Trumpa v čele firem nahradí synové, střetu zájmů se však nevyhne

  10:18aktualizováno  11:23
Donald Trump zrušil plánovanou tiskovou konferenci, na které měl vysvětlit, jak se před nástupem do Bílého domu zbaví svých podniků. Na Twitteru jen uvedl, že před lednovou inaugurací jeho obchodní společnosti povedou jeho synové Don a Eric. Během Trumpova mandátu prý navíc nebude docházet k žádným novým obchodům.

Donald Trump se svým nejstarším synem Donem. | foto: AP

„Ačkoli mi to zákon nenařizuje, opustím své podniky před 20. lednem, abych se mohl plně soustředit na prezidentství. Povedou je dvě z mých dětí - Don a Eric - a výkonná rada. Během mého mandátu (mandátů) nebude docházet k žádným novým obchodům,“ napsal Trump na Twitteru.

13.prosince 2016 v 05:26, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 09:39

Even though I am not mandated by law to do so, I will be leaving my busineses before January 20th so that I can focus full time on the......

13.prosince 2016 v 05:32, příspěvek archivován: 13.prosince 2016 v 09:39

Presidency. Two of my children, Don and Eric, plus executives, will manage them. No new deals will be done during my term(s) in office.

Trump už o odchodu z vedení firmy informoval na konci listopadu, kdy slíbil, že tento krok upřesní na velké tiskové konferenci 15. prosince (psali jsme zde). V souvislosti s tím měl vysvětlit, jak své podniky opustí, aby nebyl ve střetu zájmů.

V pondělí večer však konferenci zrušil s tím, že ji uspořádá v „blízké budoucnosti“. Deník The Guardian připomíná, že Trump na oficiální tiskové konferenci nevystoupil už od 27. července.

Fotogalerie

Trump během kampaně veřejnost opakovaně ujišťoval, že své obchody od úřadování v Bílém domě zcela oddělí. Po volebním vítězství ale naznačil, že by se kontaktů se svým obchodním impériem vzdát nemusel, neboť se jako prezident nemůže dostat do střetu zájmů.

Prezident a viceprezident se totiž podle zákona, na rozdíl od členů vlády, nemusí vzdát svých firem a majetku. Přesto to ale tradičně dělají. Prezidenti majetek od roku 1964 předávají do rukou takzvaného „slepého fondu“, u nějž jen jeho správce ví, co má v portfoliu (scénáře, co by také mohl Trump se svými aktivy udělat, čtěte zde).

Stovky firem v nejméně 25 zemích

Podle některých amerických odborníků se Trump dostane do střetu zájmů i v případě, že vedením svých firem pověří své děti. Budoucí prezident vlastní podíly v mrakodrapech, hotelích, letoviscích a golfových klubech v USA, uzavřel licenční a manažerské smlouvy s podobnými podniky po celém světě. Jde o 500 firem v nejméně 25 zemích.

Podle agentury AP dokáže Trump přesvědčit kritiky, podle nichž může měnit legislativní, daňovou a zahraniční politiku tak, aby se obohatil, jedině prodejem do nezúčastněných rukou. Prodejem rovněž zablokuje možnost, že se ho lidé pokusí ovlivnit prostřednictvím podpory, nebo naopak poškozením jeho podniků.

Výhra i po přepočtu hlasů

Trump je definitivním vítězem voleb ve státech Wisconsin a Pensylvánie, kde se poražená kandidátka Strany zelených Jill Steinová domáhala přepočtu hlasů.

Po přepočtu téměř tří milionů hlasů ve Wisconsinu vyhrál Trump o 22 748 hlasů, jeho náskok tedy proti původně ohlášenému výsledku narostl o 131 hlasů.

V Pensylvánii žádost o kontrolu v pondělí zamítl federální soud, uvedla agentura AP.

Newt Gingrich z vedení Trumpova štábu prohlásil, že voliči hlasující pro Trumpa přece věděli, že je to obchodník disponující miliardami. Prodávat majetek proto nemusí. Gingrich prý doporučuje, aby Trump jmenoval tým pěti etických expertů pro blokování případných konfliktů.

Úřad pro vládní etiku, agentura kontrolující dodržování mravních zásad, ale usiluje o mnohem víc. „Nemůžeme častěji opakovat, jak prospěšný by byl totální distanc (od byznysu),“ vzkázala agentura Trumpovi.

Prezident jmenuje šéfa vládní agentury, která stanovuje výši nájemného pro washingtonské budovy patřící státu, což je i případ Trumpova nového hotelu ve Washingtonu. Trumpa také čeká jmenování šéfa národní odborové rady, která rozhoduje v pracovních sporech. Jedním z nich byl nedávno spor zaměstnanců Trumpova hotelu v Las Vegas. Cizí činitelé mohou využít obchodních zájmů prezidenta ke zlepšení vztahů s USA. Krátce po volbách byl jistý Filipínec jmenován „zvláštním vyslancem“ v USA. Spolu s Trumpem vlastní bytový komplex ve Washingtonu.

Trumpovi hrozí střet s ústavou

Trump bude jako prezident stát mimo dosah federálních zákonů o střetu zájmů, ale může se dostat do střetu s ústavou. Zakazuje totiž veřejným činitelům, aby přijímali dary nebo peníze od cizích vlád a společností jimi kontrolovaných, aniž by s tím souhlasil Kongres.

Trump v čele USA

Může problém vyvolat cizí činitel, který si koupí byt v Trumpově obytném komplexu? Co se stane, když cizí úředník schválí Trumpův projekt ve své zemi? Odpovědi odborníků se liší, protože ústavní klausule je vágní a precedens neexistuje. Podle bývalého etického poradce Bílého domu Richarda Pointera musí Trump všechny cizince ze svých realit vyhodit; jinak riskuje ústavní žalobu.

I kdyby se Trump jako prezident nijak neobohacoval, může pro něj být podle vládních expertů jen zdání konfliktu zájmů zničující. Chování dřívějších prezidentů, kteří se zbavili majetku, i když to zákon nepřikazuje, nastavilo pro budoucí hlavy států laťku. „Jako ministr obrany se musíte zbavit akcií zbrojních firem. Pro prezidenta toto pravidlo neplatí, ale vede přece všechen tento lid,“ řekl agentuře právní expert David Drabkin.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjongjangu

Prezident USA Donald Trump se krátce sešel se severokorejským vůdcem Kim...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjongjangu. O pozvánce...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Víra nebo smrt. Církev je jedinou cestou, jak při odchodu z kartelu nezemřít

Člen gangu MS-13 navštěvuje program ve věznici Chalatenango, který má zločince...

Opustit jihoamerický drogový kartel není nic jednoduchého. Odpadlictví se obvykle trestá smrtí. Gangsteři, kteří chtějí...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz