Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Trumpovi bují za zády drogový byznys, k jeho sídlu na Floridě míří feťáci

  20:28aktualizováno  20:28
V Palm Beach nebezpečně rostou počty drogově závislých. Ve floridském okrese, kde má své zimní sídlo i Donald Trump, se totiž daří takzvaným domům na půli cesty, které tam s vidinou zisku nalákaly narkomany z celé země. Ti se ale po doléčení k drogám často vracejí a na místě už zůstanou. To hraje do karet odvykačkám, které tím mají postaráno o neustálý přísun klientů a výnosný byznys.

Palm Beach | foto: Profimedia.cz

V mnoha odvětvích je vracející se klient známkou dobře odvedené práce, ne tak v oblasti léčby drogové závislosti. Přesto se právě do takové situace dostává mnoho odvykacích klinik na Floridě; často vlastním přičiněním, aby si udržely výnosný byznys s léčbou narkomanů, která je štědře hrazena ze zdravotního pojištění. Ne náhodou je tomu tak hlavně v okrese Palm Beach, který se stal v průběhu let velmocí v léčbě závislostí.

Stačí přejít most, který vede od oblasti plážových rezidencí omývaných vlnami Atlantského oceánu včetně Trumpova sídla Mar-a-Lago, a jste v tak trochu jiném světě. Není výjimkou zde narazit na náctileté narkomany pospávající před kavárnami nebo si právě dopřávajících dávku drogy na záchodcích supermarketů. Uživatelé oblíbeného heroinu si zde zvykli brát drogy na veřejných místech; to aby jim někdo zavolal sanitku, pokud by se předávkovali.

Trumpův floridský resort Mar-a-Lago na pohledu z letadla
Trumpův floridský resort Mar-a-Lago (27. listopadu 2016)
Trumpův soukromý resort Mar-a-Lago nedaleko Palm Beach (11. února 2017)

Trumpův floridský resort Mar-a-Lago v Palm Beach

Problém s heroinem mají celé Spojené státy, ale na Floridě, ve stínu bohatých rezidencí, tento problém přerostl do těžko zvladatelné situace. Jen v Palm Beach v loňském roce zdravotníci evidovali pět tisíc předávkovaných, z toho 600 případů skončilo smrtí. To je více lidí než tam bylo zavražděno a dvakrát více, než zemřelo při autonehodách.

Když americký prezident Donald Trump během své prezidentské kampaně procestoval Ameriku a seznámil se s nárůstem drogové závislosti, která zasáhla zvláště americké oblasti ekonomicky zdeptaného „rezavého pásu“, slíbil, že postaví zeď, díky které se drogy do země nedostanou (o nárůstu spotřeby drog v USA čtěte zde). V březnu sliboval, že drogově závislým pomůže. „Totální epidemie“, jak ji Trump nazval, se však dostala až k prahu jeho sídla. Nový prezident se tak musí vypořádat s krizí, která dlouho bobtnala za jeho předchůdců.

Heroinová krize v Palm Beach je však v něčem jiná než ve zbytku země. Jak poznamenává server Politico, léčba tu působí stejně problémů jako samotná nemoc.

Mekka odvykačů

Palm Beach i celá Florida v USA v průběhu let získala pověst centra pro léčbu narkomanů kvůli počtu odvykacích klinik, které zde působí. Ty zde vznikaly v posledních třech dekádách, ale až v posledních letech se začalo hovořit o nekalostech kolem jejich fungování. Ve velkém tam působí také takzvané domy na půli cesty - komunitní centra, která by měla narkomanům vytvářet příznivé prostředí bez drog.

Jejich pověst ale utrpěla, když mnohé z nich začaly svážet ze všech koutů Spojených států uživatele drog, které lákaly na nabídku ubytování, letenek nebo členství v posilovně - to vše zdarma, stačí přijet a začít se léčit. Jenže domy to nedělaly z dobré vůle, ale pro peníze. Konkrétně se v byznysu léčby závislosti točí každý rok jedna miliarda dolarů (asi 23 miliard korun), spočítal deník Palm Beach Post. Řeč je přitom stále jen o okrese Palm Beach, který má obyvatel podobně jako Praha.

