Donald Trump tvrdí, že milosti, které jeho předchůdce Joe Biden udělil před koncem svého funkčního období, jsou neplatné, protože je nepodepsal vlastní rukou, ale učinil tak za něj automat – takzvaný autopen.
Na své stránce Truth Social Trump napsal, že Bidenovy milosti jsou tímto prohlášeny za neplatné, neúčinné a nemají žádnou další platnost ani účinek, protože byly provedeny pomocí autopenu.
Pokud má Trump pravdu, otevírá tím americkému ministerstvu spravedlnosti dveře k trestnímu stíhání svých politických nepřátel a navždy mění povahu prezidentské moci, píše agentura Bloomberg.
Bidenovy milosti jsou neplatné, podepsal je automat, tvrdí Trump![]() |
Po desetiletí používali američtí prezidenti automatické zařízení na podpisy, aby vůbec zvládli nepřetržitý proud papírování, které jim přicházelo na stůl. Nejde však jen o to, aby se vyhnuli křečím v rukou. Když je prezident na cestách, časově citlivé dokumenty, jako jsou například návrhy zákonů na udržení vlády v provozu, potřebují okamžitý podpis a ne vždy je možné letět s originálními dokumenty tam, kde se prezident nachází.
Co je to autopen?
Autopen je zařízení, které replikuje podpis kohokoli pomocí mechanického stylusu, takže podpis vypadá jako vlastnoruční. Nejstarší mechanické psací zařízení umožňující uživatelům vytvořit duplikát psaného dopisu spojením dvou per pomocí systému pák bylo patentované již v roce 1803. Uživatel na něm psal prvním perem a druhé se synchronizovaně pohybovalo po druhém listu papíru.
Prezident Thomas Jefferson toto zařízení hojně používal a označil jej dokonce za nejlepší vynález současného věku.
Prezidenta USA podepisuje automat, Obama na dálku parafoval i zákon |
Technologie se nakonec vyvinula do té míry, že robotické rameno mohlo duplikovat podpis bez účasti „originálního“ uživatele. Tyto robotické autopodpisy se v USA staly populárními v celé federální vládě ve 40. letech 20. Století. Prvním prezidentem, který je používal, byl Harry Truman.
Zpočátku prezidenti ovšem používali autopen k podepisování hromadných dokumentů, jako jsou přání k svátku nebo kondolenční dopisy. Aby si Bílý dům zachoval iluzi, že korespondenti dostávají skutečný prezidentský autogram, byla hlava státu obvykle při používání tohoto zařízení obezřetná. Ne však všichni. V roce 1968 se Lyndon B. Johnson nechal vyfotografovat pro článek v National Enquirer pod titulkem Robot, který zastupuje prezidenta.
V roce 2005 požádali právníci Bílého domu ministerstvo spravedlnosti o stanovisko, zda může prezident podepsat zákon autopenem, což dosud žádný prezident neučinil. Úřad dospěl k závěru, že podle historického a právního významu slova „podepsat“ může osoba podepsat dokument tím, že dá pokyn, aby její podpis připojil někdo jiný, a že prezident nemusí osobně provést fyzický úkon připojení svého podpisu k návrhu zákona, aby jej podepsal.
První zákon podepsal Obama
Prvním prezidentem, který podepsal návrh zákona pomocí autopenu, byl Barack Obama. V roce 2011 „na dálku“ signoval rozšíření takzvaného vlasteneckého zákona (Patriot Act) pomocí tohoto zařízení. Byl to zákon přijatý po teroristických útocích z 11. září 2001, jehož cílem zákona bylo posílit americkou národní bezpečnost a zlepšit schopnost vlády reagovat na hrozby terorismu když byl v Evropě.
Podpis prezidenta byl tehdy potřeba okamžitě. Kdyby Obama důležitou normu reagující na události z 11. září 2001 nepodepsal, vypršely by úřadům důležité pravomoci, které využívají k potírání terorismu.
Jak pracuje autopen?Autopen je poměrně jednoduché zařízení, které se skládá z matrice z plexiskla, do níž je vyryt autentický podpis. Šablona se vloží do přístroje, který podpis přečte a příslušné tahy přenese na dvě ocelová ramena, která jezdí po papíře. Do ramene je možné vložit jakoukoli tužku nebo pero a chová se jako lidská ruka. Za hodinu stroj zvládne až 500 podpisů. Podpisové automaty vyrábí pro Bílý dům zřejmě firma Damilic Corp. a jeden přijde na dva až deset tisíc dolarů (170 tisíc korun). Starší typy autopenu se nevešly ani do dveří, nové modely už jsou vybavené mikroprocesory a podpis umí načíst i z CD. |
Obama proto sáhl ke kroku, k němuž se před ním ještě žádný americký prezident neodvážil. Pověřil spolupracovníky v Bílém domě, aby zákon podepsali autopenem. Zákon se dočkal signatury, i když strojové, jen pár minut před vypršením legislativy.
V posledním měsíci svého úřadu Obama autopen použil k podpisu nejméně 78 milostí.
Také současný prezident Trump novinářům přiznal, že autopen sám použil, ale pouze pro nedůležité dokumenty. Jeho výtky vůči Bidenovi jsou oprávněné, neboť jeho předchůdce autopen skutečně používal. Stejně jako u předchozích administrativ však není vždy jasné, které dokumenty byly tímto zařízením podepsány.
V některých případech podpisů je použití autopenu veřejně známo. Například v květnu 2024 Biden použil autopen k dálkovému podpisu krátkého prodloužení financování Federálního úřadu pro letectví (FAA) během své cesty v San Francisku. Ostaní případy jsou mnohem neprůhlednější, uzavírá Bloomberg.