Šéf ropného gigantu Exxon Mobil a pravděpodobně budoucí ministr zahraničí USA...

Šéf ropného gigantu Exxon Mobil a pravděpodobně budoucí ministr zahraničí USA Rex Tillerson. | foto: Reuters

Trump chce za šéfa zahraničí Tillersona, který vychází s Rusy, tvrdí NBC

  • 340
Budoucí americký prezident Donald Trump hodlá na post ministra zahraničí nominovat generálního ředitele energetické společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona. Uvedla to v sobotu televizní stanice NBC News. Tillerson podle CNN na setkání s Trumpem uvedl, že na převzetí ministerstva zahraničí je připraven.

Trump hodlal napjatě očekávané jméno příštího šéfa americké diplomacie oznámit příští týden. Americká média ale už od pátku přinášejí zprávy o měnících se šancích jednotlivých kandidátů. Televize CNN nejprve uvedla, že ze seznamu adeptů vypadl bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani.

Trumpova vize nové vlády

Přehled nominovaných ministrů a poradců

Za hlavního favorita byl v médiích následně označen někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Mitt Romney, jehož výběr by byl z Trumpovy strany vstřícným krokem směrem k republikánskému establishmentu.

V sobotu se ale začaly objevovat zprávy, že Romney, který v kampani Trumpa tvrdě kritizoval a vybízel k volbě jiného kandidáta, prohrál souboj o ministerský post s mužem, který je Trumpovi ideově bližší.

Tillerson dostal od Rusů Řád přátelství

Čtyřiašedesátiletý Tillerson je od roku 2004 prezidentem ropné společnosti Exxon Mobil, která sídlí v Texasu. Ve společnosti strávil celou kariéru.

NBC připomíná, že Tillerson má blízké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle amerického deníku Wall Street Journal Tillerson vyjednával energetické partnerství s Ruskem v roce 2011. Následující rok mu Kreml udělil Řád přátelství, ruské nejvyšší vyznamenání pro cizince.

Řád přátelství se uděluje od roku 1994. Ocenění dostávají řád za „velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací“, dále za rozvoj obchodních, ekonomických a vědeckých styků a za zachování a popularizaci ruštiny a ruské kultury v zahraničí.

Tillerson je podle sobotního vyjádření připraven přijmout nabízený úřad ministra zahraničí USA. Podle televize CNN to řekl Trumpovi po jejich setkání v New Yorku.