Palm Beach na Floridě

Palm Beach na Floridě

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Neseriózní domy na půli cesty se začaly množit ve chvíli, kdy vstoupily v platnost dva federální zákony: v roce 2008 zákon, který drogově závislým zajistil štědřejší pojistné plnění a později zákon, který umožnil dětem do 26 let věku sdílet s rodiči stejné zdravotní pojištění, píše The New York Times. Tím se vytvořila nová kategorie mladých lidí, kteří měli zdravotní pojištění, aniž by měli dostatečný příjem.

V té době začali „lovci hlav“ z Palm Beach po celých Státech tyto lidi verbovat, aby se k nim přijeli léčit. Od nepoctivých domů na půli cesty dostaly za každého narkomana peníze. Domy však nemohou pojišťovnám účtovat nic jiného, než jsou obyčejné testy moči, proto spolupracují s oficiálními odvykacími klinikami, které mohou za léčebné služby související s drogovou závislostí pojišťovnám účtovat nemalé částky. Vznikají tak neformální dohody mimo zákon, kdy domy na půli cesty „předhazují“ klienty a dostávají za to tučné úplatky, popsal server Buzzfeed, jak byznys funguje.

„Celý tenhle systém se zkorumpoval snadnými penězi,“ říká státní zástupce z Palm Beach Dave Aronberg. „Bezskrupulózní lidé využili výhody dobře míněného federálního nařízení a nedostatku dobrých zákonů na státní úrovni, aby profitovali na lidech, kteří se nacházejí v nejtěžších chvílích svých životů,“ uvedl podle NBC. „Je to totální podvod. Nejenže daňoví poplatníci platí tyto účty, ale lidé kvůli tomu umírají, i když to není nutné,“ rozčiluje se Aronberg.

Dům na půli cesty v Palm Beach.
Dům na půli cesty v Palm Beach se stal předmětem policejní razie.

Jeden z domů na půli cesty, poslední dobou v nich policisté provedli několik razií.

Nevyléčený narkoman není selhání, ale další zisk

Domy si narkomany vydržují, dokud trvá jejich výhodné zdravotní pojištění, tedy do 26 let věku. Když skončí, vyhodí je na ulici, většinou bez peněz a stále závislé. Tito lidé pak obvykle zůstávají v Palm Beach a domů se již nevrací. Místní jim říkají „chodci“ podle oblíbené televizní show The Walking Dead o zombících (v Česku vysílané jako Živí mrtví, pozn. red.).

USA nezvládají boj s opioidy, lidé se od léků na předpis vrací k heroinu

Aby však mohla podvodná komunitní centra mladé lidi co nejvíce využít, než dosáhnou šestadvaceti let, musí zajistit, aby se ze své závislosti nedostali. I narkomani totiž dostanou svůj malý podíl ze zisku, který jim obvykle poslouží na nákup drog, ty jim někdy shání dokonce samo komunitní centrum. Nejlepší cesta, jak „vymáčknout“ z pojištění co nejvíce, je točit narkomany stále dokola skrze detox, rehabilitační a ambulantní programy, kvůli čemuž musí daný člověk procházet fáze závislosti a odvykání stále dokola.

Nikdo neví, kolik vlastně komunitních domů v okrese Palm Beach působí, protože ke svému otevření nepotřebují povolení. Ale jen v městečku Lake Worth, které má 38 000 obyvatel, je jich nejméně 200, zřejmě ale ještě výrazně více. V průměru takový dům obývá šest až dvanáct lidí.

USA trápí nová droga. „Šedá smrt“ obsahuje i sedativa pro slony

Je přitom těžké odhadnout, kolik narkomanů žije v těchto domech celkem. Jen v Palm Beach jsou to ale tisíce, asi devadesát procent z nich přitom nepochází z Floridy, často je jim kolem dvaceti let, vyjmenovává Andy Amoroso z organizace zastřešující domy na půli cesty. Ten také vyzývá rodiče z celé země, aby sem neposílali své děti. „Přestaňte posílat své děti do jižní Floridy, protože my je posíláme zpátky v pytlích,“ varuje Amoroso, který se zároveň zastává těch center, které plní svou roli a drogově závislým skutečně pomáhají.

Podvodům nahrála Obamacare

Podle Marca Woodse, který pracuje pro místní stavební úřad, mohou za nárůstem počtu domů na půli cesty dva hlavní faktory: kolaps realitního trhu v Palm Beach, a s tím související zlevnění nemovitostí až o polovinu, a zavedení zdravotní reformy, takzvané Obamacare.

První způsobilo, že bylo skoupeno mnoho domů, které později vlastníci použili pro účely ubytování drogově závislých. Obamacare zase zajistila zdravotní pojištění i lidem, kteří by na něj jinak nedosáhli. Po reformě je navíc drogová závislost považována za nemoc, hradit léčbu závislosti tak musely začít i pojišťovny, které tak předtím nečinily.

Před Obamacare byla typická praxe, že na jednu odvykací terapii byl určen finanční limit, vysvětluje Woods. Po reformě však byly výdajové stropy zrušeny. Nepoctivci si tak uvědomili, že mohou posílat narkomany takřka každý den na jednoduchý test moči, za který pojišťovna platí od 1500 do 5000 dolarů (asi 35 až 115 tisíc korun).

PŘEHLEDNĚ: Vše, co jste kdy chtěli vědět o diskutované Trumpcare

„Sečteno a podtrženo, když se nezajímáš o ty děti (narkomany), můžeš vydělat hodně peněz. A když se ti děcko zfetuje, můžeš vydělat ještě víc. Láme mi srdce vidět, jak je vymačkávají pro jejich pojištění jako dojné krávy,“ sumarizuje Woods.

Celé odvětví zabývající se léčbou závislosti přitom na Floridě začalo s dobrými úmysly a dlouho fungovalo velmi dobře. Lidé z různých koutů země přijížděli do slunného státu, aby se na čas izolovali od svých přátel z rodného města, kteří by je mohli stáhnout zpět k drogám, pokud by se jim podařilo přestat. Domy na půli cesty jim zajistily zázemí a odvykací kliniky zajistily efektivní léčbu.

Dlouho opomíjený problém po nějaké době neušel pozornosti úřadů. Po měsících neaktivity guvernér Floridy Rick Scott v květnu promluvil o „obrovském problému“, které drogy a na ně vázané podvody znamenají pro zdravotní systém a uvolnil 27 milionů dolarů (617 milionů korun) pro účely prevence, léčby a zotavení. Schválen byl také zákon, který zvyšuje tresty za podvodné „prodeje“ pacientů.

Autor:

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Požár v Bohumíně: zemřelo 8 dospělých a 3 děti, mělo jít o žhářský útok

V Bohumíně začal v sobotu odpoledne hořet byt v 11. patře panelového domu. Šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček...

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Viděl padat hořící těla k zemi. Hasiči byli pomalí, tvrdí svědek události

Byl mezi prvními, kteří si všimli dýmu valícího se z bytu v jedenáctém patře bohumínského věžáku. Po pár minutách...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Zkáza Bejrútu má v pozadí černou ironii. Loď, která smrt přivezla, mířila jinam

Premium Nákladní loď, která do hlavního města Libanonu přivezla před lety budoucí smrt, tam vůbec neměla být. Do Bejrútu ji...

Nová diplomka, nebo odebrání titulu. Slováci mají plán proti plagiátorům

Premium Usvědčení plagiátoři vysokoškolských závěrečných prací by mohli dostat na Slovensku druhou šanci – pokud by v ­určité...

Kambodža chce zakázat nošení příliš odhalujícího oblečení. Ženy zuří

Kambodžanky se bouří proti navrhovanému zákonu, který plánuje zavést nová pravidla ohledně odívání na veřejnosti....

Bejrút demonstruje, záchranáři museli přestat s hledáním přeživších

Tým českých záchranářů v Bejrútu musel předčasně přestat s prohlížením trosek a hledáním přeživších. Kvůli zhoršující...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...