Zemětřesení v Indonésii má přes 800 obětí, z trosek volají lidé o záchranu

  8:18aktualizováno  9:46
Páteční zemětřesení a následná vlna tsunami, které postihly indonéský ostrov Sulawesi, mají již 832 potvrzených obětí. Dosud se uváděl zhruba poloviční počet obětí. Úřady očekávají, že číslo ještě výrazně poroste. Podle českého ministerstva zahraničí by mezi mrtvými neměli být žádní čeští občané.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, jež jsou domovem 600 tisíc lidí. Podle mluvčího indonéské agentury Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává stále mnoho lidí pod troskami zřícených domů. „Počet mrtvých poroste, protože hodně lidí je pod troskami a k mnohým se nikdo ještě nedostal,“ řekl.

Fotogalerie

Nugroho dodal, že 821 z dosud potvrzených obětí pochází z Palu a 11 z Donggaly. Přístup k tomuto městu, stejně jako k městům Sigi a Boutong, je podle něj stále špatný. Viceprezident Jusuf Kalla prohlásil, že počet mrtvých může vzrůst až na tisíce.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5. Následná tsunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Indonéští novináři, kteří jsou na místě, tvrdí, že všude kolem nich leží lidská těla.

Červený kříž odhaduje, že páteční katastrofa se týká až 1,6 milionu lidí. Velké obavy panují v případě Donggaly, která je odříznutá od proudu a komunikačních kanálů a rozsah škod tam stále není jasný.

Hlasy živých

Navzdory tomu, že se z poničených budov podle novinářů ještě ozývají hlasy živých, v Palu se už objevili zloději, kteří rabují poškozené nákupní centrum. Přeživší se snaží dostat ke svým poničeným domům a zachránit majetek.

Do Palu první pomoc dopravilo armádní letadlo a také vrtulníky, přístup k Donggale, jež byla nejblíže centra otřesů, je jenom od moře. Evakuační centra ve městě Palu by měl v neděli navštívit indonéský prezident Joko Widodo.

Desítky lidí jsou stále uvězněny také v troskách hotelu ve městě Palu, které po zemětřesení o síle 7,5 zasáhly údajně až šestimetrové vlny. Mluvčí agentury pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho na tiskové konferenci uvedl, že škody jsou rozsáhlé a tisíce domů, nemocnic, nákupních center a hotelů se zhroutily.

Palu leží asi 1500 kilometrů od Jakarty a řada obětí v Palu jsou lidé, kteří neodešli z pobřeží, kde se na pláži chystal festival.

Na sociálních sítích se objevila kritika na adresu geofyzikální agentury za způsob, jakým varovala před tsunami. Agentura sice varování vydala, ale po 34 minutách je zrušila. Hájí se tím, že postupovala podle předpisů a při rušení varování vycházela z údajů odečtených ze senzorů v moři vzdálených asi 200 kilometrů od Palu.

„Nemáme k dispozici pozorovatelská data v Palu, museli jsme použít ta, co jsme měli,“ sdělil Rahmat Triyono z geofyzikální agentury. Nejbližší senzor, který byl k dispozici, zaznamenal pouze šesticentimetrovou vlnu. Podle indonéského tisku není jasné, zda tsunami, jež velmi rychle zasáhla pobřeží u Palu, udeřila před, nebo po odvolání varování. „Podle videí na sociálních sítích soudíme, že tsunami udeřila před oficiálním odvoláním varování,“ řekl Triyono.

Na ostrově jsou dva Češi

Na ostrově Sulawesi jsou podle informací ministerstva zahraničí také dva čeští občané.

„Na konzulární pohotovost se v noci z pátku na sobotu obrátila přítelkyně českého turisty, který tou dobou pobýval v oblasti Palu. Konzul českého velvyslanectví se následně s dotyčným telefonicky spojil a ten konzula informoval, že na jiné části ostrova pobývá ještě další český občan. Ten by však měl být v oblasti mimo ohrožení,“ sdělil iDNES.cz mluvčí resortu Robert Řehák. 

29.září 2018 v 23:04, příspěvek archivován: 30.září 2018 v 09:16

Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast Indonésii a rodinám obětí zemětřesení a tsunami. Pověřil jsem české velvyslanectví v Jakartě, aby zjistilo potřeby indonéské strany. @mzvcr je připraveno pomoci v koordinaci s krizovým centrem #EU.

Jan Hamáček, který je pověřen vedením ministerstva zahraničí, na Twitteru uvedl, že pověřil české velvyslanectví v Jakartě, aby zjistilo, jakou pomoc Indonésie potřebuje. 

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1 300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 tisíc lidí ve třinácti zemích, z toho více než 120 tisíc v Indonésii. Palu zasáhly tsunami v letech 1927 a 1968.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Doba úsměvů pominula. Španělé migranty nejdříve vítali, teď je nechtějí

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Španělské úřady změnily svůj postoj vůči migrantům, když na začátku ledna zadržely jednu z lodí španělské nevládní...

Dva výbuchy za tři dny. Přízrak krvavého násilí ožívá v Severním Irsku

Policejní vyšetřování po výbuchu auta před budovou soudu v severoirském městě...

V severoirském městě Londonderry maskovaní muži v pondělí unesli dvě vozidla, která odstavili na dvou různých místech....

EU uvalila kvůli útoku v Salisbury sankce na členy ruské kontrarozvědky

Snímek pořízený z rozhovoru Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy pro televizi...

Evropská unie uvalila sankce na dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU a také na šéfa této služby a jeho zástupce...

Najdete na iDNES.cz