Trump netrvá na zdi. Na hranici s Mexikem chce ocelovou bariéru

  15:27aktualizováno  9. ledna 14:58
Americký prezident Donald Trump v televizním projevu prohlásil, že „na žádost demokratů“ souhlasí s tím, že jižní hranici USA s Mexikem nebude chránit zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard korun) šéf Bílého domu trvá.

Trump ve zhruba devítiminutovém projevu vykreslil v černých barvách „absolutně kritickou situaci“ na hranicích, která podle něj vyústila v bezpečnostní a humanitární krizi. Vyhlášení nouzového stavu, o němž některá média spekulovala, jeho projev nicméně neobsahoval. 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová televizi Fox News sdělila, že vyhlášení stavu nouze je stále řešením. „Je to pořád jedna z možností, které jsou na stole. Přemýšlíme nad tím,“ uvedla. Dodala, že Bílý dům ale stále věří, že administrativa se nakonec s Kongresem na financování zdi i úřadů dohodne.

Svůj první projev k národu z Oválné pracovny využil k tomu, aby zatlačil na demokraty, kteří po volbách ovládli Kongres. Vyzval je ke schůzce v Bílém domu, protože „je nemorální, když politici nic nedělají“.

Fotogalerie

Varoval, že kvůli pašerákům drog, kteří využívají právě americko-mexickou hranici, letos zemře více Američanů než zahynulo ve vietnamské válce. „Kolik americké krve ještě musí být prolito, aby Kongres zajistil bezpečnost na hranici?“ uvedl Trump. 

Prezident se také snažil mobilizovat republikánské zákonodárce, kteří se obávají negativní reakce Američanů na zablokování vládních financí vyvolané sporem o zeď. V jeho důsledku se dostaly do obtížné situace statisíce rodin amerických státních zaměstnanců, kteří jsou už třetí týden bez mzdy.

Na Trumpův projev bezprostředně navázala reakce čelných politiků Demokratické strany. Prezident podle nich straší národ, místo aby uváděl fakta. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová  prohlásila, že „lidé stojící na hranicích nejsou bezpečnostní hrozbou, ale humanitární výzvou“. Řekla, že „prezident Trump nesmí držet americké občany jako rukojmí, musí skoncovat s vyráběním krizí a musí uvolnit peníze pro financování vlády“. 

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer označil stavbu zdi za neúčinný a zbytečný projekt. Obvinil Trumpa, že „šíří strach a zakrývá chaos ve vlastní vládě“. 

Podle kritiků prezidenta by účinek hraniční zdi byl sporný. V roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400 000 lidí, což je výrazně méně než na přelomu století, kdy počty pokusů o ilegální přechod dosahovaly každoročně milionu. Většina cizinců, kteří v USA žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně. Tito lidé přicestovali s platným vízem, ale po vypršení jeho platnosti v zemi zůstali.

Každoroční spor o federální peníze

Vše se točí kolem tradiční zákopové války mezi republikány a demokraty kolem schvalování výdajů na provoz státních úřadů, což se netýká jen ministerstev, ale i nejrůznějších ústavů, i památníků a muzeí.

Palte po migrantech ostrými, pokud překročí hranice, nařídil Trump

Jejich financování je nyní skoro tři týdny zablokované, což vedlo k nucené dovolené pro mnoho státních zaměstnanců a uzavření mnoha zařízení.

Projev, první přímo přenášený z Oválné pracovny Bílého domu od Tumpova nástupu do funkce, vysílaly všechny hlavní americké celoplošné televize. Trump v něm řekl, že prostupná hranice není schopna zabránit pronikání ilegálních migrantů, pašeráků drog a zločinců z Mexika do Spojených států. Každý občan by podle něj měl vyzval Kongres, aby prezidentský návrh na posílení ostrahy hranic schválil. 

Očekávané vyhlášení nouzového stavu nakonec Trumpův projev neobsahoval. Podle televize CNN poradci prezidenta od takového kroku odrazovali, protože podle nich nemá v nynější situaci oporu v zákonech. Stav nouze, který by hlavě státu umožnil uvolnit finance na stavbu zdi bez souhlasu zákonodárců a obejít tak ústavní právo Kongresu na kontrolu federálních výdajů, by podle všeobecného mínění vyvolal vlnu žalob.

Trumpovi se nepodařilo zhmotnit svůj velkolepý slib, že stavbu zdi zaplatí Mexiko. A demokraté, kteří v posledních podzimních volbách v Kongresu posílili, mu to z federálních peněz rozhodně usnadnit nehodlají.

Loni na jaře si Trump v Kalifornii prohlédl vzorky hraniční zdi s Mexikem:


Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Další z rubriky

Muž vyšplhal na Eiffelovu věž. Na konstrukci setrval přes šest hodin

Horolezec vyšplhal na Eiffelovu věž

Eiffelova věž byla dnes odpoledne evakuována kvůli lezci, který bez jakékoliv výstroje šplhal po známé pařížské památce...

Švédsko vydá zatykač na Assange, usiluje o jeho vydání z Británie

Švédská policie začne znovu vyšetřovat Assange kvůli znásilnění. (13. května...

Švédská prokuratura v pondělí oznámila, že požádala o formální zadržení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange,...

Mléčný atentát na Farage, zaútočil na něho zuřivý odpůrce brexitu

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal zásah mléčným koktejlem,...

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal v pondělí zásah mléčným koktejlem, a to když v Newcastlu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz