„Země NATO by měly zvýšit své obranné rozpočty na pět procent hrubého domácího produktu,“ prohlásil Trump. „Všichni si to mohou dovolit. Měli by být na pěti procentech, a ne na dvou procentech,“ podotkl na tiskové konferenci, kterou uspořádal ve svém sídle na Floridě.
Potvrdil tak předvánoční informace, s nimiž přišel list Financial Times. Polsko je v současnosti jedinou zemí v Evropě, která se blíží výdajům pěti procent svého hrubého domácího produktu na obranu.
Česko pětiprocentní cíl považuje nyní za „vzdálený“. „Bezpečnost občanů bere vláda Petra Fialy vážně, proto vydává dvě procenta HDP na obranu a Česko tak konečně není v NATO černým pasažérem. Jsme připraveni s partnery v NATO jednat o dalším možném zlepšení spolupráce, včetně navyšovaní výdajů. Hranice pěti procent je však v současné době pro většinu členských států hodně vzdálená,“ sdělila v prosinci na dotaz iDNES.cz mluvčí vlády Lucie Ješátková.
Trump přitvrzuje, chce pět procent HDP na obranu. Podle Česka je to nyní příliš |
Požadavek na více než dvojnásobné zvýšení obranných výdajů bude pro většinu zemí představovat finanční šok. Jen Česká republika by musela místo plánovaných skoro 160 miliard Kč v případě splnění Trumpova přání vydávat přes 400 miliard Kč ročně.
Grónsko a Panamský průplav
„Ne, nemůžu vás ujistit,“ řekl Trump na otázku, zda nepoužije vojenský a ekonomický nátlak k získání Panamského průplavu či Grónska. „Ale můžu říct toto: potřebujeme je pro ekonomickou bezpečnost.“
Trump kritizoval zesnulého bývalého prezidenta Jimmyho Cartera za rozhodnutí vrátit průplav Panamě. „Panamský průplav je ostuda,“ řekl s tím, že Carter udělal „příšernou věc“ a „dal jim to za dolar“. Prezident z let 1977-1981 zemřel ve věku 100 let 29. prosince 2024 a jeho pohřeb se uskuteční 9. ledna.
Nově zvolený prezident už dříve obvinil Panamu, že vybírá nadměrné poplatky za využívání průplavu a pohrozil, že pokud tato středoamerická země nebude vodní cestu spravovat přijatelným způsobem, mohl by požadovat předání správy nad průplavem Spojeným státům.
Ruce pryč od Grónska. Dánsko mění královský erb, vyslalo vzkaz Trumpovi |
Trump své vyjádření řekl v době, kdy jeho nejstarší syn Donald Trump mladší je na návštěvě Grónska. Ten uvedl, že zde je na soukromě a ne, aby Grónsko koupil. Zároveň ale řekl, že „pokud a až“ se stane součástí USA, ty jej budou chránit a opatrovat před vnějším světem. „Udělejme Grónsko opět skvělým,“ uvedl s odkazem na své kampaňové heslo „Udělejme Ameriku znovu skvělou“.
Zájem o Grónsko dává zvolený prezident najevo opakovaně, a to i za svého prvního funkčního období v roce 2019, kdy se zmiňoval o koupi tohoto dánského autonomního území. Dánská premiérka Mette Frederiksenová následně označila jeho spekulace za absurdní a vzkázala tehdy Trumpovi, že Grónsko není na prodej. Trump v úterý před novináři zpochybnil právní nároky Kodaně na ostrov a poznamenal, že tamní obyvatelé by podle něj v referendu pravděpodobně hlasovali pro samostatnost či právě pro připojení k USA.
Vůči Kanadě vojenskou sílu ne
Trump dnes vyloučil, že využije vojenskou sílu k připojení Kanady, chce ale k témuž účelu použít sílu ekonomickou. „Kanada a Spojené státy to by skutečně bylo něco. Zbavíte se uměle nakreslené hranice a podíváte se, jak by to vypadalo, a bylo by to také mnohem lepší pro národní bezpečnost,“ poznamenal nastupující prezident.
Nervózní smích a rozpaky. Kanada může být 51. stát USA, naznačil Trump |
Trump už během svého prvního prezidentského období podle kanadských činitelů často vtipkoval, že z Kanady učiní 51. stát USA. Téma opět zvedl po svém vítězství v listopadových volbách. Na večeři s nyní odstupujícím kanadským premiérem Justinem Trudeauem si podle médií stěžoval, že Kanaďané dostatečně nechrání své hranice a do USA tak přes ně proudí migranti a drogy. Trump též naznačoval, že anexe sousedního souseda by byla řešením obchodního deficitu USA, kvůli němuž zvažuje zavedení cel na kanadské zboží.
Peklo pro Hamás
Nastupující nový šéf Bílého domu varoval, že pokud palestinské teroristické hnutí Hamás nepropustí zbytek rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy do inaugurace 20. ledna, „rozpoutá se peklo“.
Ani po novinářských otázkách však nespecifikoval, co přesně má oním „peklem“ na mysli. „Pro Hamás to nebude dobré a upřímně řečeno to nebude dobré pro nikoho. Vypukne peklo. Nemusím říkat víc, ale je to tak,“ řekl Trump a dodal, že „nikdy nemělo dojít“ k teroristickému útoku Hamásu na Izrael ze 7. října 2023.
Válku v Pásmu Gazy proti Hamásu zahájil Izrael v odvetě za teroristický útok, při němž ozbrojenci tohoto islamistického hnutí a jeho spojenců 7. října 2023 v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 osob odvlekli do Gazy jako rukojmí. Necelá stovka rukojmích je dodnes zadržována, z nich asi třetina je však zřejmě po smrti.
V klidu a bez námitek. Kongres s Harrisovou potvrdil Trumpovo vítězství |
Trump též uvedl, že by přejmenoval Mexický záliv na Americký. Také vyzval mexickou vládu, aby zastavila nelegální migraci do USA, pohrozil Mexiku zvýšením cel a poznamenal, že jižního souseda Spojených států ovládají kartely.
Bývalý prezident problematiku jižní americké hranice aktivně využíval už v kampani před volbami v roce 2016, kdy se poprvé dostal do Bílého domu, mimo jiné s příslibem, že postaví zeď na hranici s Mexikem, za kterou Mexiko samo zaplatí. Sousední země za budoucí výstavbu nezaplatila a Trump v dalších letech nepravdivě tvrdil, že sliboval, že Mexiko zaplatí pouze za „kousek“ zdi.