Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida Tlaibová, Ilhan Omarová, Alexandria Ocasio-Cortezová a Ayanna Pressleyová (15. července 2019) | foto: Reuters

Trumpovy výroky odsoudila Sněmovna reprezentantů, prezident na nich trvá

  • 344
Sněmovna reprezentantů USA v úterý schválila rezoluci odsuzující urážlivé útoky prezidenta Donalda Trumpa proti čtyřem kongresmankám. V demokraty ovládané komoře byla proti rezoluci drtivá většina republikánů. Rezoluce je především symbolická, žádné právní následky pro šéfa Bílého domu nemá.

Jeden z poslanců ale po hlasování formálně zahájil proces ústavní žaloby na Trumpa, který ještě tento týden může vyústit v hlasování na sněmovním plénu.

Trump o víkendu doporučil kritičkám své politiky z řad demokratických poslankyň, aby z USA odjely do zemí svého původu, když se jim ve Spojených státech nelíbí. Jeho útoky mířily na černošku Ayannu Pressleyovou, Alexandriu Ocasiovou-Cortezovou s portorickými kořeny, Ilhanu Omarovou, která je původem ze Somálska, a Rashidu Tlaibovou, jež má rodinu v Palestině. Výroky prezidenta vyvolaly bouřlivou kritiku demokratických politiků a liberálních médií.

Trump: Kongresmanky nenávidí USA

Trump navzdory kritice na svých výrocích trvá, což potvrdily i jeho navazující pondělní a úterní vzkazy na Twitteru. „Nemám v těle ani špetku rasismu!“ napsal například. Zopakoval, že čtveřice kongresmanek nenávidí Spojené státy, což prý dokazuje seznam jejich výroků.

16.července 2019 v 15:59, příspěvek archivován: 17.července 2019 v 06:42

.....Congresswomen, who I truly believe, based on their actions, hate our Country. Get a list of the HORRIBLE things they have said. Omar is polling at 8%, Cortez at 21%. Nancy Pelosi tried to push them away, but now they are forever wedded to the Democrat Party. See you in 2020!

Rezoluci odsuzující „rasistické“ výroky prezidenta Sněmovna reprezentantů schválila poměrem hlasů 240 ku 187. Poslanci téměř bezvýhradně hlasovali podle své stranické příslušnosti, rezoluci podpořili všichni přítomní demokraté, ale jen čtyři republikáni. Přesto je dokument podle amerických médií políčkem do tváře hlavy státu a v parlamentní praxi USA je neobvyklý.

Nezvyklá byla podle agentury AP i politická rozepře, která hlasování předcházela. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpovy výroky za rasistické, což vyvolalo nesouhlas několika republikánských poslanců, kteří navrhovali vyškrtnout její slova ze zápisu. Porušení sněmovních pravidel připustil dokonce i Steny Hoyer, šéf frakce demokratických poslanců. Následovalo hlasování, při němž ale bylo rozhodnuto, že slova Pelosiové v zápisu zůstanou.

Pelosiová zůstala neoblomná a i na chodbě Kapitolu prohlásila, že trvá na tom, co řekla. „Jsem hrdá na to, že to vyvolává takovou pozornost, protože to, co prezident řekl, je naprosto nevhodné,“ dodala

Texaský poslanec Al Green po hlasování zahájil proces ústavní žaloby prezidenta, takzvaného impeachmentu. Formální krok, který tento černošský politik neúspěšně podnikl už dvakrát, nemá podle AP velkou šanci na úspěch. Většina demokratických poslanců Sněmovny reprezentantů, která by o procesu impeachmentu mohla hlasovat už tento týden, považuje podobný krok za předčasný. Jeho stoupenkyní není ani předsedkyně Pelosiová.

Filadelfský starosta Jim Kenney z Demokratické strany prohlásil, že kdyby se měl Trump vrátit, odkud přišel, pak by to muselo být „do pekla“. Ve svém proslovu na akci týkající se imigrace se podle Fox News odchýlil od textu a prohlásil, že vše, co Trump, viceprezident Mike Pence a bývalý šéf imigračního a celního úřadu Thomas Homan dělají, „je nehumánní, neetické, neamerické a neslušné“.

Rychlý průzkum agentury Reuters ukázal, že Trump si svými problematickými útoky mezi republikánskými voliči nijak neuškodil. Spíše naopak - po víkendu stoupla popularita prezidenta mezi republikány ze 67 na 72 procent.

Podle listu Politico mají republikáni na výběr buď stát za Trumpem, nebo riskovat jeho hněv. Prezident už se prý dal slyšet, že není spokojen s tím, že ho dost rozhodně nebrání. Mnozí z nich ale byli zvoleni díky hlasům lidí z rodin přistěhovalců a nehodlají o tyto hlasy přijít kvůli zapojení se do debaty o rasismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video