Trump netrvá na zdi. Na hranici s Mexikem chce ocelovou bariéru

  15:27aktualizováno  9. ledna 14:58
Americký prezident Donald Trump v televizním projevu prohlásil, že „na žádost demokratů“ souhlasí s tím, že jižní hranici USA s Mexikem nebude chránit zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard korun) šéf Bílého domu trvá.

Trump ve zhruba devítiminutovém projevu vykreslil v černých barvách „absolutně kritickou situaci“ na hranicích, která podle něj vyústila v bezpečnostní a humanitární krizi. Vyhlášení nouzového stavu, o němž některá média spekulovala, jeho projev nicméně neobsahoval. 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová televizi Fox News sdělila, že vyhlášení stavu nouze je stále řešením. „Je to pořád jedna z možností, které jsou na stole. Přemýšlíme nad tím,“ uvedla. Dodala, že Bílý dům ale stále věří, že administrativa se nakonec s Kongresem na financování zdi i úřadů dohodne.

Svůj první projev k národu z Oválné pracovny využil k tomu, aby zatlačil na demokraty, kteří po volbách ovládli Kongres. Vyzval je ke schůzce v Bílém domu, protože „je nemorální, když politici nic nedělají“.

Fotogalerie

Varoval, že kvůli pašerákům drog, kteří využívají právě americko-mexickou hranici, letos zemře více Američanů než zahynulo ve vietnamské válce. „Kolik americké krve ještě musí být prolito, aby Kongres zajistil bezpečnost na hranici?“ uvedl Trump. 

Prezident se také snažil mobilizovat republikánské zákonodárce, kteří se obávají negativní reakce Američanů na zablokování vládních financí vyvolané sporem o zeď. V jeho důsledku se dostaly do obtížné situace statisíce rodin amerických státních zaměstnanců, kteří jsou už třetí týden bez mzdy.

Na Trumpův projev bezprostředně navázala reakce čelných politiků Demokratické strany. Prezident podle nich straší národ, místo aby uváděl fakta. Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová  prohlásila, že „lidé stojící na hranicích nejsou bezpečnostní hrozbou, ale humanitární výzvou“. Řekla, že „prezident Trump nesmí držet americké občany jako rukojmí, musí skoncovat s vyráběním krizí a musí uvolnit peníze pro financování vlády“. 

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer označil stavbu zdi za neúčinný a zbytečný projekt. Obvinil Trumpa, že „šíří strach a zakrývá chaos ve vlastní vládě“. 

Podle kritiků prezidenta by účinek hraniční zdi byl sporný. V roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400 000 lidí, což je výrazně méně než na přelomu století, kdy počty pokusů o ilegální přechod dosahovaly každoročně milionu. Většina cizinců, kteří v USA žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně. Tito lidé přicestovali s platným vízem, ale po vypršení jeho platnosti v zemi zůstali.

Každoroční spor o federální peníze

Vše se točí kolem tradiční zákopové války mezi republikány a demokraty kolem schvalování výdajů na provoz státních úřadů, což se netýká jen ministerstev, ale i nejrůznějších ústavů, i památníků a muzeí.

Palte po migrantech ostrými, pokud překročí hranice, nařídil Trump

Jejich financování je nyní skoro tři týdny zablokované, což vedlo k nucené dovolené pro mnoho státních zaměstnanců a uzavření mnoha zařízení.

Projev, první přímo přenášený z Oválné pracovny Bílého domu od Tumpova nástupu do funkce, vysílaly všechny hlavní americké celoplošné televize. Trump v něm řekl, že prostupná hranice není schopna zabránit pronikání ilegálních migrantů, pašeráků drog a zločinců z Mexika do Spojených států. Každý občan by podle něj měl vyzval Kongres, aby prezidentský návrh na posílení ostrahy hranic schválil. 

Očekávané vyhlášení nouzového stavu nakonec Trumpův projev neobsahoval. Podle televize CNN poradci prezidenta od takového kroku odrazovali, protože podle nich nemá v nynější situaci oporu v zákonech. Stav nouze, který by hlavě státu umožnil uvolnit finance na stavbu zdi bez souhlasu zákonodárců a obejít tak ústavní právo Kongresu na kontrolu federálních výdajů, by podle všeobecného mínění vyvolal vlnu žalob.

Trumpovi se nepodařilo zhmotnit svůj velkolepý slib, že stavbu zdi zaplatí Mexiko. A demokraté, kteří v posledních podzimních volbách v Kongresu posílili, mu to z federálních peněz rozhodně usnadnit nehodlají.

Loni na jaře si Trump v Kalifornii prohlédl vzorky hraniční zdi s Mexikem:


Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

V Británii zavedli novou značku s ježkem, má zabránit nehodám motorkářů

Velká Británie zavedla dopravní značku upozorňující na ježky.

Britský tajemník na ministerstvu dopravy Chris Grayling v pondělí odhalil nové dopravní značení se symbolem ježka. To...

Egyptský exprezident Mursí zkolaboval a zemřel u soudu v Káhiře

Egyptský exprezident Muhammad Mursí u soudu (8. května 2014)

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v pondělí zemřel u soudu v Káhiře. S odvoláním na egyptskou státní televizi o...

Císařský řez jako večírek. Nalíčené Brazilky u porodu sleduje široké okolí

Chlapeček přivedený na svět císařským řezem. Snímek pochází z porodnice v...

Porod coby intimní akt s co nejméně lidmi kolem? Ne tak v Brazílii. Tamní ženy čím dál raději oslavují zázrak zrození...

Najdete na iDNES.cz