Trump netrvá na zdi. Na hranici s Mexikem chce ocelovou bariéru

  15:27aktualizováno  9. ledna 14:58
Americký prezident Donald Trump v televizním projevu prohlásil, že „na žádost demokratů“ souhlasí s tím, že jižní hranici USA s Mexikem nebude chránit zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard korun) šéf Bílého domu trvá.

Trump ve zhruba devítiminutovém projevu vykreslil v černých barvách „absolutně kritickou situaci“ na hranicích, která podle něj vyústila v bezpečnostní a humanitární krizi. Vyhlášení nouzového stavu, o němž některá média spekulovala, jeho projev nicméně neobsahoval. 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová televizi Fox News sdělila, že vyhlášení stavu nouze je stále řešením. „Je to pořád jedna z možností, které jsou na stole. Přemýšlíme nad tím,“ uvedla. Dodala, že Bílý dům ale stále věří, že administrativa se nakonec s Kongresem na financování zdi i úřadů dohodne.

Svůj první projev k národu z Oválné pracovny využil k tomu, aby zatlačil na demokraty, kteří po volbách ovládli Kongres. Vyzval je ke schůzce v Bílém domu, protože „je nemorální, když politici nic nedělají“.

Fotogalerie

Varoval, že kvůli pašerákům drog, kteří využívají právě americko-mexickou hranici, letos zemře více Američanů než zahynulo ve vietnamské válce. „Kolik americké krve ještě musí být prolito, aby Kongres zajistil bezpečnost na hranici?“ uvedl Trump. 

Prezident se také snažil mobilizovat republikánské zákonodárce, kteří se obávají negativní reakce Američanů na zablokování vládních financí vyvolané sporem o zeď. V jeho důsledku se dostaly do obtížné situace statisíce rodin amerických státních zaměstnanců, kteří jsou už třetí týden bez mzdy.

Na Trumpův projev bezprostředně navázala reakce čelných politiků Demokratické strany. Prezident podle nich straší národ, místo aby uváděl fakta. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová  prohlásila, že „lidé stojící na hranicích nejsou bezpečnostní hrozbou, ale humanitární výzvou“. Řekla, že „prezident Trump nesmí držet americké občany jako rukojmí, musí skoncovat s vyráběním krizí a musí uvolnit peníze pro financování vlády“. 

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer označil stavbu zdi za neúčinný a zbytečný projekt. Obvinil Trumpa, že „šíří strach a zakrývá chaos ve vlastní vládě“. 

Podle kritiků prezidenta by účinek hraniční zdi byl sporný. V roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400 000 lidí, což je výrazně méně než na přelomu století, kdy počty pokusů o ilegální přechod dosahovaly každoročně milionu. Většina cizinců, kteří v USA žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně. Tito lidé přicestovali s platným vízem, ale po vypršení jeho platnosti v zemi zůstali.

Každoroční spor o federální peníze

Vše se točí kolem tradiční zákopové války mezi republikány a demokraty kolem schvalování výdajů na provoz státních úřadů, což se netýká jen ministerstev, ale i nejrůznějších ústavů, i památníků a muzeí.

Palte po migrantech ostrými, pokud překročí hranice, nařídil Trump

Jejich financování je nyní skoro tři týdny zablokované, což vedlo k nucené dovolené pro mnoho státních zaměstnanců a uzavření mnoha zařízení.

Projev, první přímo přenášený z Oválné pracovny Bílého domu od Tumpova nástupu do funkce, vysílaly všechny hlavní americké celoplošné televize. Trump v něm řekl, že prostupná hranice není schopna zabránit pronikání ilegálních migrantů, pašeráků drog a zločinců z Mexika do Spojených států. Každý občan by podle něj měl vyzval Kongres, aby prezidentský návrh na posílení ostrahy hranic schválil. 

Očekávané vyhlášení nouzového stavu nakonec Trumpův projev neobsahoval. Podle televize CNN poradci prezidenta od takového kroku odrazovali, protože podle nich nemá v nynější situaci oporu v zákonech. Stav nouze, který by hlavě státu umožnil uvolnit finance na stavbu zdi bez souhlasu zákonodárců a obejít tak ústavní právo Kongresu na kontrolu federálních výdajů, by podle všeobecného mínění vyvolal vlnu žalob.

Trumpovi se nepodařilo zhmotnit svůj velkolepý slib, že stavbu zdi zaplatí Mexiko. A demokraté, kteří v posledních podzimních volbách v Kongresu posílili, mu to z federálních peněz rozhodně usnadnit nehodlají.

Loni na jaře si Trump v Kalifornii prohlédl vzorky hraniční zdi s Mexikem:


Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Orbánova vláda odmítá jednat s odbory, Maďaři znovu vyšli do ulic

Lidé v Budapešti znovu vyšli do ulic na protest proti novele zákoníku práce...

Na desítkách míst po celém Maďarsku včetně Budapešti se v sobotu konaly větší či menší demonstrace a silniční blokády...

Zvedne Zeman rukavici? Turkmenský prezident hraje na klavír i na kytaru

Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov na archivním snímku

Také jako schopný hudebník chce být vnímán turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jenž na oficiálních videích...

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic, Francie mobilizuje tisíce četníků

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z hnutí takzvaných žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

Najdete na iDNES.cz