Trump ztratí oporu ve vstřícném Kongresu, demokraté mu zkusí svázat ruce

  17:30aktualizováno  17:30
Američtí demokraté znovu získali podíl na rozhodování ve státě. V úterních volbách vystřídali republikány v držení většiny ve Sněmovně reprezentantů, která dosud byla oporou prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco republikáni souhlasili s jeho politikou a byli shovívaví k jeho přešlapům, demokraté mu vytvoří tvrdou opozici.

První dva roky od svého zvolení využíval americký prezident Donald Trump přátelství jemu nakloněného Kongresu. Republikánská většina ovládá Senát a doteď šéfovala také Sněmovně reprezentantů. Pro Trumpa celorepublikánský Kongres znamenal volnou ruku v navrhování zákonů a prosazování vlastních politických priorit. 

Fotogalerie

Éra zelené karty je ale pro Trumpa u konce. Výsledky ukazují, že za dva měsíce demokraté ve sněmovně usednou na nejméně 218 křesel z celkem 435. Američtí liberálové tak po dvou letech znovu získali vládní platformu pro prosazení vlastní politiky. 

Jejich h návrhy budou narážet v Senátu, kde si republikáni podle dosavadních výsledků udrží většinu jednapadesáti hlasů ze stovky. I přesto se pro demokraty jedná o velký úspěch.

Opozice a kontrola. Demokraté chtějí Trumpa hlídat i vyvažovat

Republikáni totiž ztratili možnost prosazovat zákony bez jakékoliv opozice. Možnost dalšího přitvrzování imigračních zákonů nebo odstraňování reformy zdravotního systému Obamacare tak v úterních volbách Trumpově administrativě nejspíš definitivně uniklo.

S většinou ve Sněmovně reprezentantů budou demokraté předsedat také několika vlivným výborům, včetně těch pro zpravodajství, zahraniční politiku a soudnictví. Podle Nancy Pelosiové, budoucí předsedkyni americké sněmovny, chtějí demokraté využít své silné pozice k „vyvažování a dohledu“ nad Trumpovou administrativou. 

Trumpův dlouhodobý kritik Adam Schniff, který nyní povede výbor pro zpravodajství, slíbil prozkoumat Trumpovy zahraniční obchody. Demokraté také chtějí aktivně usilovat o zveřejnění Trumpova daňového přiznání, které prezident odmítl vydat při nástupu do funkce. 

Pod drobnohledem se nově ocitnou také další členové Trumpovy administrativy. Například republikánský ministr vnitra Ryan Zinke čelí obviněním, že zneužil své pozice v úřadu, aby přilepšil svému podnikání. 

Éra bez opozice končí, Trumpovi ale stále zbývá Senát

Pokračující kontrola republikánů nad Senátem ale může Donaldu Trumpovi přinést jistou úlevu. Impeachment, tedy zbavení prezidenta úřadu za vážný přečin, není bez podpory Senátu možný. Trumpovo odvolání se skloňuje od roku 2016, kdy speciální komise začala prošetřovat možný vliv Ruska na jeho vítězství v prezidentských volbách. 

ANALÝZA: Volby v USA skončí špatně, ať dopadnou jakkoliv

Senát má také za úkol potvrzovat prezidentovy nominace do kabinetu a soudnictví. Trump tedy může i nadále dosazovat konzervativce na vrcholné a často permanentní pozice, jako tomu bylo v případě jmenování kontroverzního Roberta Kavannaugha soudcem Nejvyššího soudu Spojených států.

Republikánská většina v Senátu však bude velmi tenká. Trump se bude tak bude muset spoléhat na absolutní stranickou jednotu v hlasování. Pokud vyšetřovací komise Roberta Muellera přijde se závažnými zjištěními v případu údajné dohody Trumpovy kampaně s Ruskem, nemusel by Senát prezidenta nutně podpořit.

V úterních volbách do senátu se bojovalo o pouhých 35 křesel ze sta. Další volby se odehrají v listopadu 2020, tedy v době, kdy si Spojené státy budou volit dalšího prezidenta.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Klíšťata migrantů a vražedné očkování. V Polsku natočili výrobu fake news

Obří klíšťata zatažená migranty do Evropy a očkování, po kterém zemřel muž. I tyto falešné zprávy uveřejňoval úspěšný...

Erdogan je gentleman. Kurdové a Turci se porvali jak malé děti, uvedl Trump

Bylo to sice nekonvenční řešení, ale bylo potřeba. Americký prezident Donald Trump je spokojen s příměřím uzavřeným s...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Najdete na iDNES.cz