Fukušimou otřásly další výbuchy a Japonsko vyděsil únik radiace

  1:27aktualizováno  12:07
Japonskou elektrárnou Fukušima I otřásly další dva výbuchy, celkem už elektrárna zažila čtyři exploze za čtyři dny. U reaktoru 4 navíc hořela nádrž s vyhořelým palivem a radioaktivita se dostala do ovzduší. V okolí zařízení okamžitě vzrostly hodnoty radiace. Po několika hodinách začaly opět klesat.

Situace v japonské elektrárně Fukušima I nabrala v úterý ještě dramatičtější ráz než v předchozích dnech, kdy se zařízením ozvaly první dvě exploze a Japonsko s hrůzou začalo sledovat boj zaměstnanců elektrárny, kteří se snaží mořskou vodou chladit přehřívající se palivové tyče.

Japonské tsunami

Úterní sled špatných zpráv z elektrárny odstartovala exploze vodíku u reaktoru 2, která se ozvala zařízením v noci našeho času. "Byla to exploze vodíku. Stále se snažíme zjistit příčinu a zatím nevíme, zda výbuch způsobilo poškození tlakové nádoby reaktoru," řekl agentuře Reuters krátce po výbuchu jeden z činitelů japonské agentury pro jadernou bezpečnost.

Hodnoty radioaktivity v okolí okamžitě stouply. "Nyní již mluvíme o úrovních, které mohou ohrozit lidské zdraví," prohlásil na tiskové konferenci mluvčí japonské vlády Jukio Edano. Zdůraznil však, že s rostoucí vzdáleností od elektrárny je úroveň radiace nižší.

Japonský premiér Naoto Kan rovněž potvrdil vyšší hodnoty radiace v okolí zařízení a vyzval obyvatele, kteří žijí do třiceti kilometrů od Fukušimy, aby nevycházeli ze svých domovů. Vláda už po předchozích explozích nařídila evakuaci lidem bydlícím do dvaceti kilometrů od zařízení.

Později přišla z Fukušimy další špatná zpráva: u reaktoru 4 se po explozi vzňala nádrž s vyhořelým palivem a radioaktivita proudí do ovzduší. Tento požár se Japoncům po pár hodinách podařilo uhasit. "Japonské úřady potvrdily, že oheň v nádrži s vyhořelým palivem v reaktoru 4 v elektrárně Fukušima byl uhašen," oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Síla radiace

Při dnešní nejvyšší hodnotě naměřené u jaderné elektrárny Fukušima dosahovaly hodnoty 11 930 mikrosievertů za hodinu. Kdyby byl lidský organismus takové radiaci vystavený celý den, tak by někteří lidé začali cítit nevolnost, ztrátu chuti. Mohla by jim narušit kostní dřeň, slezinu i lymfatické žlázy. Naopak současná úroveň radiace by neměla mít na člověka žádný vliv.

Sievert je jednotkou dávkového ekvivalentu ionizujícího záření. 1 Sv je taková absorbovaná dávka, která při jakémkoliv typu ionizujícího záření vyvolá v organické látce stejný biologický účinek.

Zdroj: Wikipedia.org

Poté, co hodnoty radiace v areálu elektrárny po úterní explozi prudce vystřelily nahoru a agentura Kjódó hovořila o tom, že poblíž reaktoru byla naměřena radiace 400krát vyšší, než je roční povolený limit, přišla z Japonska i dobrá zpráva.

Úroveň radiace v jaderném zařízení začala opět klesat. U hlavní brány Fukušimy byla hodnota radiace v 7:30 SEČ 596,4 mikrosievertů, zatímco hodinu po půlnoci SEČ dosahovala až 11 930 mikrosievertů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na prohlášení mluvčího japonské vlády Jukia Edana.

Jenže pak následovaly opět špatné zprávy: nejprve agentury oznámily, že vodní nádrž s vyhořelým palivem v reaktoru 4 je přehřátá - respektive voda se vaří - a její hladina možná klesá. Poté vyšlo najevo, že v budově stejného reaktoru jsou dvě díry o velikosti 8 metrů čtverečních, které zřejmě způsobil výbuch.

O závažnosti situace svědčí evakuace

O závažnosti situace po explozi mohl svědčit i fakt, že z Fukušimy I evakuovali většinu z 800 zaměstnanců, zůstává jich tam asi padesát. V okruhu 30 kilometrů od Fukušimy 1 zavedly úřady také bezletovou zónu.

V Tokiu vypukla kvůli možnosti, že by zvýšená radiace mohla zasáhnout i 240 kilometrů vzdálenou japonskou metropoli, panika. Bezpočet lidí z hlavního před rizikem utíká, ostatní se vrhli na horečné nákupy potravin a dalších nezbytných zásob, napsala agentura AP.

Vodík vybuchl v elektrárně poškozené pátečním zemětřesením a následnou tsunami už celkem čtyřikrát. Před úterními explozemi to bylo v budovách reaktorů 1 a 3. Druhá exploze, která nastala v pondělí v reaktoru 3, zranila jedenáct lidí a poničila i okolní budovy. Výbuch byl slyšet až 40 kilometrů daleko.

Zvýšená radiace se v okolí elektrárny objevila už před dnešními výbuchy. Pracovníci zařízení upouštěli kvůli problémům s chlazením tří reaktorů radioaktivní páru a ve vzduchu se objevilo radioaktivní cesium.

Z oblasti kolem elektrárny Japonci evakuovali na 200 tisíc lidí žijících do 20 kilometrů od zařízení (čtěte Dávka radiace zasáhla i námořníky letadlové lodě USS Ronald Reagan, která v oblasti pomáhá záchranářům).

Problémy ve Fukušimě způsobilo tsunami vyvolané zemětřesením o síle devět. Ničivá vlna vyřadila z provozu chladicí systém a reaktory se proto začaly přehřívat. Pracovníci zařízení se snaží všemožně zabránit tavení palivových tyčí a chladí je dokonce mořskou vodou. Úřady stále tvrdí, že opakování Černobylu je v případě Fukušimy vyloučeno.

Úřady v úterý potvrdily pět tisíc obětí páteční katastrofy, celkový počet mrtvých ale bude asi dvojnásobný. Pomoc Japonsku zdevastovanému pátečním zemětřesením a vlnou tsunami nabídlo už 91 zemí, japonská vláda ji přijala od zhruba 15 z nich.

Mezitím přibývá států, které vydaly varování před cestami do Japonska. Patří mezi ně i Česko. Dvě letecké společnosti - čínská Air China a tchawanská EVA Airways - už oznámily dočasné zrušení letů do Tokia.

mapka - Jaderné elektrárny ohrožené po zemětřesení

mapka - Jaderné elektrárny ohrožené po zemětřesení

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Britský lékař požádal muslimku, aby si sundala závoj. Hrozí mu vyhazov

Vdova po bojovníkovi Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (1. 4. 2019)

Kontroverze kolem běžné lékařské prohlídky mohou stát britského lékaře Keitha Wolversona kariéru. Dvaapadesátiletý...

Indián lovil mimo sezónu, dostal trest. Zastal se ho Nejvyšší soud USA

Ilustrační snímek

Clayvin Herrera v roce 2014 zveřejnil na internetu fotky z honu, kterého se zúčastnil na jihu Montany, a během nějž...

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Najdete na iDNES.cz