„Odvolali jsme dočasné zrušení platnosti víz,“ informovalo ministerstvo. „Jednotlivci s vízy, která nebyla fyzicky zrušena, mohou nyní (do USA) přicestovat, pokud jsou víza jinak platná,“ píše se dále v prohlášení americké diplomacie. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ovšem zároveň uvedlo, že co nejdříve bude podána žádost o pozastavení platnosti soudního verdiktu.
Opatření soudce Jamese Robarta má platnost na celém území USA, upozornila agentura AFP. Pozastavení platnosti Trumpova výnosu má trvat do té doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti dekretu podal generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson.
„Ústava zvítězila,“ reagoval Ferguson na nynější rozhodnutí soudu. „Nikdo není nad zákonem, dokonce ani prezident,“ dodal. Guvernér státu Washington Jay Inslee označil krok justice za „ohromující vítězství“, ale varoval, že boj za zrušení Trumpova dekretu zdaleka ještě neskončil.
Bílý dům s krokem soudu nesouhlasí. „Účelem prezidentova výnosu je chránit vlast a prezident má ústavní právo a zodpovědnost chránit americký lid,“ uvádí se v prohlášení.
Trump v sobotu na Twitteru verdikt kritizoval. „Názor takzvaného soudce, který v podstatě odnímá naší zemi vymáhání práva, je směšný a bude zrušen!“ napsal ráno místního času. Uvedl také, že považuje za velký problém, „pokud země už není schopna říci, kdo do ní může vstoupit a kdo nikoli, obzvláště z bezpečnostních důvodů“.
„Je zajímavé, že jisté středoevropské země s tímto zákazem souhlasí,“ napsal také Trump, aniž by konkrétně nějaký stát jmenoval.
Proti jeho týden starému zákazu vystoupili vedle Washingtonu soudci i v několika dalších státech USA, včetně Kalifornie a New Yorku, ale Robartovo rozhodnutí má podle AFP největší dosah.
Ferguson ve své pondělní stížnosti zpochybnil klíčové body prezidentského dekretu, který uzavírá americké hranice uprchlíkům na čtyři měsíce a státním příslušníkům sedmi zemí s muslimskou většinou (Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu) na dobu tří měsíců. U Syřanů je dovětek, že opatření je na dobu neurčitou.
Ferguson ve stížnosti uvedl, že zákaz zasahuje proti ústavou zaručeným právům přistěhovalců a jejich rodin, protože je namířen proti muslimům. Trumpovi poradci naopak od počátku argumentují tím, že proti muslimům opatření namířeno není. Rovněž se domnívají, že prezident má dostatečně širokou pravomoc, aby prosadil výnos „na ochranu Američanů“.
Největší muslimská organizace v USA žaluje Trumpa:
30. ledna 2017 |