David.

"John McCain není tak zlý. Z porovnání s jinými republikány vychází dobře. Ale má jednu velkou smůlu - Bushe," uvažuje. Přesto si Obamovým vítězstvím není stoprocentně jistý. "McCain pořád má šanci. Sice malou, ale stát se může cokoliv." Podobně mluví i Jannet. "Každý den je to jiné. Někdy jsem si úplně jistá, že Obama vyhraje, ale jindy jsem nervózní."

Jannet se narodila v Utahu, mormonském státě, odkud pochází třeba poražený uchazeč o republikánskou nominaci Mitt Romney. Jannet se přestěhovala do New Yorku, ale rodinu má v Utahu. "Třeba moje máma s tátou budou hlasovat pro Obamu. Ale celkově u nás vyhrají republikáni, to je jasné," předpovídá Jannet.

Není důvod pochybovat, čísla hovoří jasně: v roce 2004 porazil George Bush Johna Kerryho v Utahu o pětačtyřicet procent. O čtyři roky dříve "uštědřil" Alu Goreovi 40 procent.

Prý dělám z Obamy Irčana
Na dohled od Davidova stanoviště na sebe v šedi zamračeného newyorského dopoledne poutá pozornost záplava zelené. Další proobamovský stánek. A znovu originální. Studentka Erin O'Connorová tu prodává trička podporující nikoliv Obamu, ale O'Bamu. A místo srdce je v nápisu "I love O'Bama" použit trojlístek, tradiční symbol Irska.

Erin bydlí v Brooklynu a studuje na Newyorské univerzitě. Trička si sama navrhla, nechala natisknout a od minulého týdne je prodává tady na Union Square. Mají úspěch, podobně jako ta od Larryho Kleinsteina. "Kupují je hlavně Britové a Irové. A samozřejmě Američané s irskými kořeny," vypočítává Erin.

Erin O'Connorová pro O'Bamu

K posledně jmenované skupině patří i ona. Její rodina žije v Michiganu, státě, na který asi nejhůř dopadla současná ekonomická krize. Zítra tam podle předpovědí vyhraje Obama. "Naši ho budou taky volit. Aspoň si to myslím, oni o politice moc nemluví. Ale vím, že nesnášejí Sarah Palinovou. Představa, že by se mohla stát prezidentkou, je děsí," říká Erin.

Ekonomické nesnáze, které sužují její domovský stát, byly konec konců i jedním z důvodů, proč se rozhodla navrhnout a prodávat zelená O'Bamovská trička. Výtěžek z prodeje dá Erin jedné ženě z jejich kostela, nad jejímž domem visí hrozba exekuce.

"Zatím jsem vydělala asi dva a půl tisíce dolarů. Ale setkala jsem se i s negativní reakcí. Bylo tu pár agresivních lidí, kteří na mě křičeli, že zneužívám trojlístek, symbol Irska. A že dělám z Obamy Irčana. Nevím, co se jim nelíbí. Vždyť v Obamovi z matčiny strany koluje kapka irské krve," uzavírá Erin.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Nizozemsko musí podle soudu pomáhat návratu dětí radikálů, vláda nesouhlasí

Nizozemská vláda se odvolá proti pondělnímu verdiktu mezinárodního soudu v Haagu, podle kterého má stát napomáhat...

Člověk v tísni je nežádoucí, ohlásilo Rusko. Spolupracovníkům hrozí vězení

Rusko zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací. Člověk v tísni se stal...

Soused ji udal, že chodí „nahoře bez“, teď Američanka dostane odškodnění

Padesát tisíc dolarů (asi 1,1 milionu korun) coby odškodnění se domohla dvacetiletá americká studentka Effie Krokosová,...

Vraťte koncentrační tábory na původní mapu, stěžuje si Polsko na Netflix

Polská vláda opět ukázala, jak je citlivá na zmínku o koncentračních táborech, které za druhé světové války stály na...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz