Začněme příběhem, který nemá s politikou na první pohled nic společného. V roce 2020 svět zápolil s pandemií covidu a Amerika nebyla výjimkou. DJ a osobní trenér Jonnie King tehdy neměl co na práci, své skromné jmění proto začal investovat do kryptoměn. A vyplatilo se. „Tehdy jsem si říkal, pane bože, zjevně mám ještě šanci. Můžu si vydělávat peníze, zatímco doma ležím na gauči,“ vzpomíná.
Veškeré finanční rezervy má i po čtyřech letech právě v kryptoměnách, většinu v nejpopulárnějším bitcoinu, který sice v posledních dnech trápí turbulentní vývoj na trzích, dlouhodobě si však svou hodnotu drží. King byl ještě v roce 2016 hrdým podporovatelem demokrata Bernieho Sanderse, po nedávném vystoupení Donalda Trumpa na konferenci o kryptoměnách v Nashvillu však našel nového oblíbence.
Trump slíbil, že se USA stanou bitcoinovou velmocí. I díky fosilní energii |
„S jistotou vám můžu říct, že následující volby pro mě nejsou o žádném rozhodování, vím, komu dám hlas. Kryptoměny mi zachránily majetek. Pokud proti nim demokraté brojí, doslova mě o můj majetek obírají. Jak bych pak zabezpečil moji rodinu,“ nechal se slyšet King v rozhovoru pro magazín Time. A jeho příběh je jen jedním z mnoha.
Krypto komunita na sociální síti X chrlí tisíce příspěvků na podporu Trumpa, stejně tak mu na účet proudí miliony od štědrých dárců. „Trump má na tento sektor až překvapivě pozitivní dopady,“ myslí si výkonný ředitel The Blockchain Association. Proč „překvapivě pozitivní“? Jak už je u někdejšího republikánského prezidenta zvykem, často mění své názory.
Ještě v roce v roce 2019 o bitcoinu i dalších kryptoměnách hovořil velmi nelichotivě. Tehdy byl názoru, že tato aktiva mohou usnadňovat obchod s drogami i dalším nelegálním zbožím. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn. Nemůžu je považovat za peníze. Jejich hodnota je velmi kolísavá,“ říkal tehdy. O dva roky později dokonce bitcoin označil za podvod.
Facebooková dvojčata a role Elona Muska
V rámci probíhající kampaně se zdá, radikálně otočil. A všimla si toho i dvojčata Tyler a Cameron Winklevossovi, zhrzení bratři, kteří se před lety přeli s Markem Zuckerbergem o autorská práva na sociální síť Facebook. Ta už je pro ně minulostí, nyní jsou coby majitelé společnosti Gemini, která se zabývá právě obchodem s krypto měnami, dolarovými miliardáři, píše Forbes.
Trumpovi po jeho červnovém vystoupení v San Francisku, kde rovněž oslavně hovořil o kryptoměnách, poslali každý milion dolarů v bitcoinech, čímž se pochlubili i na sociálních sítích. Část ze štědrého daru se jim však vrátila, jelikož přesáhl maximum 844 600 dolarů, který smí prezidentskému kandidátovi věnovat jednotlivec, připomíná agentura Reuters.
Problematiku kryptoměn Trump v posledních měsících probírá i s Elonem Muskem. Ten se netají podporou republikánského kandidáta, pochopitelně ne z dobra duše. Až nápadně totiž Trump v poslední době ustoupil od tvrdé kritiky elektromobility, na které z velké části stojí Muskův byznys. „Neustále mluvím o elektroautech, nejsem ale proti nim. Naopak je podporuji. Několikrát jsem se v nich vezl a jsou skvělá, jenom ne pro každého,“ cituje z jeho nedávného projevu list The New York Times.
KOMENTÁŘ: Proč se má Evropa bát Trumpova „pitbulla“ |
Ve světě kryptoměn není nováčkem ani Trumpův viceprezident J.D. Vance. Při své kandidatuře do Senátu v roce 2021 uvedl, že do bitcoinu investoval asi sto tisíc dolarů. Kryptokomunitu označil za „jeden z mála ekonomických sektorů, kde konzervativci a svobodomyslní lidé mohou fungovat bez tlaku bojovníků za sociální rovnost“. Na počátku letošního roku pak tlačil na zmírnění návrhů na regulaci kryptoměn.