Trumpovu kampaň řídí lobbista diktátorů, radil i únosci Čechoslováků

  18:01aktualizováno  18:01
Paul Manafort už hájil zájmy leckoho. Ve Washingtonu lobboval za africké diktátory, v Kyjevě radil Viktoru Janukovyčovi. Za své služby si účtuje miliony dolarů. Teď má před sebou nejdůležitější úkol kariéry: dostat Donalda Trumpa do Bílého domu.

Paul Manafort, šéf Trumpovy kampaně. (19. července 2016) | foto: Profimedia.cz

Sedmašedesátiletý lobbista je přesvědčený, že Trumpově cestě do Bílého domu nic nebrání. „Vyhraje,“ řekl na konci května s naprostým přesvědčením listu The Huffington Post. „Pokud to nepoděláme - a tím myslím i sebe, tak vyhraje. Tohle není těžký závod,“ dodal.

Do Trumpovy kampaně naskočil už v březnu a podle komentátorů začal rychle pracovat na odstavení tehdejšího manažera kampaně Coreyho Lewandowského. To se mu nakonec v červnu skutečně podařilo a Manafort tak dnes z pozice hlavního stratéga třímá otěže Trumpova volebního týmu.

Během své čtyřicetileté kariéry se pohyboval ve dvou různých světech. V Americe řídil několik republikánských konventů a získal si pověst schopného „politického operativce“. Má za sebou ale také práci pro diktátory, autokraty a oligarchy celého světa.

Lobbista diktátorů

Potomek italských imigrantů Manafort se narodil v roce 1949 v Connecticutu a vystudoval práva na Georgetownské univerzitě. Po škole se začal živit jako právník, brzy se však vrhnul na politiku.

V roce 1976 spolupracoval na neúspěšné prezidentské kampani Geralda Forda, o několik let později byl i ve volebním týmu Ronalda Reagana. V roce 1980 spolu s dalšími společníky založil lobbistickou firmu Black, Manafort, Stone a Kelly a jeho kariéra nabrala lehce jiný směr.

Joseph-Désiré Mobutu čili Mobutu Sese Seko vládl Kongu v letech 1965 až 1997.
Somálský diktátor Siad Barre vládl v letech 1969 až 1991.
Vůdce angolských povstalců z hnutí UNITA Jonas Savimbi na archivním snímku.

Jeho klienty se stali diktátoři celého světa. Byl mezi nimi například Joseph-Désiré Mobutu, který 35 let železnou rukou vládl Kongu. Tyran zvaný také Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu wa za Banga (Mocný válečník, kráčející od vítězství k vítězství, zanechávající za sebou spáleniště) podle listu The Washington Post Manafortovi zaplatil milion dolarů za vylepšeni image.

V polovině 80. let Manafort lobboval ve Washingtonu za Jonase Savimbiho, vůdce angolského hnutí UNITA, které mělo mimo jiné na svědomí únos Čechoslováků v roce 1977 (více zde).

Manafort vůdce gerily, který své odpůrce upaloval a Angolu zamořil minami, představil ve Washingtonu jako bojovníka proti komunismu, otevřel mu dveře do Bílého domu a pomohl mu získat miliony z amerických tajných fondů. Historici se shodují, že americká pomoc Savimbimu občanskou válku v Angole prodloužila o několik let.

Proti indiánům

Trump svého současného šéfa kampaně zná už dlouho. Manafortova firma v 90. letech stála za pomlouvačnou kampaní, kterou se Trumpova kasina v Atlantic City chtěla zbavit nechtěné konkurence z řad místních indiánů.

„Kriminalita Mohykánů ze St. Regis je dobře zdokumentována. Skutečně chceme tyto lidi za sousedy?“ stálo tehdy v inzerátech pod fotkami injekčních stříkaček. Trump a společnost Black, Manafort, Stone a Kelly za jejich zveřejnění dostali pokutu 250 000 dolarů a museli se omluvit. Web Slate upozorňuje, že pomlouvačnou kampaň sice neřídil sám Manafort, ale už tehdy se s Trumpem stýkal.

Savimbi nebyl zdaleka jediný. Mezi dalšími Manafortovými klienty z té doby najdeme například vládce Rovníkové Guiney, Dominikánské republiky, Nigérie či filipínského diktátora Ferdinada Marcose.

Ve Francii se bezskrupulózní lobbista zapletl do takzvané Aféry Karáčí, která se točila kolem ilegálních provizí z prodeje ponorek Pákistánu. Část peněz měla skončit na účtech prezidentské kampaně Edouarda Balladura a 90 000 dolarů v kapse jeho volebního poradce - Paula Manaforta.

