Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Samaras spasitelem Evropy? Ještě loni škrty odmítal, diví se odborník

  20:43aktualizováno  20:43
Vítězní řečtí konzervativci ještě minulý rok protestovali proti úspornému plánu a nyní jsou oslavováni jako zachránci Evropy, diví se Konstantinos Tsivos, který se zabývá moderními řeckými dějinami. V Řecku podle něj navíc chybí tradice koaličních vlád.

Antonis Samaras slaví volební úspěch své strany (17. června 2012) | foto: Reuters

Jaký máte z voleb pocit?
Mám smíšené pocity. Na jednu stranu máme konečně příležitost mít zítra nebo pozítří vládu i s funkční opozicí. Otázka dalšího fungování však bude záležet na tom, co se dojedná v Bruselu v nejbližší budoucnosti.

Jak se cítí Řekové? Už je volby unavují?
Je pravda, že ty dvoje volby za sebou zafungovaly jako ventil. Ventil řeckých voličů k tomu, aby vyjádřily svoje emoce. V květnových volbách voliči ventilovali hněv a nyní ventilovali všechny ty tlaky Evropy, aby řecká politická scéna rozhodla to velké dilema, zda zůstat či nezůstat v eurozóně. Přitom 85 procent Řeků je pro setrvání. A to také dali voliči najevo napříč politickým spektrem.

Řecké volby

Osobně totiž nepřijímám tohle dělení na proevropské a protievropské strany. Trochu na mne působí komicky, že designovaný premiér Samaras se stal proevropským politikem, který dává zahraničním spojencům záruky, že Řecko bude plnit své závazky. Ten samý člověk byl před rokem všemi konzervativními stranami kritizován za nezodpovědný přístup. Právě on nechtěl spolupracovat s tehdejší socialistickou vládou a byl proti těm samým opatřením, která nyní bude muset realizovat, bude-li premiérem.

Je tedy Samaras populista?
Jeho stanovisko se ve skutečnosti hodně posunulo, to je pravda. Každopádně mu taková změna moc nepřidává na důvěře. Lidé, kteří ho nyní jmenují jako zachránce Řecka (třeba kancléřka Merkelová, bývalý francouzský prezident a další konzervativní lídři Evropy) ho původně kritizovali, že je nezodpovědný.

Otázkou je, kdy tedy měla smysl jeho politika... Zda tenkrát, když kritizoval memorandum, či teď, když ho bude muset realizovat. Je ale pravda, že jeho vítězná Nová demokracie nyní slibovala, že půjde po sestavení vlády do Bruselu, že bude chtít zásadní revizi těch škrtů a opatření, které mají neblahé dopady na společnost.

Jak bude podle vás vypadat složení nové vlády? Myslíte, že SYRIZA přistoupí na vládu "národní jednoty"?
Pokud vím, tak Alexis Tsipras tuto možnost vyloučil. Nová demokracie (ND) i PASOK SYRIZu pochopitelně tlačily, aby se zúčastnila nové vlády. (V pondělí odpoledne to Tsipras skutečně vyloučil. - pozn. red.) V Řecku ale není zvykem spolupráce více stran ve vládě. Neexistuje tradice koaličních vlád. Mám jisté obavy, jak se tato skutečnost odrazí, pokud se vytvoří koaliční vláda mezi ND, PASOKem a popřípadě s menší stranou Demokratická levice.

Řecký prezident prohlásil, že chce novou vládu ještě dnes. Myslíte, že je to reálné nebo zemi čeká opět zdlouhavé bezvýsledné jednání?
Myslím, že ten tlak je tak velký, že v nejbližší době budeme mít vládu. Otázka je, nakolik se tato vláda prokáže jako funkční. Připomínám, že tyto dvě formace (ND a PASOK) dostaly ve volbách před dvěma lety přes 75 procent hlasů a měly v třísetčlenném parlamentu většinu 250 poslanců.

V nedělních volbách pak získaly ty samé strany jen něco přes čtyřicet procent a  mají těsnou většinu. Je proto velká neznámá, nakolik bude tato vláda životaschopná, když se nezmění dosavadní kurz, nenastartuje se znovu ekonomika a nedojednají se změny sociálních dopadů na zemi.

PhDr. Konstantinos Tsivos

Přednáší na Karlově a Masarykově univerzitě řecké dějiny a reálie. Dále se zabývá studiem občanské války v Řecku a příchodem řeckých emigrantů do tehdejšího Československa. Na toto téma publikoval několik odborných knih. Zkoumá i řecko-turecké vztahy a současnou řeckou krizi. V letech 1982-87 vystudoval Fakultu žurnalistiky na UK. V ČR žije od roku 1994.

