Trumpovi lidé se bavili před volbami s ruskými agenty, tvrdí deník

  7:11aktualizováno  10:42
Členové volebního týmu Donalda Trumpa byli během loňské prezidentské kampaně opakovaně v kontaktu s představiteli ruských tajných služeb a ruské vlády. Podle zprávy amerického listu The New York Times to vyplývá z nahrávek telefonních hovorů, o nichž ho informovali čtyři současní i bývalí vysoce postavení vládní činitelé. Moskva kontakty svých agentů s Trumpovým týmem popřela.

Podle The New York Times se Rusové spojili mimo jiné s Paulem Manafortem, volebním manažerem Trumpovy kampaně, který loni v srpnu na funkci rezignoval kvůli obvinění, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Manafort, který se věnuje politickému poradenství a v oboru působil v letech 2007 až 2012 také na Ukrajině, odmítl, že by vědomě s představiteli ruských tajných služeb hovořil. „Je to absurdní,“ řekl v reakci na zprávu amerického deníku.

Trumpovu poradci zlomily vaz pletky s Kremlem. Jeho nástupce je opatrnější

Zdroje novinářů žádná další konkrétní jména neuvedly. Jednalo se však podle nich nejen o členy Trumpova volebního štábu, ale i další osoby z okolí současného amerického prezidenta.

Americké tajné služby a vyšetřovatelé odhalili kontakty členů Trumpovy kampaně s Rusy zhruba ve stejné době, kdy narazily na důkazy o snaze Moskvy ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb hackerskými útoky, uvedl deník.

Podle zdrojů listu se však nenašly žádné důkazy, že by Trumpův volební štáb s Rusy jakkoli spolupracoval na kybernetických útocích nebo se jejich pomocí jiným nekalým způsobem pokoušel ovlivnit volby v Trumpův prospěch.

Bílý dům se zatím ke zprávě amerického listu nevyjádřil. Ruská rozvědka SVR však kontakty svých agentů se štábem Donalda Trumpa popřela, a to obvykle podobné diskuse nekomentuje. Mluvčí SVR v rozhovoru s agenturou TASS označil tvrzení newyorského deníku za „výmysl prezentovaný bez důkazů“.

Kupujte Ivančiny výrobky

Další ranou pro Trumpa je rozhodnutí Úřadu pro vládní etiku, který v úterý uvedl, že prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová porušila etické zásady. Vyjádřil se tak poté, co Conwayová doporučila v televizním vysílání občanům, aby kupovali výrobky módní značky prezidentovy dcery Ivanky.

Poradkyně, známá řadou kontroverzních výroků, se kvůli reklamě na produkty prezidentovy dcery ocitla pod palbou kritiky za zneužití veřejné funkce. Úřad také vyzval, aby Conwayová čelila disciplinárnímu řízení.

100 dnů Donalda Trumpa

„Za daných okolností je silný důvod se domnívat, že paní Conwayová porušila standardy, a na místě by bylo disciplinární opatření,“ uvedl v dopise zaslaném Bílému domu ředitel etického úřadu OGE Walter Schaub.

Conwayová v rozhovoru se stanicí Fox News vyzvala minulý týden občany, aby kupovali Ivančiny výrobky poté, co produkty začaly některé obchody stahovat. Řetězce svůj krok zdůvodnily malým zájmem o výrobky, podle prezidenta Trumpa je ale jejich chování „neférové“.

Postup poradkyně Conwayové označil už dříve za nepřijatelný šéf parlamentního výboru pro dohled nad exekutivou a republikán Jason Chaffetz. Kritizovala jej i řada expertů.

Trump v čele USA

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer minulý týden na dotaz novinářů uvedl, že Conwayové se kvůli reklamě „dostalo doporučení“, aniž by věc dále komentoval.

Někdejší šéfka Trumpovy volební kampaně Conwayová už před časem upoutala pozornost svým komentářem ke sporu o počet lidí, kteří se zúčastnili Trumpovy inaugurace. Spicer uvedl, že účast byla „vůbec nejvyšší“. Ze srovnávacích fotografií bylo ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem víc lidí. Conwayová uvedla, že Spicer nelhal, nýbrž poskytl „alternativní fakta“.

Kontroverzní dekret prezidenta Trumpa o zákazu vstupu obyvatel sedmi převážně muslimských zemí do USA hájila Conwayová později poukazem na masakr ve městě Bowling Green, který podle ní spáchali dva uprchlíci z Iráku. V ospalém městečku na jihozápadě amerického státu Kentucky k žádnému podobnému činu ale nikdy nedošlo.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Afghánistán je hřbitovem impérií. Porazit se prostě nedá

Ilustrační snímek

Znovu naplňuje svou nechvalnou pověst. Anebo ji brzy naplní, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke...

Babiš se vrací z Asie, jednal s prezidentem Indie o vzájemném obchodu

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel v sobotu český premiér Andrej Babiš svou dvoudenní...

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

Najdete na iDNES.cz