„Vím, že je to padouch“

Bývalí kolegové Manaforta popisují jako namyšleného narcistu s detailním přístupem k řešení problémů. „Arogantní, narcistický, egoistický i brilantní. To všechno u Paula beru. Jeho žoldácký přístup mě však znepokojuje,“ uvedla pro server Guardian lobbistka Riva Levinsonová, která dříve pracovala v Manafortově firmě.

Z těch dob jí v paměti nejvíce utkvěl přelom osmdesátých a devadesátých let, kdy pro Manaforta zařizovala zakázky v zemích třetího světa. Jedna z jejích cest vedla do Somálska, kde se snažila jako klienta získat diktátora Siada Barreho. Dlouholetý vládce zbídačené země měl sice na rukou krev, byl však důležitým spojencem USA.

Levinsonová vzpomíná, jak se Manafort před cestou do Mogadiša snažil uklidnit její svědomí. „Všichni víme, že Barre je padouch, Rivo. Jen se musíme ujistit, že je to NÁŠ padouch,“ řekl jí tehdy.

Mezi Manafortovými zaměstnanci se podle Levinsonové dokonce vtipkovalo, že jejich šéf svoji práci chápe jako deskovou hru, ve které buduje armády a intrikaří, aby převzal vládu nad světem. „Ve skutečnosti je to někdy přesně to, co dělá,“ shrnula Levinsonová.

Ve službách Janukovyče

Americká média nyní nejvíce řeší Manafortovy aktivity na Ukrajině a vazby na Moskvu. Není divu, jeho klient Donald Trump má reprezentovat stranu, jejíž bývalý kandidát na prezidenta Mitt Romney považoval Rusko za „geopolitického nepřítele číslo jedna.“

Fotogalerie

Manafort se na Ukrajinu dostal v roce 2005, kdy zde pracoval pro jednoho z nejbohatších mužů světa, oligarchu Rinata Achmetova. Ten ho seznámil s Viktorem Janukovyčem, jehož politická kariéra byla po Oranžové revoluci v troskách. Janukovyč se proto rozhodl vyměnit ruské poradce za stratéga z Washingtonu a Manaforta najal.

Kleptokrat z Donbasu se naučil vystupovat před televizními kamerami, začal nosit perfektně střižené obleky a na radu svého amerického poradce se snažil řečnit i v ukrajinštině, kterou do té doby neovládal.

Řada lidí pochybovala, že tento ukrajinský Pygmalion může vyjít. „Radit Janukovyčovi je jako líčit prase rtěnkou,“ komentoval Manafortovu práci David Kramer, který měl v administrativě George W. Bushe na starosti záležitosti Ruska a Ukrajiny. Manafort však viděl ve svém klientovi surový diamant, který je jen třeba dokonale vybrousit.

A také se mu to povedlo. Janukovyčova Strana regionů díky Manafortově práci a frustraci Ukrajinců z porevolučního vývoje vyhrála dvoje parlamentní volby. Úplný triumf přišel v roce 2010, kdy Janukovyč v prezidentském klání porazil vůdkyni oranžových protestů Juliji Tymošenkovou.

Americké volby

Když o čtyři roky později propukly protesty na Majdanu a Janukovyč prchl ze země, Manafort zůstal. Stranu regionů přetavil v novou partaj Opoziční blok, ve které sjednotil většinu politiků stavících se proti nové vládě v Kyjevě. Ve volbách v roce 2014 strana získala v 450členném parlamentu 40 křesel.

Trumpa nemůžete řídit

Americká média Manafortovo angažmá na Ukrajině rozebírají i v souvislosti s Trumpovými výroky o Rusku, které v poslední době vzbudily velký rozruch i v Republikánské straně. Prostořeký magnát nedávno například navrhl, aby USA uznaly anexi Krymu (více zde) nebo vyjádřil naději, že ruští hackeři ukradli e-maily Hillary Clintonové (více zde).

Otázkou je, jestli Manafortova minulost může Trumpově kampani nějak ublížit. Kontroverzní výroky hubatého magnáta totiž jen tak něco nezastíní - nejspíš ani práce pro diktátory a podezření z napojení na Rusko. A Manafort svého současného šéfa krotit nehodlá.

„Donalda Trumpa nezměníte. Jeho nemůžete řídit,“ prohlásil v rozhovoru pro Huffington Post lobbista, který vlastní tři domy a byt v mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu. Jeho strategie je proto jednoduchá: nechá Trumpa být Trumpem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Celníci v NDR bránili útěkům na Západ svědomitě, kontrolovali i mrtvoly

Mezi roky 1949 až 1961 uprchlo z NDR na západ pět a půl milionu občanů. Od

Před pádem komunistického režimu ve východním Německu byli celníci na hranicích velmi důkladní, aby zabránili komukoliv...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz