Trump se rád chlubí, že začíná pracovat velmi brzy ráno. Už od šesti hodin podle svých poradců listuje novinami a připravuje se na naplánovanou agendu. Do Oválné pracovny pravidelně přichází mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne. A jak ukazují poslední fotografie, za osm týdnů v úřadu si kancelář prezidentů upravil k obrazu svému. Střídmost je minulostí, vystřídala ji záplava zlata.
Současný americký prezident to tak má rád, stejně tak neholduje minimalismu a stěny nechal ověsit řadou portrétů, pochopitelně se zlatými rámy. Aktuálně jich na stěně najdeme dvacet. Jen pro porovnání: Joe Biden dával na odiv šest portrétů, Barack Obama pouze dva – George Washingtona a Abrahama Lincolna doplnil několika kousky moderního umění.
Po Trumpově levici najdeme v aktuálním rozložení Oválné pracovny velký portrét Ronalda Reagana, naproti na státníky z celého světa shlíží prezident Washington z dílny malíře Charlese Willsona Pealea, který prezidenta zachytil v roce 1776 s mečem v ruce. Portréty pokrývají téměř každý kousek stěn, nechybí mezi nimi Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, Andrew Jackson či Franklin D. Roosevelt.
Oválná pracovna podle Donalda Trumpa |
Přesuňme se doprava, Biden zde vystavoval bustu Harryho Trumana a Franklina, Trump je nahradil Andrewem Jacksonem a drobnou bronzovou skulpturou s názvem Bronco Buster, kterou v roce 1895 vyrobil vpravdě renesanční americký umělec Frederic Remington. Na stole za Trumpem lze spatřit řadu zlatých sošek a poněkud netradičně i repliku poháru pro mistry světa ve fotbale, píše CNN.
Spojení s fotbalem je u aktuálního prezidenta překvapivé, přece jen spíše holduje golfu. Zároveň se však snaží propagovat příští mistrovství světa, které Spojené státy budou hostit společně s Kanadou a Mexikem. Vzhledem k současným napjatým vztahům těchto zemí jde o poněkud třaskavou kombinaci.
Rodinné fotografie a tlačítko na colu
Vraťme se ale do Oválné pracovny. S pohledem upřeným dolů je patrná velká změna na zemi, modrý koberec vystřídal světle krémový, Trump tedy každý den kráčí po variantě z dílny Nancy Reaganové. Americký státní znak uprostřed pochopitelně nechybí. Za prezidentův stůl přibyly prapory všech šesti uniformovaných složek, tedy armády, letectva, námořnictva, námořní pěchoty, pobřežní stráže a vesmírných sil.
Samostatnou kapitolou je návrat busty Winston Churchilla přímo do Oválné pracovny, tentokrát se nachází u pohovek naproti pracovnímu stolu. Dílo sochaře Jacoba Epsteina dostal v roce 2001 tehdejší prezident George W. Bush jako dárek od britské vlády. Od té doby je terčem vtípků i společných fotografií při návštěvách britských politiků. Demokratická administrativa ji pouze přesunula do jiných částí Bílého domu. Trump se k jednomu z největších britských politiků historie netají obdivem.
Tady je Donaldovo. Trump vrátil do Oválné pracovny tlačítko na colu i Churchilla![]() |
Osobnější dekorace najdeme na jednom ze stolů, kam si Trump vystavil zejména rodinné fotografie. Na snímcích lze spatřit jeho matku Mary Anne MacLeodovou či otce Freda Trumpa. Na další fotografii současný prezident pózuje se svým malým synem Barronem, který je oblečený do baseballového dresu, najdeme zde i snímek s dcerou Tiffany.
A pochopitelně nemůže chybět ani dnes již legendární červené tlačítko, jež se omílalo už během prvního Trumpova mandátu. Nejde o signál nouze, neodpalují se jím jaderné zbraně ani nerozpoutávají války. Jeho funkce je mnohem přízemnější: když dostane Trump chuť na svou oblíbenou dietní colu, stačí zmáčknout tento červený zázrak a osvěžení už je na cestě.
Tečkou za procházkou po nové Oválné pracovně budiž rozměrné zlaté těžítko ležící na stolku u gaučů, velkým písmem je na něm vyvedeno prostě a jednoduše „TRUMP“.
Stůl, který provází prezidenty
Nejsilnější příběh však má za sebou jedna z mála konstant „kanceláře prezidentů“. Od roku 1977 je monolitem Oválné pracovny takzvaný Resolute Desk, tedy masivní dubový stůl vyrobený z pozůstatků britského plavidla HMS Resolute. Stůl darovala v roce 1880 tehdejšímu prezidentovi Rutherfordu B. Hayesovi britská královna Viktorie. Krásně zdobený kus nábytku od té doby využívali všichni prezidenti s výjimkou Lyndona B. Johnsona, Richarda Nixona a Geralda R. Forda. Dlouhé roky bylo jeho domovem druhé patro Bílého domu.
Sedm minut v Oválné pracovně. Návštěva v Bílém domě očima reportérky |
Po rekonstrukci sídla amerických prezidentů během administrativy Harryho S. Trumana stůl putoval do přízemí do takzvané vysílací místnosti. Dwight D. Eisenhower ho krátce využíval při rozhlasových a televizních projevech. V Oválné pracovně se stůl poprvé objevil za vlády Johna F. Kennedyho, Lyndon B. Johnson si následně vybral jiný nábytek a Resolute Desk tak byl mezi lety 1966 až 1977 k vidění v prostorách Smithsonova institutu.
Od nástupu Jimmyho Cartera do úřadu už stůl provázel všechny americké prezidenty přímo v Oválné pracovně. Jen staršímu z rodu Bushů se zjevně příliš nezalíbil, používal ho pouhých pět měsíců, než ho vyměnil za jiný. Clinton si ho následně opět přisvojil a byť se po provalení kauzy s Monicou Lewinskou spekulovalo, že se milostným eskapádám oddávali přímo na něm, prezidentova milenka to opakovaně odmítla.