Konstantinos Tsivos

Konstantinos Tsivos

Pravicovou Novou demokracii a levicovou koalici SYRIZA dělilo jen několik procent. Neukázalo se, jak je řecká společnost rozdělená? Může to mít v budoucnu nějaký dopad?
V tom máte pravdu. Řecká společnost je skutečně rozdělená. Myslím ale, že v některých zásadních otázkách existuje jistá míra souhlasu napříč celým spektrem. Pětaosmdesát procent Řeků je pro setrvání v eurozóně. Je proto nemístné mluvit o proevropských a protievropských stranách. Třeba SYRIZA je zasazována do té druhé skupiny. A přitom SYRIZA neříká, že chce vystoupit z eurozóny a vrátit se k drachmě...

Další věc, se kterou Řekové souhlasí je, že zásadní způsobem musí být revidovány smlouvy, které byly podepsány mezi Řeckem a Bruselem, MMF a evropskou centrální bankou. Tohle není jen heslo radikální levice, ale prosazuje to i Samaras. Chápe totiž, že pokud chce životaschopnou vládu, musí snížit nezaměstnanost. Proto bylo první, co řekl, že půjdeme do Bruselu dojednat nové podmínky, abychom nastartovali ekonomiku.

Do parlamentu se opět dostal ultranacionalistický Zlatý úsvit. Předpoklady, že se voliči napodruhé "leknou" a extremistickou stranu nezvolí, se tak nevyplnily. Je řecká společnost skutečně už tolik radikalizovaná?
Osobně jsem taky očekával, že potom co tito extremisté předvedli v těch čtyřiceti dnech od 6. května, většina našich voličů zjistí, že vedení této strany se skládá z primitivů, kteří nemají co dělat v našem parlamentu. Bohužel se zdá, že v Řecku skutečně existuje 400 000 voličů, kteří dávají přednost řeckým neonacistům... Teď záleží, jak se k nim celá společnost postaví. Vedle ostatních zvolených politiků tak bude v parlamentu sedět 18 poslanců, kteří se hlasí k neonacismu.

Na jediné zasedání předchozího parlamentu poslanci Zlatého úsvitu vpochodovali v sevřené formaci... Mluvčí strany se "proslavil" zfackováním političky v přímém přenosu... Co se dá od takové strany v parlamentu očekávat dál?
To jsou jen ty mediálně známé kauzy. Mne spíš znepokojují jejich útoky na imigranty v řeckých městech. Obávám se, aby to nenabralo charakter masových pogromů...

Z Evropského pohledu to vypadá, že je krize zažehnána, eurozóna zachráněna. Jak ale vnímají Řekové svou budoucnost plnou šetření?
Víte, já nežiji v Řecku, ale chtěl bych tam být a s lidmi mluvit... Před volbami jsem tam ale byl a přišlo mi, že tam panuje bezradnost a odevzdanost. Radikálně levicová SYRIZA měla před dvěma lety necelých 5 procent a nejednou se dostala na 27. Je to otázka hněvu. Volil každý druhý mladý člověk, protože každý druhý je bez práce. A každý pátý dal hlas Zlatému úsvitu. Můžou poděkovat Angele Merkelové a Christine Lagardeové, že necitlivými a nevkusnými zásahy do řecké předvolební kampaně ještě více rozhněvali Řeky a obrátili je k tomu, aby volili SYRIZU.

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Macronova nová Evropa

Konečně nový evropský lídr? Vystoupení Emmanuela Macrona vyvolávají více otázek než odpovědí, přesto to může být on,...

Historici znají jméno čtvrtého špeha, který předal SSSR atomovou bombu

Historikům se po více než sedmdesáti letech podařilo odhalit posledního ze čtveřice špionů, kteří v polovině dvacátého...

Unesené jezídky se dostaly ze spárů IS, devět měsíců po pádu chalífátu

Tři jezídské ženy se tento týden dostaly ze zajetí bojovníků Islámského státu v Sýrii. Stalo se tak přibližně devět...

Při požáru v centru hlavního města Indie Dillí zahynuly desítky lidí

Při mohutném požáru v centru indické metropole Dillí zahynulo nejméně 43 lidí. Dalších 16 osob bylo převezeno do...

Najdete na iDNES.cz